Karadağ (devlet)

Karadağ (Karadağca: Crna Gora , Црна Гора), Balkanlar'da bir ülkedir. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

}
+Karadağ Cumhuriyeti
Karadağ Bayrağı Karadağ Amblemi
Resmi dil >| Sırpça (Ijekavian ağzı) Başkent >| Podgorica En kalabalık şehir >| Podgorica Devlet Şekli >| Cumhuriyet Yönetim biçimi >| Parlamenter Demokrasi Cumhurbaşkanı >| Filip Vujanović Başbakan >| Milo Đukanović Yüzölçümü>| 13,812 km²150. en geniş ülke Nüfus>|620,145 (2003)En kalabalık 126. ülke Nüfus yoğunluğu >| 44.9 kişi/km² Milli gelir (GSMH) 1.91 milyar ABD Doları (2005) En zengin 167. ülke Kişi başına düşen milli gelir 3,100 ABD Doları (2005) Para birimi >| Euro (EUR)1 Saat dilimi - Yaz saati EET (UTC+1)EEST (UTC+2) Ulusal marş >|Oj, svijetla majska zoro İnternet alan adı >| .yu Telefon kodu >| 381 1 Euro pratikte kullanılmaktadır. Avrupa Birliği ile Euro`nun kullanılması hususunda resmi bir anlaşma imzalanmamıştır. Old infobox ends -->

Karadağ (Sırpça: ``Crna Gora``, ``Црна Гора``), dünyanın en yeni bağımsız devletidir. Güneydoğu Avrupa`da yer almaktadır. Doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik denizi yer alır. Başkenti, Podgorica`dır (eskiden Titograd). Şimdiki anayasasına göre Karadağ "demokratik, refah ve çevreci bir ülke" olarak tanımlanmıştır.[1]

Karadağ Eski Yugoslavya`yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. Yugoslavya`nın parçalanmsından sonra, Karadağ Sırbistan`ın zorlamasıyla yeni Yugoslavya`ya katılmıştır. Karadağ`ın çabalarıyla 2003 yılında Sırbistan-Karadağ olarak daha esnek bir federasyon çatısı oluşturulmuştur. Karadağ, 21 Mayıs 2006 Pazar günü yapılan referandumda çıkan %55.5lik evet oyu ile ise bağımsız olma kararı aldı. 3 Haziran 2006`da ise Karadağ Parlamentosu, referandumda çıkan sonuca dayanarak Karadağ`ın bağımsızlığını ilan etti.

Tarih

}

1878 Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devletinden ayrılan ve I. Dünya Savaşı`ndan sonra Yugoslav Krallığı`na dahil edilen devlet. Eski Yugoslavya`nın 6 kurucusundan biridir. Diğer kurucu cumhuriyetler ayrıldıktan sonra Sırbistan ile Sırbistan-Karadağ adı altında bir devlet olarak varlığını sürdürmüştür. Karadağ`ın bağımsızlığını kazanmasıyla Sırbistan`ın deniz egemenliği son bulmuştur. Donanmasını Karadağ`a devretmesi beklenmektedir. Böylelikle Panslavizm hareketleri Sırbistan`da da yok olmuştur. Karadağ Avrupa Birliği`ne adaylık için başvurmuştur.

  1. ETNİK YAPI


1991 sayımına göre Sırplar toplam nüfusun %69`nu oluşturmaktadır. Karadağlılar toplam nüfusun % 5`ni, Karadağ nüfusunun %62`sini oluşturmaktadır. Slav olmayan Arnavut azınlık ülkedeki 2.büyük gruptur ve resmi tahminlere göre toplam nüfusa oranları % 17`dir.

Arnavutlar çoğunlukla Kosova`da yaşamaktadırlar. 1998 yılında uluslararası kuruluşların tahminlerine göre bölge nüfusunun %95`ini oluşturmaktadırlar. Diğer Slav olmayan büyük topluluk Macar azınlıktır. Müslüman Slavlar çoğunlukla Sırbistan-Karadağ sınırı üzerindeki Sandzak bölgesinde ve Kuzey Kosova`da yaşamakta ve nüfusun %3`nü oluşturmaktadırlar. Diğer azınlıklar Çingeneler, Bulgarlar, Çekler, Slovaklar ve Ukraynalılardır.

1965`ten sonra Sırbistan ve Karadağ`dan gelişmiş Avrupa ülkelerine ve Kuzey Amerika`ya sürekli göç yaşanmıştır. Eski Yugoslavya`nın dağılmasını ve Hırvatistan ile Bosna Hersek`teki savaşı takip eden yıllarda göç Sırbistan ve Karadağ`a yönelmiştir. Mülteci sayımı sonucunda 1996 yılı ortalarında 566 200`ü mülteci statüsünde olan 646 000 kişi tespit edilmiştir. 79,700 kişi ise diğer cumhuriyetlerde yaşayan Sırp ve Karadağlılar ya da Yugoslavya`ya mülteci olarak gelip Yugoslav vatandaşlığına geçmiş kişilerdir.

BM Mülteciler Yüksek Komisyonu`na göre Mart-Mayıs 1999 tarihleri arasındaki NATO bombardımanları ve Sırbistan`a uygulanan ambargodan dolayı 900 000`den fazla Arnavut mülteci durumuna gelmiştir. Bunların çoğu savaşın bitiminden itibaren Kosova`ya dönmüşlerdir.

Önemli şehirleriİlgili bağlantılarİç Bağlantılar} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karadağ (devlet)
Karadağ (devlet)