Kaval

Üflemeli bir çalgıdır. Halk arasında çoban çalgısı olarak bilinir. Değişik yörelerde Guval, Kuval adlarıyla da bilinmektedir. Çobanın kaval ile koyun sürüsünü yönlendirdiği inanışının halk arasında yaygın olduğu bilinmektedir. Kaval kelimesinin içi boş anlamına gelen 'Kav' kökünden türediği sanılmaktadır. Günümüzde geleneksel müziğin çalgı topluluklarının önemli bir renk çalgısı olarak kullanılan Kaval, standartlara göre üretilmediği için boyutları hakkında kesin bilgiler olmamasına karşın 30...

KAVAL (türkçe) anlamı
1. kamıştan yapılan
2. genellikle çobanların çaldığı
3. yumuşak sesli
perdeli üflemeli çalgı.
KAVAL (türkçe) anlamı
4. Genellikle kamıştan yapılan
5. daha çok çobanların çaldığı
6. yumuşak sesli
7. üflemeli bir çalgı:
8. Yediği çilek ve çiğdem
9. ninnisi kaval ve bülbül
10. arkadaşı turna ve keklik imiş.- R. H. Karay.
KAVAL (türkçe) ingilizcesi
1. [Kaval]n. pipe
2. reedpipe
reed,
Kaval (almanca) ingilizcesi
3. n. pipe
4. reedpipe
5. reed
KAVAL (türkçe) fransızcası
1. chalumeau [le]
2. pipeau [le]
KAVAL (türkçe) almancası
1. die Hirtenflöte

Kaval hakkında detaylı bilgi

Üflemeli bir çalgıdır. Halk arasında çoban çalgısı olarak bilinir. Değişik yörelerde Guval, Kuval adlarıyla da bilinmektedir. Çobanın kaval ile koyun sürüsünü yönlendirdiği inanışının halk arasında yaygın olduğu bilinmektedir. Kaval kelimesinin içi boş anlamına gelen 'Kav' kökünden türediği sanılmaktadır.

Günümüzde geleneksel müziğin çalgı topluluklarının önemli bir renk çalgısı olarak kullanılan Kaval, standartlara göre üretilmediği için boyutları hakkında kesin bilgiler olmamasına karşın 30 ile 80 cm. arasında değişen bir yapı gösterdiği söylenebilir.

Üst kısmında 7, alt kısmında ise 1 ezgi perdesi bulunmaktadır. Bu perdeler dışında kavalın alt kısmında da Şeytan Deliği ve Hazreti Ali adı verilen 4 perde daha vardır.

Dilli Kaval ve Dilsiz Kaval olmak üzere başlıca iki türü vardır. Genellikle erik ağacından yapılmaktadır.

Şarkı Sözleri

Ali Asker tarafından _ albümünde söylenen Kaval adlı şarkının sözleri.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kaval Kemiği

Baldırın içindeki uzun iki kemikten kalın olanı. Vücutta uzunluk ve kalınlık bakımından uyluk kemiğinden (femur) sonra gelir. Yetişkinlerde kaval kemiği üç köşelidir; üç kenarı ve üç yüzü vardır.

Yanık Kaval

Yanık Kaval, Baha Gelenbevi'nin senaryosunu yazıp, yönettiği 1947 yılında çekilmiş olan, Türk yapımı sinema filmidir. Yapımcısı İskender Necif'tir.

Jogging

Jogging, rahat adımlarla koşmaya dayalı spor. Özellikle 1960'lardan sonra ABD'de yaygınlaşmıştır. Jogging yapan insan, dakikada 10-13 kalori harcamaktadır (tenis oynayan bir kişi ise dakikada 7-9 kalori harcar).

Ney

Klâsik Türk musikisindeki nefesli sazlardan biri. Bu musikideki ahenkler, ney'e göre yapıldığı için önemi büyüktür. 12 çeşidi...