Kangal Koyunu

Kangal koyunu, Kangal köpeği kadar tanınmasa da yetiştiricileri ve besleyicileri tarafından bilinen ve tercih edilen bir ırktır.

Kangal koyunu,Kangal köpeği kadar tanınmasa da yetiştiricileri ve besleyicileri tarafından bilinen ve tercih edilen bir ırktır.

Kangal Koyunu, Akkaraman ırkının lokal bir tipidir. “Akkaraman Koyun Irkı”nın cüsse, ağırlık ve yükseklik olarak en büyük olan tipidir. Kangal Koyunu`nda post, kirli beyazdır. Burun, göz ve ayaklarda siyah lekeler görülebilir. Koyunlar boynuzsuz, koçlar ise %5 boynuzludur. Yapağısı Akkaraman ırkına göre daha iyi nitelikte olup, yapısı daha ince ve kıvrıktır. Burun yapısı Akkaraman Koyun`undan daha farklıdır. Burun, dışarıya doğru bir çıkıntı yaparak, koç burnunu andırır. Kaburga sayısı, diğer ırklardan farklı olarak 14 tanedir. Kangal Koyunu yağlı bir koyun olup, kuyruk ağırlığı ortalama 5-7 kg civarındadır. İnce olan kuyruk ucu, yağlı olan esas kısmın üzerinde “S” şeklinde bir kıvrım oluşturur.

Festivallerde koyun yarışmaları da düzenlenmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    kangal koyunu bildiğim kadarı ile bacaklarının uzun olması karda iyi yürümesi .kara kışa dayanıklı olması sebebiyle ün yapmış.karadeniz ve dogu ve iç anadolu bölgelerinde tercih edilen bir koyun türüdür .

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    kangal yöresinde beyaz şahin yaşadığıda söylenmektedir

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.