--}}

Kapıköy, Maçka

çift madde|Kapuköy, Maçka telifihlal|adres=http://www.kocaeligercek.com/index.php?newsid=175 Aslı kaynağı: Mehmet Gürcü

Bilgikutusu Türkiye köy |isim = Kapıköy |harita2 = Trabzon_Turkey_Provinces_locator.jpg |harita2 boyut = 250px |harita2 açıklama = Trabzon |harita1 = |harita1 boyut = |harita1 açıklama =
|harita = 
|harita boyut = 
|harita açıklama = |lat_deg = |lat_min = |lat_sec = |lat_hem = K |lon_deg = |lon_min = |lon_sec = |lon_hem = D |rakım = 340 |yüzölçümü = MAÇKA 1000 |Coğrafi Yapı = Dağlık,Engebeli |alan kodu =0462 |bölge = Karadeniz |il = Trabzon |ilçe = Maçka
|Köy Muhtarı = MUKERREM FINDIK
|websitesi = http://www.kapikoy.com/


Kapıköy, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir köydür.

Kapıköy Adı

Çok eski bir yerleşim yeri olan ilçemiz, tarihi süreç içersinde Pers, Bizans, Osmanlı ve Türk uygarlıklarının beşiği olmuştur. Maçka İlçesi,Rum Pontus Krallığının elindeyken,1461 yılında, dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet Han`ın Trabzon`u fethinden sonra Osmanlı İmparatorluğu`nun topraklarına katılmıştır.Kapıköyümüz ismini Fatih Sultan Mehmet`in Trabzon İlini Fetih esnasında Kapıkulu askerlerinin savaş esnasında bir gece Kapıköyde konaklamasından alır.

Maçka Adı

Maçka İsmi; rivayete göre İranlılarla Bizanslılar arasında vuku bulan çarpışmalarda Maçka`nın yerli Rum halkı “Maçuka” denen sopa ile dövüştüklerinden, onların yerleşim birimine Maçuka anlamına “Maçka” denilmiştir. İsim de buradan gelmektedir.

İlçenin Coğrafi Durumu

İlçemizin doğusu Yomra ilçesi ve Gümüşhane ili, batısı Akçaabat ve Tonya ilçeleri, kuzeyi Trabzon ili, güneyi ise Gümüşhane ili ile çevrilidir. Rakımı 340, yüzölçümü 1000 km2`dir. İlçemizin coğrafi yapısı, tamamen dağlık ve engebelidir. Ovası yoktur.Zigana, Kulin, Kuştul dağları belli başlı dağlarımızdır. Zigana geçidi İran transit yolu üzerinde olup Türkiye`nin önemli geçitlerinden biridir. Bundan başka Galyan deresini Bayburt iline bağlayan Gümüşki, Maçka ile Akçaabat ilçelerini birbirine bağlayan Haçka ve Maçka yaylalarının, Torul bağlantısını sağlayan Meryemana geçitleri bulunmaktadır.

Köy

Hamsiköy, Meryemana, Mulaga ve Galyan dereleri, ilçemiz Esiroğlu mevkiinde buluşarak Maçka deresi adı altında Karadeniz`e dökülmektedir. Köyümüz, Trabzon`un kültürel ve medeniyet anlamynda en gelişmiş ve en güzel ilçelerinden olan MAÇKA ilçesine bağlı 192 haneli ve kış nüfusu 170, yaz nüfusu ise 1500 civarında olan, geçim sıkıntısı ve hayat şartları sebebi ile çok fazla göç veren bir köydür. Köyümüzde zamanında bir ilkokul ve bir ortaokul bulunurken bu okullar 1985 tarihinde öğrenci azlığından dolayı kapatılmış ve köyde kalan öğrenciler taşımalı eğitim ile ilçede bulunan okullara gönderilmiştir. Her iki okul binamızında tarihi bir değeri olmasına rağmen köylü olarak gereken özen gösterilmediğinden okul binalarımız yıkılmaya yüz tutmuştur.

