Karabağ FK

Karabağ Ağdam (Azerice:Qarabağ Ağdam), Ağdam kentinde kurulmuş bir Azeri futbol kulübüdür. 1993 yılında Karabağ'ın Ermenilerce işgal edilmesinden sonra kulüp sürgün edilmiştir.

Karabağ adlı futbol kulübü hakkındadır. Başlığın diğer anlamları için Karabağ maddesine bakınız.}} Karabağ Ağdam, Ağdam kentinde kurulmuş bir Azeri futbol kulübüdür. 1993 yılında Karabağ'ın Ermenilerce işgal edilmesinden sonra kulüp, sürgün hale gelmiştir. Böylece sportif etkinliklerini şu sıralar Bakü'de sergilemektedir. 2006 yılında UEFA Kupası'nda ön eleme turunda mücadele etti. Her zaman olduğu gibi, "Karabağ" bu yıl da şampiyonluk için mücadele eden ekipler arasındadır. Tarihi Karabağ Futbol Kulübü'nün kurulma tarihi 1950'lu yılların öncesine dayanır. 1951 yılında Ağdam şehir stadının inşasından sonra bir spor kulübü kurulmasında ciddi işler yapıldı. Kurulduğu günden sonra bir süre Məhsul adıyla anılan Karabağ ilk kez 1966 yılında Azerbaycan Şampiyonasına katıldı. Aynı yıl kulüp şampiyonayı dördüncü sırada tamamladı. "Karabağ" dört yıl art arda ülke zirvesini zorladı. Bu yıllarda en başarılı sonucu 1968 yılında ikincilikle elde etti. Fakat 1968 yılının ardından bağımsızlık yüzünden takım uzun süre ülke şampiyonalarına katılamadı.

Şafak doğdu

1977 yılında "Karabağ" yeniden Şafak (Şəfəq) adı ile kuruldu. Aynı yıl "Şafak" Azerbaycan şampiyonasının 2. liginde yarışdı. "Şafak" 1982 yılına kadar Ağdam futbolunun tek temsilcisi oldu. 1982'den 1987 yılına kadar ise kulüp Kooperator adı ile yarışlara katıldı. "Karabağ" ilk kez Azerbaycan Şampiyonu adına 1988'de layık oldu. Bu şampiyonluk o sırada Azerbaycan eski SSCB'nin bir parçasıyken kazanılmışdı. Bu şampiyonluktan sonra "Karabağ" SSCB şampiyonasının 2. liginde oynamaya başladı. 1989'da "Karabağ" SSCB şampiyonasının 9. bölgesinde yarıştı. 1990 yılında SSCB şampiyonasının 2. liginin bölge yarışlarında değişiklik yapıldığı için "Karabağ" Azerbaycan şampiyonasının bölge yarışlarına katılmak zorunda kaldı. 1991 yılıda SSCB'nin dağılması ile Azerbaycan'ın müstakil futbol şampiyonası kuruldu. "Karabağ" Azerbaycan'da günümüze kadar oynanan on iki sezonunun tamamına katılan önemli kulüplerinden biridir.

Ermeni İşgali ve Sıkıntılı Günler

Tabii ki, bağımsızlık yıllarında "Karabağ"ın zor günleri de az olmadı. 1993 yılında Ağdam kenti Ermeniler tarafından işgal edildikten sonra takım sürgün kulüp gibi etkinliklerini sürdürüyor. Tabii ki, buna ek olarak kulüp maddi sıkıntılardan da ciddi eziyet çekti. Bu nedenle 1998-2001 yılları arasında ülke şampiyonasının Güçlüler Destesi'nde zayıf sonuçlar aldı. Üstelik maddi durum kulübün taşıyıcı futbolcularının da "Karabağ"dan ayrılmalarına da neden oldu.

Azersun'la değişim başlıyor

Bütün bu sorunlar 2001 yılında Azerbaycan'da faaliyet gösteren en büyük holdinglerden biri Azərsun şirketinin takıma sponsor olmasından sonra çözüldü. Hayır işleri ile değil Azerbaycan'da hatta bütün doğuda, Türk Dünyası'nda ad kazanan Azərsun Holding şirketi "Karabağ"ı unutdurmamak için girişimlerde bulundu. Yakın zamanda şirketin başkanı Abdul Bari Gezal'ın kişisel yardımlarıyla takımın maddi sorunlarını çözdü. İmkansızlık nedeniyle diğer kulüplere geçmiş eski Karabağlı futbolcular takıma kazandırıldılar. Aynı dönemde kulüp Karabağ-Azərsun olarak adlandırıldı. Tabii ki, yeni sponsorun kaygısı takımının sonucunu da etkileyecekti. 2001 yılında "Karabağ-Azərsun" ülke şampiyonasında dokuzuncu olsa da gelecek mevsime ciddi şekilde hazırlanıldı ve kulübün önüne en yüksek yerleri hedeflemek görevi konulmuştu. Fakat Azerbaycan futbolunda baş gösteren malum olaylardan sonra Azerbaycanda 2002-2003 mevsiminde şampiyona yarım kaldığından hedeflenen amaca ulaşılamadı.

Gezal etkisi

2003 yılında "Karabağ-Azərsun"un kılavuz yapısında bir dizi değişiklik yapıldı ve Tahir Gezal takımın ikinci başkanı olarak atandı. Tahir Gezal'ın kulübe gelişinden sonra "Karabağ"ın tarihinde sanki yeni bir sAyfa açıldı. Takımın ülke şampiyonasında başarıya ulaşması için bütün imkanlar seferber edildi. Ve böylece bu çabaların sonunda 2002-2003 futbol mevsiminde "Karabağ" uzun aradan sonra yeniden Azerbaycan şampiyonasının ödülleri alanların arasına katıldı ve birinciliğin pirinç madalyalarını kazandı. 2004-2005 mevsimine ise "Karabağ" daha iddialı başlamak düşüncesindeydi. Bu amaçla göre İsveç'te yaşayan Azerbaycanlı deneyimli çalıştırıcı İgor Ponomaryov'u teknik direktörlüğe getirildi. Kısa zamanda ülkenin en taşıyıcı futbolcuları takıma katıldı. Onların arasında Azeri milli takımında top koşturmuş futbolcular çoğunluktaydı.Bu futbolculara ılave olarak Turkıye ve Ukraynadan kaliteli futbolcular transfer edilmistir.Ukraynalı futbolcular Sergei Kravcenko ve Denıs Sokolovski bir sezon takımda oynadıktan sonra ayrılmıstır.Sergei Kravcenko Ukrayna nın buyuk takımlarından Shaktar Donetsk takımınında formasını giymistir.Alınan Turk futbolculardan Mustafa Engin Ozmen Turkiye Liginde Ankaragucu ve Genclerbirligi takımlarının formalarını giymis millilestirme prosedurunden yararlanılarak Azerbaycan milli takımında da oynanması saglanmıs ve 2.5 sezon takımda gorev aldıktan sonra ayrılmıstır.Oynadigi 2.5 sezon suresince 2 defa Karabag takiminin en iyi yabanci oyuncusu secilmistir.Bu sezon ise Turk futbolcu politikasini devam ettiren Karabagh yine Genclerbirliginin eski futbolcusu Hakan Demir ile iki yıllık bir sozlesme imzalamıstır. Ayrıca, Tahir Gezal'ın teşebbüsü ile 2004 yılında "Karabağ"ın tarihi adıyla yeniden adlandırılmaya başlandı.

Yeni arma

Tahir Gezal kulübe yeni arma hazırlattırdı. İngiltere'de özel tasarımcılar tarafından hazırlanan bu armada "Karabağ"ın simgesi olan atlar tasvir edilmiştir. Onlarda ise futbolun muhtelif süsleri ile bezenmiştir. Başarılar * Azerbaycan Şampiyonası (3) ** Şampiyon: (1988), (1990), (1993) Not-1: 1988 ve 1990 yılındaki şampiyonluklar SSCB zamanına ait. Not-2: 2002-2003 mevsiminde lig iki grup halinde 8 takım arasında oynandı. * Azerbaycan Kupası (3) ** Şampiyon: (1993), (2006) ve (2009)

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karabağ FK ilgili konular

Karabağ FK
Karabağ FK