Karapınar, Konya

Kısaca: Konya ilinin bir ilçesidir.Meke Tuzlası bu ilçemizde yer almaktadır.Karapınar toprakları %60lara varan oranda kireçli bir yapıya sahiptir. İlçede birçok obruk mevcuttur.Meketuzlası,Acıgöl, meyil gölü, çıralı gölü gibi yeraltı gölleri meşhurdur. Ayrıca birçok yeraltı şehiri de mevcuttur. En önemli özelliği ise dünyadaki en büyük rüzgar erozyonunu önleme sahasının bu ilçede yapılmış olmasıdır. Bu proje dünyadaki uygulanan en başarılı 10 projeden birisi kabul edilmiştir. ...devamı ☟

Karapınar, Konya
Karapınar, Konya

Konya ilinin bir ilçesidir.Meke Tuzlası bu ilçemizde yer almaktadır.Karapınar toprakları %60lara varan oranda kireçli bir yapıya sahiptir. İlçede birçok obruk mevcuttur.Meketuzlası,Acıgöl, meyil gölü, çıralı gölü gibi yeraltı gölleri meşhurdur. Ayrıca birçok yeraltı şehiri de mevcuttur. En önemli özelliği ise dünyadaki en büyük rüzgar erozyonunu önleme sahasının bu ilçede yapılmış olmasıdır. Bu proje dünyadaki uygulanan en başarılı 10 projeden birisi kabul edilmiştir.

Karapınar, Konya`nın ilçelerinden biri olup, kent merkezinin 94 km doğusundadır. Batısında Konya (Karatay) ve Çumra; batısında Ereğli ve Adana; güneyinde Karaman; kuzeyinde Aksaray vardır. Ova üzerine kurulu olan ilçenin çok eski yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinmektedir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması, ilginç jeolojik yapısı, suları farklı özellikler içeren ve dünyada bir benzeri daha bulunmayan krater gölleri ile Türkiye`mizin de sayılı turizm alanlarından biri olarak tanınan Karapınar ayrıca erozyonun da önüne geçebilen nadir bölgelerden biridir. İlçenin merkez nüfusu 37.881 olup; bu sayı köyler ve beldelerle birlikte 60.000`e yaklaşmaktadır. 2670 km² lik yüzölçümü ile Konya`nın büyük ilçelerinden biri sayılmaktadır. Kendisine bağlı 4 beldesi, 15 köyü ve 25 mahallesi vardır. Doğusunda Ereğli, kuzeyinde Emirgazi ve batısında Çumra ve Karatay ilçeleri ile çevrili olan Karapınar; Konya- Adana yolu üzerindedir.

}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.