Kandil

Kandil İçine sıvı yağ (zeytin ve gaz yağı gibi) ve fitil konarak yakılan ve aydınlatmada kullanılan bir alet. Tarihin çeşitli zamanlarında yaşayan insanlar kültür ve yaşayışlarına göre değişik şekillerde kandiller kullanmışlardır. Bunlar, kurşun, taş, cam, pişmiş toprak, altın ve gümüş gibi değişik maddelerden yapılırdı. Bu maddelerden en çok rastlanılanı, pişmiş topraktan yapılanı olup, ayrıca saraylarda kullanılanları altın ve gümüşten yapılır ve çok süslü olurdu. Yapılan tarihi kazı...

KANDIL (türkçe) anlamı
1. Kandil
2. ağzı oldukça küçük
3. yayvan ve yuvarlak bir kap biçiminde olan
4. içinde sıvı bir yağ ile fitil bulunan tarihi bir aydınlanma aracıdır. Kandilin kullanışı mumdan da eskidir. Antik çağlardan kalmış eşyalar arasında
kazılarda en çok rastlanılan kandildir. İlk zamanlarda kandilde yağ olarak kötü cins zeytinyağı kullanılırdı.
KANDIL (türkçe) anlamı
5. çok sarhoş.kandil gecesi.içinde sıvı bir yağ ve fitil bulunan kaptan oluşmuş aydınlatma gereci.
KANDIL (türkçe) ingilizcesi
1. n. candle
2. cresset
3. oil lamp,
KANDIL (türkçe) fransızcası
1. lampion [le]
KANDIL (türkçe) almancası
1. die Fibrin

Kandil hakkında detaylı bilgi

Kandil İçine sıvı yağ (zeytin ve gaz yağı gibi) ve fitil konarak yakılan ve aydınlatmada kullanılan bir alet. Tarihin çeşitli zamanlarında yaşayan insanlar kültür ve yaşayışlarına göre değişik şekillerde kandiller kullanmışlardır. Bunlar, kurşun, taş, cam, pişmiş toprak, altın ve gümüş gibi değişik maddelerden yapılırdı. Bu maddelerden en çok rastlanılanı, pişmiş topraktan yapılanı olup, ayrıca saraylarda kullanılanları altın ve gümüşten yapılır ve çok süslü olurdu.

Yapılan tarihi kazılarda Mısırlılar, Fenikeliler, İbraniler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından kandilin yaygın olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Evlerde, sokaklarda, ibadethanelerde, saraylarda kullanıldığı gibi, gaz lambalarından önce, camilerde de kullanılmıştı.

Kandiller, yağ konan hazne ile fitil bulunan kısımdan ibarettir. Genel olarak yağ konan kısım yuvarlak, yassı, üstü açık veya kapalı olurdu. Bu kapakların üzerinde bir veya daha fazla delik açılarak fitiller yüzük ile buraya tutturulurdu. Böylece kandilden bir veya daha fazla ışık elde edilebilirdi. Fitiller kükürtlenmiş üstüpüden veya papirüs yapraklarından yapılırdı. Ayrıca, kandilin yanında, fitili düzeltmek için küçük bir maşa bulunurdu. Fitilin yağ bittiği zaman yanmaması için yağ kabına su konurdu. Yağ üstte bulunduğundan fitil onunla temas ederek yanar, bittiği anda da su ile temasa geçer. Fitil kendiliğinden sönerdi. Bu bir bakıma emniyet teşkilatıydı.

Müslümanlar mukaddes olan bazı gecelere, camilerde yapılan ışıklandırmadan dolayı kandil gecesi demektedirler. (bkz. Mübarek Geceler)

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Ferdi Özbeğen tarafından söylenen Kandil adlı şarkının sözleri.

gün ışığında yola koyuldum
elimde kandil gözümde mendil
vefa arıyorum dost arıyorum
şefkat arıyorum aşk arıyorum

vefa uzaklarda kalan bir his
dost eski şarkılardan bir iz
şefkatse bardaki sarışın kız
dizlerimde derman
kandılımde yağ bitti
bulamadım.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kandil Gecelerinin Kökeni

Kandil, ağzı oldukça küçük, yayvan ve yuvarlak bir kap biçiminde olan, içinde sıvı bir yağ ile fitil bulunan tarihi bir aydınlanma aracıdır. Kandilin kullanışı mumdan da eskidir. Antik çağlardan kalmış eşyalar arasında, kazılarda en çok rastlanılan kandildir. İlk ...

Kandil Mesajları

Gül sevginin tacıdır, her bahar bir gül taçlanır. O gül ki Muhammet\'i hatırlatır. Onu hatırlayana gül koklatır.

Kandil Dağı

Kandil dağı Hakkari il merkezinin güneybatısında bulunan dağ. Yüksekliği 3.468 metredir. Dorukları kar ve buzullarla, etekleri seyrek meşe ağaçları, çayır otlarıyla kaplıdır.ayrıca pkknın barınak yeridir.

Kandil(anlam Ayrım)

*Kandil: Mübarek günler;

Kandil (albüm)

Kandil, Ferdi Özbeğen'in 1998 yılında Kiss Müzik tarafından yayımlanan, daha önce seslendirdiği şarkılardan oluşan ve 90'ların müzik yapısıyla hazırlanmış 23. albümü.

Kandil (anlam Ayrım)

Kandil: Mübarek günler;

Kandil (anlam Ayrımı)

* Kandil: Mübarek günler;* Kandil: Bir Ferdi Özbeğen albümü.

Kandil Dağları

Kandil Dağları, Irak-İran sınırında yer alan ve yaklaşık 1.500 km uzunluğundaki Zagros Dağları'nın bir bölümünü oluşturan sıradağlar. Dağın büyük kısmı Irak tarafındaki Erbil ilindedir. Akarsular tarafından derin olarak yarılan Kandil'i, hem Irak hem de İran ...

Kandil Simidi

Kandil simidi, Türkiye'de geleneksel olarak kandillerde dağıtılan yiyecek. Simide benzemektedir. Susamlı ve sade olarak yapılmaktadır. Yapımında mahlep, ayrıca susam veya çörek otu kullanılır.

Mum

Balmumu, yağ, parafin, stearik asit, pallustik asitle meydana getirilen karışımlardan yapılan, ortasında bir fitil bulunan, yandığı zaman parlak alev veren, genellikle silindir, kesik koni ve çeşitli dekoratif biçim verilmiş çubuk.