Kaptan Tsubasa

Kısaca: Kaptan Tsubasa (キャプテン翼, Kyaputen Tsubasa), 1981'de Yoichi Takahashi tarafından yaratılmış bir manga serisidir. Manga popülerlik kazanınca aynı isimle anime olarak da uyarlanmıştır. ...devamı ☟

Kaptan Tsubasa
Kaptan Tsubasa

nihongo|Kaptan Tsubasa``|キャプテン翼|Kyaputen Tsubasa, 1981`de Yoiçi Takahaşi tarafından yaratılmış bir anime ve manga serisidir. Öykü bir Japon genç takımını ve onun yıldız oyuncusu Tsubasa Oozora`nın yaşadıklarını anlatmaktadır. Türkiye`de "Küçük Golcü" olarak da yayınlanmıştır.

Manga olarak; 1981-1988 arasında ``Captain Tsubasa``, 1994-1997 arasında ``Captain Tsubasa: "World Youth" Saga``, 2001-2004 arasında ``Captain Tsubasa: Road to 2002`` ve 2005`ten bu yana ``Captain Tsubasa: Golden 23`` olarak yayınlanmaktadır.

Daha sonra animeye çevrilen seri 1983-1986 arasında ``Captain Tsubasa`` olarak yayınlandı. 1985-1986 arasında dört tane filmi çekildi. 1989`da ``Shin Captain Tsubasa`` adını aldı. 1994-1995 arasında ``Captain Tsubasa J``, daha sonra ``Captain Tsubasa: Holland Youth`` ve 2001-2002 arasında ``Captain Tsubasa: Road to Dream`` olarak yayınlandı.

Konu

Kaptan TsubasaTsubasa Oozora Dünya Kupası`nı Japonya adına kazanmak isteyen ve futbolu çok seven bir ilkokul öğrencidir. Babası dünyayı dolaşan bir kaptan olduğu için annesiyle yaşar. Aile Nankatsu`ya taşınır. Nankatsu yetenkli okul takımıyla tanınmaktadır. Burada Tsubasa futbol sevdalısı Ryou Ishizaki, Nankatsu`ya destek veren futbolu seven bir kız olan Sanae ve yetenekli kaleci Genzo Wakabayashi ile tanışır. Tsubasa`nın babasının arkadaşı Brezilyalı futbolcu Roberto Hongo, Tsubasa`yı futbol konusunda geliştirmeye başlar ve Nankatsu takımına girmesini sağlar. Yakın zamanda o da Nankatsu takımının koçu olur ve takımı eğitirken, Tsubasa`ya özel vuruş teknikleri öğretir. Bu sırada babasının işi yüzünden hep dolaşmak zorunda kalan Taro Misaki, takıma katılır ve Tsubasa`nın en iyi arkadaşı olur. Tsubasa ve Misaki "Altın İkili" olarak bilinirler ve Nankatsu liseler arasında en iyi takım olur. Bu sırada Kojiro Hyuga, Ken Wakashimazu, Jun Misugi, Hikaru Matsuyama gibi önemli yeteneklerle tanışır ve onlarla karşı karşıya oynarlar. Nantkatsu bir çok şampiyonluğun yayında Japonya 16 yaş altı şampiyonluğunu kazanırlar ve Tsubasa, futbol hayatını Brezilya`da devam ettirme kararı alır.

Kaptan Tsubasa Dünya Gençlik ŞampiyonasıTsubasa, antrenörü Roberto ile FC Brancos (gerçek hayatta Sí£o Paulo) takımında oynamaya başlar ve finalde FC Domingos (gerçek hayatta Flamengo) takımını 4-3 yenerek Brezilya şampiyonu olur. Bu dönemde Tsubasa, takımının en önemli oyun kurucularından biri olan Pepe ve Domingos oyun kurucusu Carlos Santana gibi yeteneklerle tanışır.

Bir yandan da Tsubasa`nın Japonya`da rakiplerinden biri olan Shingo Aoi, İtalya`da top koşturmak için Japonya`dan ayrılır. İtalya`ya gidince, onu bir İtalyan takımına seçtireceğini söyleyen bir adam tarafından kandırılır ve kötü bir evde yalnız bırakılır. Adam parasını da çaldığı için Shingo, bir çok işte çalışır. Bu arada Inter Milan`ın koçları tarafından keşfedilir ve ofansif ortasaha olarak takıma çağırılır.

Japonya Ümit Milli Takımı, AFC Asya Genç Kupası`na Misaki, Soda, Tachibana kardeşler ve Hyuga gibi isimlerden eksik bir şekilde katılır. Tsubasa, Wakabayashi ve Shingo`nun takıma girmesiyle kupayı kazanırlar ve FIFA Dünya Gençler Şampiyonasına katılmaya hak kazanırlar.

Meksika, Uruguay, İtalya, İsevç, Hollanda gibi takımları yendikten sonra finalde Brezilya`yla karşılaşırlar. Brazilya`da Naturezza, Wakabayashi`ye uzaktan gol atan ikinci futbolcu olmasına karşı Tsubasa`nın hat-trick`i ve "Altın Gol"ü sayesinde kupayı Japonya kazanır. Kupadan sonra Tsubasa, uzun süreli aşkı olan Sanae`ye evlenme teklifi eder. Bu başarıdan sonra yeni eşi Sanae ile La Liga`da FC Catalunya (gerçek hayatta FC Barcelona) takımında oynamak için Brezilya`dan ayrılır.

Kaptan Tsubasa 2002 YoluTsubasa`nın FC Catalunya`ya transferi sırasında Kojiro Hyuga da FC Piemonte (gerçek hayatta Juventus) takımına transfer edilir. Tsubasa antermanlarda iyi oynasa da koç Edward tarafından Rivaul ile beraber oynayamaz denerek B takıma, ikinci ligte oynamaya gönderilir.

Hyuga ilk maçında iyi oynayamaz ve oyundan çıkarılır. Onun yerine oyuna giren David Tresaga galibiyet golünü atar. almanya`da ise Grunwald (gerçek hayatta Hamburg) takımında oynayan Wakabayashi ilk maçında Karl Heinz Schneider`ın yıldızlaştığı Routburg (gerçek hayatta Bayern Münih) karşısında iyi kurtarışlarına rağmen 2 hata yaparak takımının 2-1 yenilmesine neden olur. Tsubasa ise Rivaul önderliğinde Catalunya`nın, arkadaşı Carlos Santana`nın yeni takımı San Joes (gerçek hayatta Valencia) karşısında 2-2 beraber kaldığı maçı tribünden izler.

İtalya`da Hyuga Reggiana`ya, Shingo Aoi Albese takımlarına satılır. Tsubasa ise B takımında 3 maçta 12 gol, 11 asist yapar. Rivaul`un sakatlanması sayesinde ve takımının dört maçta sadece bir puan kazanması yüzünden Real Madrid maçı kadrosuna çağrılır. Tsubasa`nın eski rakibi Brezilya`lı Naturezza`yı alan Read Madrid, Tsubasa`nın 3 gol ve 3 asistine engel olamaz ve maçı Catalunya 6-5 kazanır.

(Kaptan Tsubasa (Road to 2002 - Go for 2006) adlı 5 bölümlük kısa bir seri de yayınlanmıştır. Burada Hyuga ve Aoi`nin İtalya`daki yeni takımlarıyla maçları gösterilmiştir. Hyuga kendini antremanlara verip, ilk maçında hat-trick yapmıştır.)

Kaptan Tsubasa Altın 23Tsubasa, Catalunya ile oynamaya devam ederken, Kazami ve Furukawa adlı yetenekli iki futsal oyuncusu Japonya`nın 22 Yaş Altı Milli Takımı`na girer ve kadro Altın 23 olarak adlandırılır. Japonya 20 Yaş Altı Milli Takımı da AFC Gençler Şampiyonasını kazanır. Bu arada Tsubasa, Sanae`nin hamile olduğu haberini alır. Hoca eski U-20 hocası Minato Gamo ise Vasco da Gama`da oynayan Japon Soga`yı milli takıma çağırır ancak Sago kabul etmez.

Wakabayashi teknik direktör Zeeman ile anlaşamamalarından dolayı kadroya giremez ancak onu almak isteyen birçok takım vardır. Kaleci milli takıma da çağrılır. Minato Gamo ise her yerde oynayabilen Igawa`yı milli takıma girmesi için ikna etmeye çalışmaktadır. Tsubasa ise ligdeki başarısına devam etmektedir.

Japonya-Nijerya maçı heyecanlı geçer. Ochado ve Shingo Aoi`nin takım arkadaşı Bobang gibi iki şampiyon oyuncuya sahip Nijerya maça iyi başlar. Ancak Wakabayashi bir penaltı kurtarır. Daha sonra kurtardığı bir topu hemen oyunca sokup Wakashimazu`ya gol attırır. Bobang ve Ochado`nun golleriyle durum 2-1 olsa da Misaki`nin golüyle maç iki iki biter. Bu sorada Minato Gamo da Gakuto Igawa`yı milli takıma katılmaya kabul ettirir.

Hala devam etmekte bölümlere göre, Tsubasa hala takımında başarılı bir şekilde oynamakta ve Wakabayashi`li, Gakuto`lu, Nitta`lı Japonya olimpiyatlara katılma elemelerinde grubunda ikinci durumdadır ve sadece birinci olimpyatlara katılmaktadır.

Karakterler

 • Tsubasa Oozora: (d. 28 Temmuz) 10 numarayı giyen orta saha. Muhteşem bir yeteneği olmasına karşı iyi kişiliğiyle de rakiplerinin sevgisini kazanıyor. Kendine has şut teknikleri var.
 • Kojiro Hyuga: (d. 17 Ağustos) 9 numarayı giyen forvet. Ailesini geçindirmek için futbola başlamıştır. Kendini geliştirmek için çok çalışır. Bazen çok sert olsa da nazik davranmaya çalışır.
 • Hikaru Matsuyama: (d. 21 Haziran) 12 numarayı giyen libero. Dünyanın en iyi defans oyuncularındandır. Top kontrolü ile dikkat çeker. Kartal Vuruşu adlı kendine has bir şutu vardır.
 • Taro Misaki: (d. 5 Mayıs) 11 numarayı giyen orta saha. Tsubasa`nın en iyi arkadaşıdır. Ailesinin işi yüzünden hep taşınırlar. Bu yüzden bir çok karakterle beraber oynamıştır. Güleryüzü ve yetenekleri ile dikkat çeker.
 • Makoto Soda: (d. 10 Temmuz) 7 numarayı giyen orta saha. Hakemden gizli olarak karşısındakini nasıl sakatlayacağını bilir. Hızlı bir oyuncudur ancak her an biriyle kavgaya tutuşabilir.
 • Jun Misugi: (d. 23 Haziran) 14 numarayı giyen defans ve koç. Çok büyük bir yetenek olmasına karşın kalp sorunu yüzünden kısa süreler oynayabilmiştir. Ancak daha sonra tamamen düzelmiştir. Taktik okumakta çok ustadır.
 • Shun Nitta: (d. 22 Mart) 18 numarayı giyen forvet. Genç bir oyuncudur. Kısa zamanda hızlanmasıyla dikkat çekmektedir. Bazen saldırganlaşsa da bir çok oyuncu tarafından saygı duyulan bir oyuncudur.
 • Genzo Wakabayashi: (d. 7 Aralık) 1 numarayı giyen kaleci. Taktığı şapka ile dikkat çeken, çok az gol yiyen bir kalecidir. Hislerini kendisine saklar ve takım arkadaşlarına saygılıdır. Çocukluğundan beri en büyük isteği en iyi kaleci olmaktır.
 • Ken Wakashimazu: (d. 29 Aralık) 17 numarayı giyen kaleci. Eski bir kareteci olması nedeniyle kalecilikte bu yeteneklerini kullanır. Hyuga`nın yakın arkadaşıdır. Wakabayashi ile bir rekabet içindedir. Son seride forvette oynamışlığı vardır.
 • Mamoru Izawa: (d. 20 Aralık) 8 nuamrayı giyen orta saha. Genelde yedek oturmaktadır. Kisugi ve Taki ile paslarıyla dikkat çeken bir üçlü oluşturmuşlardır. Kafa vuruşları çok etkilidir.
 • Hajime Taki: (d. 8 Ağustos) 13 numarayı giyen forvet. Genelde yedek oturmaktadır. Kisugi`nin iyi arkadaşı olan Taki hızlı driplingleriyle dikkat çeker.
 • Teppei Kisugi: (d. 15 Mayıs) 19 numarayı giyen forvet. Genelde yedek oturmaktadır ve Taki, Izawa ile birlikte hızlı paslarıyla dikkat çeken bir üçlü oluşturmuşlardır.
 • Karl Heinz Schneider: (d. 4 Temmuz) 11 numarayı giyen forvet. Alman takımının kaptanıdır. Wakabayashi`nin en çok korktuğu forvettir. Oyuncu Tsubasa`ya hem yetenekleri yönünden hem de iyi kalpliliği yönünden benzer
 • Carlos Santana: (d. 1 Mayıs) 11 numarayı giyen forvet. Brezilyalıdır. Tsubasa`ya bir çok kere rakip olmuştur.
 • Sanae Nakazawa: Nankatsu zamanından Tsubasa`nın arkadaşı, daha sonra eşidir. Son seride hamiledir.
 • Kumi Sugimoto: Sanae`nin en iyi arkadaşıdır. Önce Tsubasa`ya aşık olmış, daha sonra Sanae`yi sevdiğini öğrenince ikisinin birlikte olmasına yardım etmiştir.
 • Roberto Hongo: Bir göz ameliyatı yüzünden emekli olan bir Brezilyalı futbolcu. Tsubasa`yı eğitmiş ve Nankatsu`yu yönetmiştir.


Not

 • Seri, Japonya`da sporu sevdirdiği için Japonya Futbol Federasyonu tarafından desteklenmektedir.
 • Ünlü Japon futbolcular Hidetoşi Nakata ve Seigo Narazaki futbolu meslek olarak seçmelerinde çizgi filmin etkisi olduğunu söylemişlerdir.
 • Irak`taki Japon yardım arabası da çizgi filmin popülerliği dolayısıyla Iraklılar`ın korkularını yenmeleri için Tsubasa resimleriyle donatılmıştır. Shaolin Soccer adlı film de seriden esinlenmiştir.


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1981 1983 1986 1988 1989 1994 1995 1997 2001 2002

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Tsubasa: Reservoir Chronicle
6 yıl önce

Tsubasa: Reservoir Chronicle (ツバサ-RESERVoir CHRoNiCLE-, Tsubasa: Rezaboa Kuronikuru), Shōnen Magazine'de yayınlanmakta olan ve CLAMP tarafından çizilen...

Tsubasa: Reservoir Chronicle, Japonya ülke bayrağı, Japonya, 2003, 2005, 2006, 20 Ağustos, 4 Kasım, 9 Nisan, Anime, CLAMP
Cerezo Osaka
6 yıl önce

Osaka'daki Nagai Stadyumu'nda oynamaktadır. Popüler Japon manga Kaptan Tsubasa'daki hayali kahramanlardan biri olan Teppei Kisugi profesyonel futbolcu...

Yumurcak TV
3 yıl önce

Bahçede Bilim Arthur Bay Becerikli Caillou Dogstar Janggeum'ın Rüyası Kaptan Tsubasa Mimi Müfettiş Gadget Niloya Louie Oggy ve Hamam Böcekleri Ozie Boo Roboroach...

Yumurcak TV, ATV (TV kanalı), Aksiyon Dergisi, Ayran, Basri ve Avni Ormanda, Burç FM, Cihan Haber Ajansı, Dünya Radyo, Gonca Dergisi, Hazar TV, Mehtap TV
Kanal D tarafından yayınlanan çizgi filmler listesi
3 yıl önce

Duck: 1997-2002 Savage Dragon: 1997 Tom ve Jerry: 1997-20041993-2000 Kaptan Tsubasa: 1997-2001 'Hızlı Gonzales: 1997-2001 'Kızıl Baron: 1998 Pepe Le Pew:...

Hyūga
3 yıl önce

sınıfı'nın birinci gemisi. Kojirō Hyūga (日向 小次郎, Hyūga Kojirō) - Kaptan Tsubasa'nin karakterlerinden biri. Neji Hyūga (日向 ネジ, Hyūga Neji) - Naruto'nun...

Kerem Kobanbay
3 yıl önce

Caillou - Baba (Boris) Der Untergang - Goebbels Napon - Erdal Tüfekçi Kaptan Tsubasa - Endy Takı - Alan Tudyk Bakugan - Dan Kouzo League of Legends - Ezreal...

Jun Misugi
6 yıl önce

kendini futbola adayan bir çocuktur. Tsubasa'nın en büyük rakiplerindendir. Kalbi rahatsız olmasına rağmen çok iyi kaptan ve oyuncudur. Jun Misugi Musashi'de...

Venüs (anlam ayrımı)
6 yıl önce

"Venus" (Low şarkısı) "Venus" (Butthole Surfers şarkısı) "Venus" (Tackey & Tsubasa şarkısı) "Venus" (Shinhwa şarkısı) Venus (Belçikalı müzik grubu) Vênus...