--}}

Karakuyu, Aksaray

Karakuyu Aksaray ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydur.

düzenle|Haziran 2007

Konum: Karakuyu Köyü, Aksaray-Nevşehir karayoluna yaklaşık 1 km mesafede olup Balcı-Ortaköy yolu üzerindedir. Aksaray il merkezine 30 km, Nevşehir il merkezine ise yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Nüfus

2000 yılında yapılan sayıma göre: 256

Eğitim

Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır. Öğrenciler beşinci sınıfa kadar bu okulda öğrenim gördükten sonra taşımalı eğitimle altı, yedi ve sekizinci sınıfları Tatlıca İlköğretim Okulu`nda okumaktadırlar. Köy çevresindeki diğer köylerden farklı olarak eğitime önem veren bir köy olup, yetiştirdiği kişiler belli kademelerde çalışmaktadırlar.

Ekonomi

Yerli halkın geçimi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulak arazinin azlığı, toprakların miras yoluyla parçalanması ve son yıllardaki olumsuz iklim koşulları nedeniyle köy oldukça fazla göç vermiştir. Bu göç büyük oranda Aksaray il merkezine olmuştur. Bir kısım ise çareyi yurtdışında çalışmakta bulmuştur. Gurbetçilerimiz başta Almanya, Avusturya,Hollanda ve Fransa olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine yerleşmiştir. Öte yandan köyden yaklaşık 20 aile Bursa iline yerleşerek Metal sanayisi üzerine çalışmaktadırlar.kadır sarıaydan herkese selamlar

Aksaray Merkez İlçesi Kasaba ve Köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karakuyu, Aksaray
Karakuyu, Aksaray