Kanije

Kanije, (``Almanca: GroíŸkirchen, GroíŸ-Kanizsa, Türkçe: Kanije, Srpça: Велика Кањижа, Velika Kanjiža``) güney batı Macaristan`da bulunan orta büyüklükte bir şehirdir.Nüfusu 51.102`dir. ...

Kanije hakkında bilgiler

Kanije, (``Almanca: GroíŸkirchen, GroíŸ-Kanizsa, Türkçe: Kanije, Srpça: Велика Кањижа, Velika Kanjiža``) güney batı Macaristan`da bulunan orta büyüklükte bir şehirdir.Nüfusu 51.102`dir.

Tarih ve Kanije KalesiŞehrin ismi "Kanije" ilk olarak 1245 tarihli bir belgede yer almıştır.Burayı yöneten aile buraya bir kale yapmıştır, böylece Kanije, Zigetvar ile birlikte Macaristan`ın en önemli savunma noktalarından biri haline gelmiştir.

Osmanlılar tarafından alındıktan sonra 1601`de Tiryaki Hasan Paşa`nın ünlü savunması ile kurtarılmış, 1690`da Habsburg ordusu tarafından geri alınmıştır.Osmanlılar bölgeden çekilince şehir stratejik önemini kaybetmiş ve 1702`de Viyana`dan gelen bir karar ile kale yıkılmıştır.

Kardeş şehirlerOsmanlı KaleleriBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kanije maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kanije Zaferi

Kanije Zaferi (Kanije Savunması, Kanije Müdafaası)Türklerin Avusturyalılara karşı Kanije'de yaptığı savunma (1601).1600 yılında Kanije Kalesi fethedilerek, beylerbeylik hâline getirildi ve idâresi Tiryaki Hasan Paşa'ya verildi. Ertesi sene Avusturya Arşidükü Ferdinand 50.

Kanije Savunması

Türklerin Avusturyalılara karşı Kanije'de yaptığı savunma (1601).1600 yılında Kanije Kalesi fethedilerek, beylerbeylik hâline getirildi ve idâresi Tiryaki Hasan Paşa'ya verildi. Ertesi sene Avusturya Arşidükü Ferdinand 50.

Kanije Eyaleti

Kanije Eyaleti veya Kanije Beylerbeyliği, 1600 yılında III. Mehmed zamanında kurulan Osmanlı İmparatorluğu eyaleti.

Namık Kemal

Tanzimat edebiyatının meşhur gazeteci, siyâsetçi, şâir ve yazarı. 21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da doğdu. 1889’da mutasarrıflık yaptığı Sakız Adasında öldü. Bolayır’a gömüldü. Yenişehirli Mustafa Âsım Beyin oğlu, Râtib bin Osman Paşanın torunudur. Anası Fatma ...