--}}

Karikatür Ve Mizah Müzesi

Karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. İlk olarak 1975 yılında, Karikatürcüler Derneği'nin girişimi ile İstanbul Belediyesi tarafından Tepebaşı Semti'nde açıldı.

düzenle-tarih|Nisan 2007

Karikatür ve Mizah Müzesi, ilk olarak 1975 yılında, Karikatürcüler Derneği`nin girişimi ile İstanbul Belediyesi tarafından Tepebaşı` nda açıldı, ancak 12 Eylül 1980 tarihinde kapatıldı. Daha sonra bu binanın yıkılması ile müze de tamamen kapanmış oldu.

27 Şubat 1989 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı olarak, karikatürist Erdoğan Bozok yönetiminde, Saraçhanebaşı`nda Atatürk Bulvarı üzerinde Bozdoğan Kemeri bitişiğinde yer alan Gazanferağa Külliyesi`nde yeni müze hizmete girdi. Gazanferağa Külliyesi; medrese, türbe ve sebilden oluşacak şekilde 16. yy. sonlarında Mimar Davut Ağa tarafından yapılan değerli bir yapıdır. Darüssaade Ağalarından Gazanferağa tarafından yaptırılmıştır.

Karikatür ve Mizah Müzesi, Pazar ve Pazartesi dışında haftanın tüm günleri 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İletişim: Atatürk Bulvarı Kovacılar Sok.No:12, 34260 Fatih / İSTANBUL Tel: 0212 521 12 64

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.