Keşanlı Ali Destanı (oyun)

``Keşanlı Ali Destanı``, Haldun Taner`in yazdığı müzikal oyun.

Keşanlı Ali Destanı (oyun)

``Keşanlı Ali Destanı``, Haldun Taner`in yazdığı müzikal oyun.

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar tarafından uzun süre sergilenen oyun, aradan yıllar geçmesine rağmen Türk tiyatrosunun temel taşlarından olma özelliğini yitirmemiştir. TRT için dizi ve Sinema filmi olarak ta çevrilen Keşanlı Ali Destanı`nın yönetmenliğini Genco Erkal üstlenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından Demokrat Parti dönemine kadarki süreçleri yalın bir dille eleştirel bir bakışla komedi tarzında yorumlar. Oyun, bir çok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sergilenmiş, Avrupa`nın birçok şehrinde, Amerika`dan Lübnan`a bir çok ülkede oynanarak, Türk Tiyatro tarihinde bir fenomen haline gelmiş ve halen güncelliğini yitirmemiştir.

Spoiler

Konusu``Sineklidağ``, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali, ``Çamur İhsanı öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıkagelir. Ali`nin iki dramı vardır: Birincisi, suçsuzdur; ikincisi, aşık olduğu ``Zilha``, Çamur İhsan`ın yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ`da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak toplumuna, insan olarak duyduğu aşka sorumludur.

Ali a€˜Destan`ı kullanmaya karar vermiştir. Çünkü ``“Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün”``. Ali, hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali`yi fark etmiştir.

endspoiler

Dizide rol alan sanatçılarTiyatro Haldun Taner oyunları Türk tiyatro oyunları Türkiye filmleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar