--}}

Karışım

Karışım İki veya daha çok maddenin kimyasal bir tepkime olmaksızın bir araya gelmesi. Karışımda karışımı meydana getiren cisimlerin atomlarında bir değişme olmaz. Bunlar yapılarını da değiştirmezler. Yalnız fiziksel olarak karışırlar. Metallerin karışımına alaşım denir. Alaşımlar metallerin eritilmesiyle elde edilir. Karışımı meydana getiren maddeler gözle veya optik aletlerle görülemiyorsa, karışıma “homogen” denir, aksi halde karışım “heterogen” olur. Karışımın fiziksel özellikleri k

Karışım İki veya daha çok maddenin kimyasal bir tepkime olmaksızın bir araya gelmesi. Karışımda karışımı meydana getiren cisimlerin atomlarında bir değişme olmaz. Bunlar yapılarını da değiştirmezler. Yalnız fiziksel olarak karışırlar. Metallerin karışımına alaşım denir. Alaşımlar metallerin eritilmesiyle elde edilir.

Karışımı meydana getiren maddeler gözle veya optik aletlerle görülemiyorsa, karışıma “homogen” denir, aksi halde karışım “heterogen” olur. Karışımın fiziksel özellikleri kendini doğuran elemanların fiziksel özelliklerinden başkadır. Sıvılarla ve gazlarla da karışımlar meydana gelir. Mesela hava bir karışımdır. Hava; azot, oksijen, az olarak da helyum, argon ve neon karışımından meydana gelmiştir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Karışım

Mixture

Karışım

Türkçe Karışım kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. mixture, mix, blend, combo, admixture, alloy, amalgam, amalgamation, commixture, concoction, farrago, hodge podge, hotchpotch, intermixture, medley, melange, potpourri

Karışım

karışmış olanın durumu; iki ya da daha çok maddenin kimyasal tepkimeye girmeden bir araya gelmesi, mahlut. birden çok şeyin karıştırılmasıyla elde edilen şey: portakal suyu votka karışımı bir içki hazırladı . (canlılar için) soyu karışmış; kırma, melez.

Karışım

Türkçe Karışım kelimesinin Fransızca karşılığı.
mélange [le], mixture [la], amalgame [le]

Karışım

Türkçe Karışım kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Gemenge, Melange

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.