Bu okullar ki köyün en değerli insanlarını yetiştirmiş ve bu ülkenin her alanında söz sahibi olmalarını sağlamı?tır. Geçmişinde ilçenin en önemli köylerinden olan Kapıköy, nüfus yönündende en kalabalık köylerden idi. Öyleki köyün eskileri anlatır, köyümüzde zamanında sağlık ocağı da mevcut imiş ayrıca köyde 6 adet kahvehane bulunurmuş. Bu gün itibari ile köyümüzün merkez mahallesinde bir adet kahvehane mevcuttur. Mevcut kahvehanenin yerinde daha önce köyün eski kahvehanesi mevcut idi ancak bu kahvehane 1992 tarihinde yanmış ve yerine bu günkü bina yapılmıştır. Eski kahvehane hem köyün bakkalı hemde kahvesi vazifesini görür idi. Bu günde bu gelenek devam etmektedir. Köyün eski zamanlarda ulaşımı atlar ile sağlanırken ilk defa motorlu araçlar ile insan taşımacılığı rahmetli şöför Yılmaz (Yılmaz BAHÇEKAPILI) ve rahmetli Topçu ALİ (Ali YILMAZ) tarafından gerçekleştirilmiştir. Yıllarca şöför Yılmaz o eski uzun Şasi VILLYS cipi ile taşımacılık yapmış, daha sonra alman Fordu ile Topçu Ali sefere başlamıştır.

Eskiden köye ulaşım ancak bu araçlar ile sağlanmakta iken gurbetten gelen köylüler İlçede bu araçların köye çıkmasını beklerler idi, bunun içinde buluşma yeri köyün eski ve unutulmaz muhtarlarından Rahmetli Terzi Türü`nün dükkanı idi. Rahmetli Türü (Türü TURAN) amca ve kardeşi Rahmetli Turgut (Turgut TURAN) amca bu dükkanda bir gün olsun kimseyi incitmeden konaklama yeri vazifesini de yerine getirmişlerdir. Hatta köylünün mektupları “Terzi Türü Turan Eliyle” diye köylüye ulaşır idi. (Ruhları şad olsun) şimdilerde ise maalesef köylünün Maçkada buluşabileceği bir merkezi bulunmamaktadır. Belkide ilçede bir bulu?ma merkezi olmayan tek köydür. Köyümüz, Köybaşı, Kıran, Merkez, Kondu, Güney ve Çamlık mahalleleri olmak üzere 6 mahalleden oluşmaktadır. Köyün asıl yerleşim bölgesi olarak kullanılması Osmanlı zamanında aslen Türk vatandaşı olan Rum halkı ile başlamış ve daha sonra I. Dünya savaşında Rusların Maçka`yı işgali üzerine yörede Pontus Rum hakim olmu? ancak 15 Şubat 1918 tarihinde Rusların çekilmesi ile birlikte ilçemiz düşman işgalinden kurtulmuş ve köyümüz Trabzon ve hatta civar illerden göç alarak Rumların terk ettiği evlere yerleşmişlerdir. Dolayısı ile köyün kuruluşu tamamı ile çevreden aldığı göçlerden oluşmuştur.

Köy halkı geçimini tamamen tarım ve hayvancılık ile sağlamakta iken, değişen ekolojik sebeplerden dolayı toprağın gittikçe verimsiz olması ve yoğun göç, köyü tamamen gurbetçilerden geçinen bir köy haline getirmiştir. Ağırlıklı olarak fındık yetiştiriciliği yapılmasına rağmen bilinçli bir tarım politikası izlenmediği ve arazinin toprak yapapsının müsait olmaması sebebi ile verim alınamamaktadır. Köyde yaşayan nüfus ancak kendi ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Kaldıki bu gün (2007) itibari ile köyde yerleşik olan nüfusun çoğunluğu yaşlı kesimden oluşmaktadır.

Bu gün, köyümüzün ciddi anlamda elektrik, yol ve su sıkıntısı bulunmamaktadır, ancak köyün su kaynağı ve tesisatının yenilenmemesi halinde ekolojik dengelerinde etkisi ile gelecek yıllarda su sıkıntısının yaşanması an meselesidir. Köyün hemen her bölgesine araç yolu gitmektedir, ancak palansız ve yer kaygısı ile hareket edilmesi sebebinden dolayı köyde anlamsız yollar ortaya çıkmıştır. Örneğin Rahmetli Muhammet ÇALIK, Altındiş ve Asker Mehmet`in olduğu mahalle yolu, çok basit bir şekilde köyün merkez mahallesine bağlanabilecek iken birkaç fındık kafulu sebebi ile bu mahallenin yolu merkeze bağlanamamakta ve eğer araç ile bu mahalleye gitmek isterseniz nerede ise bir o kadar yolu tekrar geri dönerek merkez mahalleye ulaşmak zorundasınız.

