Kamış

Kamış (''Phragmites australis''), Arundinoideae alt familyasından sulak yerlerde; göl ya da nehir kenarında yetişen uzunca ve içi boş bitki türüdür.

Kamış

Kamış (Phragmites australis), Arundinoideae alt familyasından sulak yerlerde; göl ya da nehir kenarında yetişen uzunca ve içi boş bitki türüdür. Balıkçıların olta yapımında kullandığı bu bitki ayrıca hasır yapımında da kullanılır. Budanan ve kurutulan kamışlar bir boya getirilerek hasır kilim, sepet minder ya da süs eşyası haline getirilir. Kamışın asıl özelliği içi oyulup üzerinde belirli ölçülerle biri arkaya altısı öne olmak üzere yedi delik açılınca 3 oktava kadar ses yelpazesi bulunan ve Türk Sanat Müziği'nin temel sazlarından biri olan ney sazına dönüşmesidir.

Dış bağlantılar

Kamış

buğdaygillerden sulak, nemli yerlerde yetişen, boğumlu, sert gövdesi olan bitkilere verilen ad (arundo donax); bir sıvıyı içmekte kullanılan kamış ya da plastik boru.
bu bitkiden yapılmış; erkeklik organı, penis.
kargı, saz.

Kamış

ޞaman.

Kamış

Türkçe Kamış kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. reed, wattles, straw, cane, bulrush, sedge, penis, dick [sl.], prick [sl.], dong [sl.], tool [sl.], pecker [sl.], cock [sl.], rod [sl.]

Kamış

Türkçe Kamış kelimesinin Fransızca karşılığı.
canne [la], roseau [le], chaume [la], phallus [le], verge [la]

Kamış

Türkçe Kamış kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Ried, Rohr, Schilf, Schilfrohr

Yanıtlar