--}}

Karasal İklim

Karasal iklim, kışları soğuk ve karlı, yazları ise sıcak ve kurak geçen, büyük kara parçalarının orta kesimlerinde ve deniz etkisinden uzak yerlerde ve Kuzey Yarımküre'de etkili olan iklim çeşidi. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış genellikle erken başlar ve kar uzun süre yerde kalır.

Karasal iklim, kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarım Küre`de etkili olan iklim çeşitidir, sürekli rüzgar vardır . Kışları genellikle sert soğuk, karlı geçer yazlar ise özellikle Orta Asya`da sıcak ve kurak geçer, Türkiye`nin büyük bir kısmında özellikle İç Anadolu Bölgesi`de, Doğu Anadolu Bölgesi`nde etkili olur. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortalama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve oldukça sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, yıllık sıcaklık farkı çok fazladır.

Karasal İklim'in Özellikleri

* Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

* İç Anadolu Bölgesinde en fazla yağış ilkbaharda, en az yağış yazın düşer.

* İç Anadolu da ortalama yağış 287,3-596,8 mm’dir.

* İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması, -1, -5 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-11 °C’dir.

* Ege Bölgesinin İç batı Anadolu Bölümünde de yağışlar kıyı kesimine göre azdır.

* Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması, 4-6 °C’dir.

* Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması, -7, -10 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 17-19 °C’dir.

* Yıllık yağış miktarı, 500-600 mm’dir.

* Güneydoğu Anadolu’da ise ortalama yağış, 400-700 mm’dir.

* Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kış mevsimi çok karlı ve donlu geçmemekle beraber, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir.

* Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık, 15-16 °C, kış sıcaklığı, -1,4 °C, yaz sıcaklığı ise, 30-35 °C’dir.

Ülkemizde Karasal İklim

Karasal iklim ülkemizde, denizlerden uzak iç bölgelimizde görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Karasal iklimin yaşandığı Erzurum ve Kars'ta ise yazlar serin ve yağışlı geçmektedir. Karasal iklimin göründüğü yerlerde kışın sık sık donlar yaşanır. Karasal iklim karakteristik bitki örtüsü ise ilkbahar yağışları ile yeşerip yaz kuraklığı ile kuruyan bozkırlardır.

Diğer anlamları

karasal iklim

Kara iklimi. Kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarım Küre'de etkili olan iklim çeşitidir. Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise genellikle sıcak ve kuraktır.

İlgili konuları ara


Görüşler

  • 123456 huhuuu Avatar
    123456 huhuuu - 2 yıl önce

    iyi


  • Yiğit Avatar
    Yiğit - 1 yıl önce
    O kadar yazdım sonu aynıymış yani aynı şeyi iki kez yazmışsın öğretmenim kabul etmedi!!??

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karasal İklim
Karasal İklim