Karum alışveriş merkezi

Karum Alışveriş Merkezi Ankara'nın en eski alışveriş merkezi olup İran Caddesi, Kavaklıdere adresinde bulunmaktadır.

Karum alışveriş merkezi

Karum Alışveriş Merkezi Ankara`nın en eski alışveriş merkezi olup İran Caddesi, Kavaklıdere adresinde bulunmaktadır.

Konum

İran Caddesi No:21 Kavaklıdere adresinde olup, Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi ve Tahran Caddesinin kesişme noktasındadır, Kavaklıdere semtinin Esat, Gazi Osman Paşa, Çankaya, Ayrancı gibi semtlerin ortasinda bulunması ve yürüme mesafesinde olması yer seçiminde önemli bir etkendir, bu sayede bölgenin en önemli alışveriş merkezi konumundadır. Ayrıca tam önünde meşhur Kuğulu Park bulunur.

Tarihçe

Karum İş ve Alışveriş Merkezi, 1986 yılında Sheraton Hotels & Towers Projesi ile birlikte Koray - Kavala yatırımcı grubu tarafından projelendirilip, beş yıllık bir inşaat safhasından sonra 1991 yılının Ekim ayında "ANKARA`DA YENİ BİR MERKEZ" sloganıyla hizmete açılmıştır. Tasarım: Von Gerkan, Marg and Partners; Mimari grup: Seyaş; Yapımcı firma: Koray Yapı Endüstri A.Ş

1991 yılından itibaren de Nurol Şirketler Grubu`na bağlı Karum Yönetim ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Özellikler

İş merkezinin inşaat alanı 62.000m²`dir. Bunun 12.000m²`si otopark, 23.000m²`si ortak alan ve 27.000 m²si de kullanılabilir alandır. Üçü çarşı katları (zemin kat, 1. kat, 2. kat), dördü büro katları, diğer ikisi de tesisat ve otopark katları olmak üzere 9 kattan oluşan binanın dört ana kapısı ayrıca otopark bağlantıları mevcuttur. Ortada eliptik bir atrium bulunması mimarinin en önemli özelliğidir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar