kare

Kare Kenarları ve açıları birbirine eşit dörtgen. Bütün açıları 90 derecedir. Köşegenleri eşit ve birbirine dik olarak ortalar. Karenin çevresi bir kenar uzunluğunun dört katına eşittir. Bir dikdörtgenin alanı iki kenarının çarpımı olduğuna göre bir karenin alanı, bir kenar uzunluğunun karesine eşittir. Bir sayının kendisi ile çarpımına kare denmesinin sebebi budur. Karenin köşegeninin boyu Ö2a dır. Bir sayının karesi, bu sayının sağ üst kısmına yazılarak gösterilir. Mesela 17’nin kare...

KARE (türkçe) anlamı
1. (C.: Kâr-Kur) Dişi ayı.
2. Meşe
3. Yüksek yer.
4. Kabile ismi.
KARE (türkçe) anlamı
5. kenarları ve açıları birbirine eşit olan dörtgen
6. dördül
7. murabba.bu biçimde olan.
KARE (türkçe) ingilizcesi
1. [KARE] adj. foursquare
2. squaren. square
3. chequer
KARE (türkçe) fransızcası
1. carré [le]
KARE (türkçe) almancası
1. n. Geviert
2. Karo
3. Karree
4. Quadrat

Kare hakkında bilgiler

Kare Kenarları ve açıları birbirine eşit dörtgen. Bütün açıları 90 derecedir. Köşegenleri eşit ve birbirine dik olarak ortalar. Karenin çevresi bir kenar uzunluğunun dört katına eşittir. Bir dikdörtgenin alanı iki kenarının çarpımı olduğuna göre bir karenin alanı, bir kenar uzunluğunun karesine eşittir. Bir sayının kendisi ile çarpımına kare denmesinin sebebi budur. Karenin köşegeninin boyu Ö2a dır.

Bir sayının karesi, bu sayının sağ üst kısmına yazılarak gösterilir. Mesela 17’nin karesi 172 şeklinde ifade edilir. Bir sayı ister (-) negatif, ister (+) pozitif olsun karesi daima (+) pozitiftir.

Bir sayının kare kökü: bir sayı eşit iki çarpana ayrılırsa bu çarpanlardan herbirine o sayının kare kökü adı verilir. Mesela: 25= 5x5 ise 25’in karekökü ±5’tir denir. Karekök ( Ö ) işareti ile gösterilir. Negatif (-) gerçel sayıların kare kökü reel bir sayı değildir. Başka bir ifade ile gerçel sayılar kümesinde (cümlesinde) negatif gerçel sayıların kare kökü yoktur.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kare Bulmaca

Kare bulmaca, çeşitli alanlara dair soruların yanıtlarının kare veya dikdörtgen şeklindeki bir tablodaki boş karelerden (kutulardan) her birine bir harf yazılması suretiyle çözüldüğü bir bulmaca türü. Yanıtlar soldan sağa veya yukarıdan aşağıya olacak şekilde tabloya ...

Ki-Kare Testi

Terapötik denemelerin istatistik analizi için en çok kullanılan testlerden biridir. Örneğin, yeni bir antidepresan maddenin denemesi yapılırken alınan sonuç, ya bir plasebo tableti, ya birkaç denenmiş ilaç, ya da iki ayrı dozda yeni bir ilaç uygulanan gruplardaki iyileşen ...

Kare (sinema)

Film karesi ya da kare bir filmi oluşturan pek çok fotoğraf resminden biridir. Ham film üzerindeki kareler aralardaki boş satırlarla birbirlerinden ayrılırlar. Normalde sinema filminin bir saniyesi için 24 kare gerekir. (Bu sayı televizyonda 25 karedir.)

Ki-kare Dağılımı

Bu dağılım, gamma dağılımından elde edilir.

13 Kare Sanat Festivali

13 Kare Sanat Festivali. 19 Kasım 1995 tarihinde bir fotoğraf çekim gezisine giderken trafik kazası sonucu vefat eden, 13 AFAD üyesi ve kursiyeri anısına, 1999 yılından itibaren düzenlenmeye başlayan festival, daha sonraki yıllarda gelişerek çeşitli sanat dallarını içeren bir ...

Büyülü Kare

boyutlu () öyle bir kare matris düşünün ki, istenilen satır, sütun ve köşegenler boyunca elemanların toplamı sabit olsun. Bu sabite sihirli sabit denir.

Kare (cebir)

karesi o sayının kendisiyle çarpılması sonucu elde edilen sayıdır. Karesi alınan ''x'' sayısı ''x''² biçiminde yazılır.

Kare Mil

Kare mil bir kenarı bir kara milinden oluşan bir kare alanına eşit olan alan için kullanılan bir İngiliz ve ABD alan ölçüsü birimidir. Bu kare alanının her bir kenarındaki mil sayısına atıf yaparken kullanılan mil kare ile karıştırılmamalıdır.