Kannabis Sativa

Kısaca: Kannabis, kannabis sativa bitkisinin çiçek uçlarından ve yapraklarından elde edilir. Bu bitkiden veya kuru yapraklarından çıkarılan reçine kaynak madde olarak kullanılır. Aktif kannabis türevleri kimyasal bakımdan tetra hidrokannabinol maddeler grubuna girer. ...devamı ☟

Kannabis, kannabis sativa bitkisinin çiçek uçlarından ve yapraklarından elde edilir. Bu bitkiden veya kuru yapraklarından çıkarılan reçine kaynak madde olarak kullanılır. Aktif kannabis türevleri kimyasal bakımdan tetra hidrokannabinol maddeler grubuna girer. Kannabis tipi alışkanlığın karakteristiği psikolojik bağımlılıktır (bkz.); bu çoğunlukla şiddetlidir, fakat fizik bağımlılık (bkz.) olmaz. Kannabisin etkileri arasında taşikardi, kan basıncında yükselme, konjunktival konjestiyon, solgunluk, baygınlık ve ilerde başağrısı ve bulantı vardır. Kannabis kullananlar kaygısızlık, konuşkanlık ve hafif neşe gibi etkileri bulmaya çalışırlar, fakat yüksek konsantrasyonlarda eksitasyon ve hallüsinoz olabilir.

Kannabise karşı akut reaksiyonlara rastlanmıştır: bunlar arasında gerçekdışı duyguları, düşünce dağınıklığı ve şizofreniform psikozlar vardır. Bunların doğrudan doğruya kannabisin etkileri mi, yoksa zaten dengesiz olan kimselerde kannabisin ortaya çıkardığı reaksiyonlar mı olduğu konusu tartışılabilir, fakat teşhiste bu gibi reaksiyonların ciddileşme tehlikesi küçümsenmemelidir. Kannabisin uzun süreli kalıcı etkilerinden yeterince söz edilmemektedir, fakat kısa sürede insanlarda dağınık bir atalet yarattığı ispatlanmıştır.

Kannabis kullanımıyla suç işleme arasındaki ilişki oldukça belirsizdir. A.B.D´de suç işleyen çevrelerde çok yaygın kullanıldığı doğrudur, ama orada bu maddeyi kullanan "normal" kişiler de çok görülmektedir. Kannabisin dengesiz kişilerde başlı başına şiddet ve asosyal davranışa yol açtığı ispatlanmamıştır. Ayrıca kannabis kullanımının afyonlu ilaç kullanımına dönüştüğü de ispatlanmamıştır. Oysa halüsinojenik ilaç (bkz.) kullanımına dönüşebileceği konusunda birtakım deliller vardır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.