Kamov Ka-50

Kısaca: Ka-50 takma adları Kara Köpekbalığı (Black Shark) veya Kurtadam (Werewolf)dır. Hokum A NATO'daki kod adıdır. ...devamı ☟

Kamov Ka-50
Kamov Ka-50

Ka-50 takma adları ``Kara Köpekbalığı(Black Shark)`` veya ``Kurtadam(Werewolf)``dır. ``Hokum A`` NATO`daki kod adıdır. Sovyet yapımı, tek koltuklu, karşıt pervaneli (contra-rotor), fırlatma koltuklu, anti-tank helikopteridir. Kamov şirketi tarafından üretilmektedir.

Tasarım özellikleri

Tek rotorlu(döneçli) helikopterlerde, gövdenin pervanenin dönüş yönünün tersine dönmesini engellemek için kuyruk pervanesi bulunur. Kamov Ka-50`de ise bunun yerine birbirinin tersi yönde dönen iki rotor(döneç) mevcuttur. Dünyanın ilk fırlatma koltuğuna sahip helikopteridir. Fırlatma koltukları fırlatılmadan önce pervaneler gövdeden ayrılır.

Tarihçe

Ka-50`lerin en büyük sorunu tek pilota sahip olmasıdır. Navigasyon (seyrüsefer) ve silah sistemlerinin tek mürettebat tarafından kontrol edilmesi Ka-50 pilotlarını germekte ve daha çok hata yapmalarına neden olmaktadır. Bu eksikliği fark eden üreticiler çift koltuklu Kamov Ka-52 versiyonunu üretmişlerdir. Ka-52`deki çift koltuklar diğer saldırı helikopterlerinden farklı olarak arka arkaya değil yan yana tasarlanmışlardır.

Video

http://www.youtube.com/watch?v=aJegnG515iM&search=tiger%20helicopter

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.