Kate Winslet

Birçok genç yıldıza nazaran çok kısa bir sürede üne kavuşan Kate Winslet, oyuncu bir aileden geliyor. Babası Roger Wisnlet ve annesi Sally Winslet'ın yanı sıra kardeşleri Beth, Joss ve Anna'nın da oyuncu olan aktrisin damarlarındaki oyunculuk kanı bir zamanlar İngiltere'nin en tanınmış ve seçkin tiyatro oyuncuları arasında gösterilen büyük anne ve büyük babası Linda ve Oliver Bridges'a dayanıyor.

Kate Winslet

Birçok genç yıldıza nazaran çok kısa bir sürede üne kavuşan Kate Winslet, oyuncu bir aileden geliyor. Babası Roger Wisnlet ve annesi Sally Winslet'ın yanı sıra kardeşleri Beth, Joss ve Anna'nın da oyuncu olan aktrisin damarlarındaki oyunculuk kanı bir zamanlar İngiltere'nin en tanınmış ve seçkin tiyatro oyuncuları arasında gösterilen büyük anne ve büyük babası Linda ve Oliver Bridges'a dayanıyor.

Yönetmen asistanlığı yapan Jim Treapleton ile evli olan İngiliz aktris, henüz çok yeni olduğu sinema dünyasında bir anda yükselerek ülkesinin en tanınmış genç yıldızlarından Helena Bonham Carter'ın tahtına aday oldu.

Doğduğu yer olan Reading'te 1986 yılından itibaren oyunculuk eğitimi almaya başlayan Winslet, ailesinin yolundan giderek sahne oyunculuğuna yöneldi. 1991 yılında mezun olduktan sonra " Adrian Mole " ve " Peter Pan " gibi uyarlama oyunlarla sahneye çıkmaya başladı. Bu sırada " Dark Season " ve " Get Back " gibi televizyon dizilerinde uzun vadeli roller alan aktris, 17 yaşına geldiğinde ilk uzun metrajlı film denemesini gerçekleştirdi.

Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson'ın bağımsız yapımı " Heavenly Creatures "ta kendi fantezi dünyasında yaşayan anne katili bir okul çocuğunu canlandırdı. Bu filmdeki performansıyla En İyi Yabancı Kadın Oyuncu dalında Yeni Zelanda Film ve Televizyon Ödülü'nün sahibi olan aktris, böylelikle oyunculuk yeteneğini kanıtlamayı başardı. Zor karakterleri oynamaya hevesli olmasına rağmen ikinci film çalışmasını Disney'in " A Kid in King Arthur's Court " adlı aile filminde bir prensesi canlandırdı.

Yönetmenliğini Ang Lee'nin üstlendiği " Sense and Sensibility " adlı filmde İngiltere sinemasının unutulmaz yüzlerinden Emma Thompson, Hugh Grant ve Alan Rickman ile birlikte oynayan Kate Winslet, kariyerinde bir dönüm noktası olan bu filmdeki rolüyle SAG Ödülü'nün sahibi olurken En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü'ne aday gösterildi.

Ülkesinde bir ilah olarak görülen İngiliz oyuncu ve yönetmen Kennet Branagh'ın bir Shakespeare uyarlaması olan " Hamlet " adlı filminde Ophelia'yı canlandıran aktris, aynı yıl içerisinde rol aldığı ikinci filmi " Jude the Obscure"da Sue karakterini oynadı.

1997 yılıyla birlikte ünü İngiltere'nin sınırlarını aşan Winslet, James Cameron'un büyük bütçeli yapımı " Titanic " adlı filmde Leonardo Di Caprio ile birlikte rol aldı. Filmdeki rolüyle ikinci kez Oscar Ödülü'ne aday gösterilen aktris, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen bu filmle Hollywood dünyasının kapılarını aralamayı başardı.

Hollywood yapım şirketlerinden birçok film teklifi almasına rağmen tercihini küçük bütçeli bağımsız yapımlardan yana kullanan Winslet, 1999 yılında egzotik görüntülerle bezenmiş drama filmi " Hideous Kinky "de rol aldı. Filmde iki kızıyla birlikte Fas'a yolculuk yapan bir anneyi canlandıran aktris, aynı yıl içerisinde yönetmenliğini Jane Campion'un yaptığı " Holy Smoke " ( Kutsal Duman ) adlı filmde Harvey Keitel ile başrolü paylaştı.

Hindistan'a yaptığı yolculukla birlikte yaşamında duyduğu eksikliğin nedenini keşfeden ve budist olmaya karar veren Ruth karakteriyle, farklı ve özgün rollerde yer almaya devam eden aktris 2000 yılında Philip Kauffman'ın yönettiği, Marquis de Sade'nin hayatını anlatan " Düşlerin Efendisi " ( Quills )adlı yapımda rol aldı.

Ardından 2001'de Robert Harris’in bestseller romanından uyarlanan ve 2. Dünya Savaşını Nazi U hücum botlarının birbirleri ile iletişim için kullandıkları şifreleri çözmekle geçiren şifre uzmanlarını anan " Enigma " filminde rol alan Winslet'in 2001 yılında rol aldığı bir başka film de, İngiliz yazar ve felsefeci Iris Murdoch’un yaşam öyküsüne dayanan " Iris " oldu. Filmde yazarın gençliğini canlandıran aktrisin son çalışmaları arasında, yönetmenliğini Alan Parker'ın üstlendiği " The Life of the Gale " isimli film bulunuyor. Aktris filmde Bitsey Bloom rolüyle izleyici karşısına çıkacak...Filmografi 2002 The Life of David Gale 2001 Thérèse Raquin 2001 Enigma 2001 Christmas Carol: The Movie ( seslendirme ) 2001 Iris 2001 Thérèse Raquin 2000 Quills 2000 Holy Smoke! 1999 Hideous Kinky 1999 Faeries 1997 Titanic 1996 Jude 1996 Hamlet 1995 Heavenly Creatures 1995 A Kid in King Artur's Court 1995 Sense and Sensibility

İlgili konuları ara

Yanıtlar