Kasım Gülek

Kasım Gülek, (d. 1905 Adana - ö. 1996) Siyasetçi, Milletvekili, Ulaştırma, Bayındırlık, Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı, CHP Genel Sekreteri.

Kasım Gülek, (d. 1905 Adana - ö. 1996) Siyasetçi, Milletvekili, Ulaştırma, Bayındırlık, Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı, CHP Genel Sekreteri.

Babası İttihat ve Terakki Cemiyeti`nin Adana sorumlusu olduğu için küçük yaştan itibaren memleket meselelerinin tartışıldığı ortamda büyüdü. İlkokulu Adana Turan Mektebinde başladı, daha sonra gittiği Galatasaray Lisesi`nden(o zaman ki adıyla Mektebi Sultani), Robert Kolej`e geçti ve buradan mezun oldu. 1928`de Paris`teki Ecole des Sciences Politiques`i bitirdikten sonra Columbia Üniversitesi`nde iktisat dalında doktorasını tamamladı. Rockefeller Vakfı bursiyeri olarak daha sonra Londra Üniversitesi`nde ve Keynes`in öğrencisi olduğu Cambridge Üniversitesi`nde İktisat ve Maliye bölümlerinde öğrenim gördü. Daha sonra Almanya`da Berlin ve Hamburg Üniversitelerinde doktora sonrası çalışmalar yaparak hukuk eğitimini tamamladı.

Mustafa Kemal Atatürk`ün talimatıyla siyasete giren Gülek, Bilecik`ten milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi`ne girdi, iki dönem Bilecik Millekvekilliğinden sonra 1946 yılında Adana`dan Milletvekili seçildi. TBMM Ticaret Komisyonu Başkanlığı yapan Gülek, 1947`de Hasan Saka Kabinesi`nin en genç bakanı olarak Bayındırlık Bakanlığı`na, 1948`de de Ulaştırma Bakanlığı`na getirildi. 1949 yılında Kore`ye giderek orada yeni göreve başlamış olan Birleşmiş Milletler Kore Komisyonu`nun Başkanlığına seçildi. 1950 seçimlerinde büyük yenilgiye uğrayan CHP`nin Genel Sekreteri seçme yetkisinin Parti Meclisi`nden alınarak delegelere verildiği ilk kurultay olan VIII. Kurultay`ında Genel Sekreter seçildi. Bundan sonra XV`inci Kurultay`a kadar yapılan tüm Kurultay`larda da Genel Sekreter seçilen Gülek, 1950 ile 1959 yılları arası aralıksız olarak CHP Genel Sekreterliği görevini sürdürdü. Gülek, yoğun memleket gezileri sayesinde siyaseti halkla iç içe yapan ve a€˜çarıklı politikacı` lakabı ile anılan siyasetçi olarak tanındı. 1959 yılında görevinden istifa eden Gülek, 1961 yılında Adana Milletvekili seçilip, Adana İli temsilcisi olarak Temsilciler Meclisine seçildi. 1965 yılında Adana`dan bağımsız Milletvekili seçilen Gülek, 1968 yılında Kuzey Atlantik Asamblesi Başkanlığına seçildi. 1969 yılından 1973`e kadar Cumhuriyet Senatosu üyeliği yaptı.

Uluslararası kariyerinde ise, Birleşmiş Milletler Kore Komisyonu Başkanlığı, Kuzey Atlantik Asamblesi Başkanlığı, Avrupa Konseyi Kurucu Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcılığı, NATO Parlamenterler Konferansı Başkan Yardımcılığı, Atlantik Enstitüsü Başkanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Enstitüsü İkinci Başkanı görevlerinde bulundu.

Kasım Gülek, 1996 yılında 91 yaşındayken vefat etti. Gülek, iki çocuk babasıydı. Gülek, 57. Ecevit Hükümeti`nde Devlet Bakanı olan Tayyibe Gülek`in babasıdır.

Linkler

  • http://www.kasimgulek.com


} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kasım Gülek ilgili konular