kavak

Kavak Familyası: Söğütgiller (Salicaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu ve Trakya. Mart, nisan aylarında çiçek durumları meydana getiren, daha çok rutubetli bölgelerde, su kenarlarında yetişen, 10-20 m yüksekliğinde, rüzgarlarla tozlaşan iki evcikli bir ağaç. Yapraklarının üst yüzü yeşil, alt yüzü kül rengi, üçgen, oval, eliptik veya yürek şeklindedir. Yaprak sapı, yaprak ayasına dikey olarak yassılmış, erkek çiçek durumları sarkıktır. Kavak ağaçları sulu yerlerde kolaylıkla ...

KAVAK (türkçe) anlamı
1. söğütgillerden
2. sulak bölgelerde yetişen
3. boyu kimi türlerinde otuz ya da kırk metreye değin çıkan
4. kerestesinden yararlanılan bir ağaç (populus).
KAVAK (türkçe) ingilizcesi
1. [Kavak]n. poplar,
KAVAK (türkçe) fransızcası
1. peuplier [le]
KAVAK (türkçe) almancası
1. n. Pappel

Kavak hakkında bilgiler

Kavak Familyası: Söğütgiller (Salicaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu ve Trakya.

Mart, nisan aylarında çiçek durumları meydana getiren, daha çok rutubetli bölgelerde, su kenarlarında yetişen, 10-20 m yüksekliğinde, rüzgarlarla tozlaşan iki evcikli bir ağaç. Yapraklarının üst yüzü yeşil, alt yüzü kül rengi, üçgen, oval, eliptik veya yürek şeklindedir. Yaprak sapı, yaprak ayasına dikey olarak yassılmış, erkek çiçek durumları sarkıktır.

Kavak ağaçları sulu yerlerde kolaylıkla büyüyen ve köklerinden meydana gelen sürgünler vasıtasıyla yayılan ağaçlardır.

Anadolu’da 5 kavak türü yetişmektedir. Bunlar kara kavak (Populus nigra), servi kavağı veya ehrami kavak (P. pyramidalis), ak kavak (P. alba), titrek kavak (P. tremula), Fırat kavağı (P. euphratica) dır.

Kullanıldığı yerler: Yol kenarlarına, park ve bahçelerde gölge vermek ve tarla kenarlarına rüzgar kesici olarak dikilir. Odunundan bitkisel kömür elde edilir. Kağıt ve kibrit imalinde, bazı yerlerde yakacak olarak, inşaatlarda yapı malzemesi olarak ve mobilya imalatında kullanılır.

Kara kavak (P. nigra): Gövdeleri derin çatlaklı ve siyahımsı renkli kabukludur. Dallar yaygın ve gevşektir. Yaprakları üçgen şeklinde, dişli kenarlı, tüysüz, üst yüzü koyu, alt yüzü daha açık yeşil renkli ve sarımsı damarlıdır. Yaprak tomurcuklarında pullar reçinemsi bir madde ile biribirine yapışıktır. Tohumlar tüylüdür.

Kullanılışı: Açmazdan evvel toplanmış çiçek ve yaprak tomurcukları kullanılır. Tanen, uçucu yağ, salisin ve populin glikozitleri bulunmaktadır. Kavak tomurcuklarından hazırlanan merhemler hemoroit (basur) ve romatizma tedavisinde kullanılmaktadır.

Servi kavağı-ehrami kavak (P. pyramidalis): Dal ve dalcıklarının oldukca şakuli bir şekilde bulunması ve bu suretle taç kısmının piramit şeklinde görülmesi ile kara kavaktan ayrılır. Bütün Anadolu’ya yayılmıştır. Kara kavak gibi kullanılır.

Titrek kavak (P. tremula): Tomurcuklar ve yapraklar tüysüzdür. Yaprak sapı çok yassı olup bir bıçak sırtı gibidir. Genellikle yüksek dağlarda ve rutubetli ormanlarda bulunur. Tedavide dal kabukları kullanılmaktadır. Kabuklarında populin ve salisin glikoziti vardır. Kabukları ateş düşürücü ve romatizma ağrılarını dindirici olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

kavak nerede?

kavak haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Selda Bağcan tarafından söylenen kavak adlı şarkının sözleri.

bende bir kavak ürperir
nemde olsam sesi gelir
muhacirliğimden beri

her ağaç gibi kavak da
ömrünce durur ayakta
gözler durur bir şeyleri

gözler şose boylarını
sari sıcak yaz gününde
anadolu köylerini

beni de gözledi kavak
geceleri haykırarak
hadisenin önünde

şahit ayıplarımıza
şahit kayıplarımıza
umudumuzun şahidi

şahit bitlenişimize
topraktaki isimize
hey gidi kavak hey gidi

kavaklarını övmekten
kuru kuruya sevmekten
ne çıkar ki memleketim

kara toprağa eğilip
yüzümün terini silip
bir tek kavak dikemedim.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kavak (Samsun)

Tarihi: Kavak ilçesinin tarihi oldukça eskidir. İlçe merkezinin kuzeyine kalan kaledoruğu Höyüğünde 1942 yılında yapılan araştırmalarda M.Ö. 3500- M.Ö. 2000 yıllarına ait eserlere rastlanılmıştır. Bu verilere göre Kavak İlk Tunç Çağından bu yana yerleşim yeridir. ...

Ak Kavak

Ak kavak (Populus alba), söğütgiller (Salicaceae) familyasından yapraklarının altının beyaz olmasıyla tanınan bir kavak türü. 30-40 m'ye kadar boylanır.

Boz Kavak

Boz kavak (``Populus x canescens``), söğütgiller (Salicaceae) familyasından 20 m`ye kadar boylanan çok sayıda sürgün veren melez kavak türü. ``Populus alba`` (ak kavak) ve ``Populus tremula`` `nın (titrek kavak) doğal melezidir.

Kavak, Nevşehir

Kavak, merkeze bağlı Kavak kasabasının tarihi Bizanslılara kadar dayanır.Nevşehir`e 13 km uzaklıkta olup şuan başlıca geçim kaynağı tarım,hayvancılık, nakliye ve patates, narenciye depolarıdır. Türkiyenin en büyük suni sonradan yapılma kaya soğuk hava depoları burada ...

Kavak, Samsun

Kavak, Samsun ilinin bir ilçesidir.

Kavak (bitki)

Kavak, söğütgiller (Salicaceae) familyasından Populus cinsini oluşturan hemen bütün taksonları ağaç halinde bulunan, iki evcikli odunsu bitkiler.

Başalan, Kavak

Başalan, Samsun ilinin Kavak ilçesine bağlı bir köydür.