Karar Verme

Karar verme, zihinsel süreçlerin (bilişsel (kognitif) süreç) sonucunda, çeşitli alternatifler arasında birinin seçilmesi süreci. Her karar verme süreci, nihai bir karar ile sonuçlanır.

Karar verme, zihinsel süreçlerin (bilişsel süreç) sonucunda, çeşitli alternatifler arasında birinin seçilmesi süreci. Her karar verme süreci, nihai bir karar ile sonuçlanır.} Sonuç, bir eylem veya seçilen bir fikir olabilir. İnsanlarda karar verme koşulları, çeşitli açılardan araştırma konusu olmuştur. Psikolojik açıdan, bireysel kararları kişinin sahip olduğu ve istediği değerler çerçevesinde incelemek gerekir. Bilişsel açıdan, karar verme sürecinin, çevre ile etkileşimlerin entegre olarak sürekli bir süreç olarak incelenmesi gerekir. Normatif bakış açısından, bireysel kararların analizi karar vermenin mantığına odaklanır, ve nihai karara götüren mantık ve sabit seçimler incelenir.} __NOTOC__ Ayrıca bakınız *Karar teorisi *Oyun kuramı *Risk yönetimi *Risk *Bilişsel şema *Bilişsel alan *Bilişsel bilim

Kaynaklar

}

İleri okumalar

* Facione, P. and Facione, N., Thinking and Reasoning in Human Decision Making, The California Academic Press / Insight Assessment, 2007 * Plous, S. The Psychology of Judgement and Decision Making New York: McGraw-Hill, 1993 * Ullman, D. G., Making Robust Decisions Trafford, 2006 * Levin, Mark Sh., Composite Systems Decisions, New York: Springer, 2006.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

karar verme

Türkçe karar verme kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Beurteilung

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.