Karacahisar, Simav

Karacahisar, Kütahya'nın Simav ilçesinde bir kasabadır. Simav-Selendi karayolu üzerinde ilçe merkezine 24 kilometre uzaklıkta 2652 nüfusa sahip Karacahisar kasabası Ören ve Hisar mahallelerinden oluşmaktadır.

Karacahisar, Simav

} Karacahisar, Kütahya'nın Simav ilçesinde bir kasabadır. Simav-Selendi karayolu üzerinde ilçe merkezine 24 kilometre uzaklıkta 2652 nüfusa sahip Karacahisar kasabası Ören ve Hisar mahallelerinden oluşmaktadır. Nüfus yoğunluğu bakımından Simav'ın Kuşu ve Çitgöl kasabalarından sonra üçüncü büyük beldesi konumundadır. Ayrıca kasaba dağlık bir konuma sahiptir ve Kasaba 1999 seçimlerinden sonra "Belediye" olmuş, Belediye Başkanı olarak Ali Tekel seçilmiştir. Ali Tekel 28 Mart 2004 seçimlerinde yapılan oylamayla tekrar başkan seçilmiştir.

Tarih

Karacahisar yıllar önce Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir ilçe konumundaymış. Konya sancağına bağlı Pirlevgande kazası Yörük ağa tayfasından olduğuna dair tarihi belgeler halen günümüze kadar yansıyan gerçeklerden birisidir.

Ekonomi

Karacahisar halkı 1700-1800 yıllarından bugüne geçimlerini hayvancılık, tarım, meyvecilik ve halıcılıkla sağlamıştır. Bu geçim kaynakları halen günümüzde de devam etmektedir. Meyvecilikte kiraz ve vişne üzerine önemli yol kat edilmiştir. Kasabadan 300 ton civarında ihracata vişne kiraz gitmektedir.

Kültür

Karacahisar halkının giyim ve kuşamı, örf ve adetleri tam bir Osmanlı tarihinin günümüze kalan kültür ve mirasıdır.

Altyapı

Kasabada ilköğretim okulu, sağlık ocağı, 2 adet cami bulunmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar