Kan Kardeşi

Kısaca: Kan Kardeşi Türklerin çok eskiden beri birbirlerinin kanını içmek veya yalamak suretiyle, yabancı iki kişi arasında kurulduğuna inandıkları kardeşlik. Eskiden Türkler ve Moğollar hakiki akrabalıktan başka, iki kişinin birbirinin kanlarını içmek suretiyle kardeş olduklarına inanırlardı. Bunun için iki kişi bazı şahitlerin huzurunda kollarından bir damar keserek kanlarını küçük bir kaba akıtır, bunu süt ve kımız ile karıştırıp yarısını biri, diğer yarısını da diğeri içerdi. Özel merasiml ...devamı ☟

Kan Kardeşi Türklerin çok eskiden beri birbirlerinin kanını içmek veya yalamak suretiyle, yabancı iki kişi arasında kurulduğuna inandıkları kardeşlik.

Eskiden Türkler ve Moğollar hakiki akrabalıktan başka, iki kişinin birbirinin kanlarını içmek suretiyle kardeş olduklarına inanırlardı. Bunun için iki kişi bazı şahitlerin huzurunda kollarından bir damar keserek kanlarını küçük bir kaba akıtır, bunu süt ve kımız ile karıştırıp yarısını biri, diğer yarısını da diğeri içerdi. Özel merasimlerle yapılan bu işten sonra o iki kişi, aynı kandan olan kardeşler gibi muamele görürdü. Batı Türklerinde pek görülmeyen bu hal, Türklerin Müslüman olmasıyla tamamen terk edildi. Zira her türlü kanı içmenin haram olması yanında İslam dininde böyle bir kardeşliğin yeri yoktu. Bunun yerine bir anneden süt emerek meydana gelen süt kardeşliği vardı. (Bkz. Süt Kardeşi)

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

kan kardeşi

Birbirinin kanlarını emerek kardeş olduklarına inanan.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.