Kanca (Film, 1991)

Kısaca: Kanca(orj.isim:''Hook'') yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, J. M. Barrie'nin Peter Pan adlı eserinin bir çeşitlemesi olan 1991 yapımı fantastik film. ...devamı ☟

Kanca(orj.isim:Hook) yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, J. M. Barrie'nin Peter Pan adlı eserinin bir çeşitlemesi olan 1991 yapımı fantastik film. Filmin Konusu Peter Banning, işkolik bir avukattır. Karısı ve iki çocuğunu fazlasıyla ihmal etmektedir. Ailece İngiltere'deki büyükanne Wendy'i ziyarete gittiklerinde, çocukları Kaptan Hook tarafından kaçırılır. Peter, peri Tinkerbell'in yardımıyla Olmayan Ülke'ye döner. Peter Banning, artık Peter Pan olmuştur ve Kayıp Çocuklar'ın da yardımıyla çocukluk anılarını ve uçmayı hatırlayacak ve Kaptan Hook ile savaşacaktır. J.M. Barrie'nin efsanevi çocuk romanı Peter Pan, bu kez sinemanın dahi çocuğu Steven Spielberg tarafından, usta oyuncularla sinemaya uyarlanmış. Kaptan Hook rolündeki Dustin Hoffman ve Peter Pan rolündeki Robin Williams'a ek olarak, Julia Roberts, peri Tinkerbell olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca şimdilerin gözde aktrislerinden Gwyneth Paltrow, sinemadaki ilk rolüyle, genç Wendy olarak beyazperdeye adım atıyor. Prodüksiyon Steven Spielberg ilk çocuğunu doğumunun ardında, annesinin geceleri yatarken kendisine anlattığı bu masalı film haline getirmeye karar verdi. 1989 yılına kadar film birçok kez el değiştirdi. Steven Spielberg en sonunda filmin haklarını satın aldı ve senaryoyu yazması için Malia Scoth Marmo'yu kiralamadan önce James V. Hart ile birlikte hikayeyi bir kez elden geçirdi. Filmin çekimleri 19 Şubat 1991 tarihinde başladı. Film Tristar Pictures ve Amblin Entertainment tarafından finanse edildi. Kediler filmi ile kendini Spielberg'e hayran bırakan John Napier görsel danışmanlık görevine getirildi. Orijinal yatırım bütçesi ilk başta 48 milyon$ olarak belirlenmesine karşın 60 milyon$'da bitirildi. Bunun nedeni 40 gün olan çekim programının 76 güne uzamış olmasıdır. Film Hakkında Williams, Hoffman ve Spielberg film için maaşlarını almadı. Kanca ilk haftasonunda 13.52 milyon$ kazandı.Toplamda ise 300.85 milyon$ kazanıldı. Film mali bir başarı olarak değerlendirildi.Kanca o yıl Kuzey Amerika'da en çok gelir elde eden dördüncü film, dünyada ise altıncı film oldu. Film negatif eleştirilere rağmen beş dalda Akademi Ödülleri'ne aday gösterildi. Bunlar Resim Yönetimi, Kostüm Tasarımı, Görsel Efekt, Makyaj ve Orijinal Şarkı dallarıdır.

Bütçe

* $70,000,000 (yaklaşık) * Açılış Haftası $13,522,535 (USA) (15 December 1991) (2,197 Screens) * Kar $119,654,900 (ABD) * Seyirci 3,393,562 (Fransa) 3,587,569 (Almanya)

Oyuncular

Soundtrack

# "Prologue" (Peter Pan theme) # "We Don't Want To Grow Up" (Tinkerbell theme) * # "Banning Back Home" # "Granny Wendy" (Childhood theme) # "Hook-Napped" (Prologue Theme, Captain Hook theme) # "The Arrival of Tink and the Flight to Neverland" (Tinkerbell theme, Childhood theme) # "Presenting the Hook" (Pirate theme, Captain Hook theme) # "From Mermaids to Lost Boys" (Mermaid theme, Neverland Theme, Lost Boys theme) # "The Lost Boy Chase" (Lost Boys chase theme) # "Smee's Plan" (Captain Hook theme) # "The Banquet" (Lost Boys theme) # "The Never-Feast" (Lost Boys, Childhood, When You're Alone *) # "Remembering Childhood" (Childhood theme, Neverland theme, Peter Pan theme) # "You are the Pan" (Peter Pan theme #2) # "When You're Alone" # "The Ultimate War" (Peter Pan, Captain Hook, Tinkerbell, Childhood, Lost Boys) # "Farewell Neverland" (Neverland, Lost Boys, Peter Pan theme #2, and Tinkerbell)

Dış bağlantılar

* *

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.