Katran Ardıcı

Katran ardıcı (Juniperus oxycedrus); çoğunlukla çalı, bazen de 10 metreye değin boylanabilen herdem yeşil küçük bir ağaçtır. Akdeniz iklimine özgü bir bitkidir. Keçiler filizlerini yemeyi çok sever. Çapı 30 cm. santimetreye ulaşılabilen bir ağaç olmasına karşın, keçilerin saldırıları nedeniyle genellikle çalımsı görünür.

Katran ardıcı (Juniperus oxycedrus); çoğunlukla çalı, bazen de 10 metreye değin boylanabilen herdem yeşil küçük bir ağaçtır. Akdeniz iklimine özgü bir bitkidir. Keçiler filizlerini yemeyi çok sever. Çapı 30 cm. santimetreye ulaşılabilen bir ağaç olmasına karşın, keçilerin saldırıları nedeniyle genellikle çalımsı görünür. Başlangıçta mavi renkli olan kozalakları olgunlaşınca kırmızımsı olur. Dallardan elde edilen katran, deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

İğne yapraklar, sürgünlere dik bir açı ile üçlü çevrel dizilmişlerdir. Uçları sivri batıcı olup, üst yüzlerinde iki adet stoma çizgisi vardır. İğne yapraklar 12-18 mm uzunluğunda, dipleri geniş, uca doğru daralarak sivrilmektedir.

Kozalak Adi ardıç’tan daha büyük, 5-11 mm, bazen 14 mm çaplarında, kırmızımsı kahverengi ya da portakal sarısı rengindedir, iki yılda olgunlaşır ve 3-6 puldan oluşur. Genellikle üç adet tohum vardır.

Akdeniz yöresi, Kafkasya ve İran’da doğal olarak yayılmıştır.

Kaynaklar

* Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.