Bu konuda Rahmetli Ahmet Hocanın yani Hacı Ahmet ÖZYAZICI`nın, (kendisi aynyızamanda köyümüzün ilk öğretmenlerindendir) onun girişimleri ve bu yol güzergahında yer sahibi olanların özveri ve anlayışlarıı sayesinde bu mevkideki yol çift taraflı ulaşıma açıktır. Köyümüze ulaşım Maçka ilçesinden iki, eski ismi ile Galyan yani şimdiki ismi ile şahinkaya beldesindende bir bağlantı ile sağlanabilmektedir. Galyan beldesinden sağlanan irtibat çok uzun ve mezere (yayladan önce çıkılan konaklama yeri) yollarını takip ederek köyümüze ulaşıldığından pek tercih edilen bir yol değildir. Diğer iki ulaşım yolundan birisi eski ismi ile Kizara şimdiki ismi ile Bakırcılar köyünden ve diğeride köyün kendi yoludur. Merkez ilçeden köye 3 km. mesafe vardır. Köyümüzün yolları iyi denecek seviyededir, en son 2006 yılında köy halkının köye değer veren insanları tarafından ve aynı zamanda Maçka ve Trabzon belediye ba?kanlarının, hükümetin ödeneğine yaptıkları katkı ile asfalt hale getirilmiştir. Ancak köy yolunda en sıkıntılı bölge Topaloğlu virajı ve Rahmetli Ali Sait EKŞİ`nin evinin bulunduğu bölgedeki virajdır. Her iki bölgede yılardır düzeltilememiştir. Köyümüz Karadeniz bölgesinin ender güzelliklerine sahip bir yerdir. Köyümüzün ülke çapında tanınması maalesef üzücü bir olayla gerçekleşmiştir. 26.05.2003 tarihinde İspanyol askerlerini taşıyan Ukrayna Havayolları`na ait bir uçak köyümüzün en uç noktası olan ve pilav dağı diye tabir edilen mezeremize düşmüş ve kazada 74 kişi hayatını kaybetmişti. Kırgızistan`ın Bişkek kentinden, İspanya`nın Zaragoza şehrine gitmek üzere havalanan Ukrayna`ya ait YK-42 tipi uçak, Trabzon`da yakıt ikmali yapmak için alçalırken, saat 04.45`te, Esenboğa FIC (Flight Information Center) radarından kayboldu. Yakıt ikmali için iki kez alçaldığı öğrenilen uçak, pisti göremediği için üçüncü denemeyi yapmak istedi ancak başarılı olamadı. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta, 62 yolcu ve 12 mürettebat bulunuyordu. Bu olaydan sonra uçağın düştüğü yere ve Maçka ilçesine birer anıt yapılmıştır. Ancak üzücüdür, köyümüzdeki anıta ziyaretçilerin gereken ciddiyeti ve özeni göstermedikleri anıtın etrafındaki çöpler ve anıt üzerindeki tahrifatlardan ortaya çıkmaktadır. İki binli yıllarda Karadenizli büyük iş adamları, Karadeniz medyası, Karadenizi seven siyasi, bürokrat, sanatçı ve Karadeniz gönüllüleri sayesinde Karadenize olan özlem duygularının kabarmasının yansımaları bizim köyümüzde de bariz bir şekilde görülmeye başladı ve yıllarca köyüne gitmeyen insanlar Köylerinin kıymetinin geçte olsa farkına vararak köye yatırım yapmaya başlamışlardır. Yatırım aslında sadece konut anlamında kalmış olmasına rağmen köyün henüz keşfedilememiş çok harika bir doğa turizmi potansiyeli mevcuttur.

Muhtarlık Yapmış Olan KişilerİBRAHİM ÇALIK(DÖRTGÖZ İBRAHİM),MUHİTTİN TOPALOĞLU,MEHMET ÇAMLI(TERZİ MEHMET),AHMET EKŞİ(EKŞİOĞLU AHMET),MUHİTTİN KASRANOĞLU (TERZİ MUHİTTİN),DÜRRÜ TURAN(TERZİ TÜRÜ),HASAN GÜNEY,SUAT TOPALOĞLU,MUSTAFA ERDOĞAN(SUCU MUSTAFA)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    bız aslen kapıkoyden gelmeymıssız erhan berber ole der buyuklerımız hatta soy ısmı berber olan hala varmıs orda

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.