kasa

Kasa Para ve değerli eşyaların hırsızlardan başka yangın ve sel gibi tabii felaketlerden korunması için yapılan çelik dolap. Eskiden kasalar sertleştirilmiş çelikten yapılmaktaydı. Ama çok geçmeden bu kasaları delebilen elmas uçlu matkaplar yapıldığı için günümüzde kasalarda matkapla delinemeyen alaşımlı çelikler kullanılmaktadır. Ayrıca, çelik daha erimiş haldeyken, içine sertleştirilmiş parçacıklar katılır. Böylece, bir plaka delinmeye çalışılırken ortaya çıkan gerilmeler, matkap ucu...

KASA (türkçe) anlamı
1. Kabalık
2. Şiddet
3. Katılık
KASA (türkçe) anlamı
4. para ya da değerli eşya saklamaya yarayan çelik dolap
5. vagonun şasiye bağlanmış üst bölümünü oluşturan parça.ticarethanelerde para alınıp verilen yer
6. (kimi şeyler için) sandık.kimi oyunlarda oyunu yönetme ya da para karşılığında fiş verme işi
7. (basımcılıkta) dizgi harflerinin konulduğu gözlerden oluşan tabla.
KASA (türkçe) ingilizcesi
1. [KASA]n. muscle
2. brawnn. safe
3. cash register
4. coffer
5. cash desk
6. checkout
7. strongbox
8. cashbox
9. register
10. cashier's desk
11. cashier's office
12. chest
13. case
14. crate
15. desk
16. Peter
17. till
18. vaulting-horsev. stretch tight
19. tighten
20. contract
21. flex
22. strain
23. clamp
24. tauten
KASA (türkçe) fransızcası
1. caisse [la]
2. coffre [le]
3. cassation [la]
4. casse [la]
KASA (türkçe) almancası
1. n. Kasse
2. Kasten
3. Kiste
4. Manko
5. Panzerschrank
6. Stropp

Kasa hakkında bilgiler

Kasa Para ve değerli eşyaların hırsızlardan başka yangın ve sel gibi tabii felaketlerden korunması için yapılan çelik dolap.

Eskiden kasalar sertleştirilmiş çelikten yapılmaktaydı. Ama çok geçmeden bu kasaları delebilen elmas uçlu matkaplar yapıldığı için günümüzde kasalarda matkapla delinemeyen alaşımlı çelikler kullanılmaktadır. Ayrıca, çelik daha erimiş haldeyken, içine sertleştirilmiş parçacıklar katılır. Böylece, bir plaka delinmeye çalışılırken ortaya çıkan gerilmeler, matkap ucunu parçalar veya köreltir.

Kasa kilitleri: Aşağı yukarı bütün kasa kilitleri şifrelidir. Şifreli kilitlerde patlayıcı veya maymuncuk sokulacak bir anahtar deliği bulunmaz ve mesela dört diskli bir kilitte 100.000.000’dan çok değişik şifre ihtimali vardır. Ayrıca, kasa sahibi, istediği zaman şifreyi değiştirebilir. Kasalarda anahtarlı kilit de kullanılabilir, fakat deliğin içeri su sızmasını önleyen bir plakayla kapatılması gerekir.

Kilit mekanizmaları, matkaba dirençli ek çelik tabakalarıyla, şifreyi bilmeyen birinin zorlamalarına cevap vermeyen kilitli şifrelerle ve çevrilen şifreyi görmeyi zorlaştıran kalkanlarla korunur.

Zaman ayarlı kilitler ise ancak belli saatlerde açılabildiğinden, bankada çalışanlar için kaçırma veya işkence gibi tehlikeleri ortadan kaldırmaktadır. Şifreli kilitlere şifre iş saatlerinden sonra çevrilirse polise alarm veren bir sistem de yerleştirilebilir. Bazı alarm sistemlerinde, kasa odasına iş saatlerinden sonra giren olursa alarmı çalıştıran bir radar ile duvarı yıkmak isteyen olursa alarmı çalıştıran, duvar içine yerleştirilmiş teller bulunur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yazar Kasa

Yazar kasa, Satış merkezlerinde satılan malın cinsini, miktarını fiyatını, vergilendirme ve indirimini otomatik olarak kaydeden ve bunları fatura şeklinde bir kağıda yazan tuşlu, hafızalı hesaplayıcı para kasası. İlk yazar kasa 1879 senesinde Amerikalı James Ritty tarafından ...

Kasa Hesabı

Bir işletmede nakit hareketlerini takip etmek için açılan hesaba kasa hesabı adı verilir. Bu hesabın borçlu tarafına işletmeye giren paralar, alacaklı tarafına da işletmeden çıkan paralar yazılır.

Asansörlü Vitrin Kasa

Kuyumculuk sektöründe kullanılan, vitrinde bulunan malzemelerin elle toplanmadan elektrik motoru ve mekanik bir yapıyla kilitli bir kasaya toplayan düzenek.

Crack

(ing.) çatlatmak