--}}

Keşava

Keşava ya da Keşav (Sanskritçe: केशव) Hindu geleneğinde Krişna için kullanılan adlardan biridir. Keşava Sanskritçe, Keşav Hindi dilindeki okunuşudur.

Keşava ya da Keşav (Sanskritçe: केशव) Hindu geleneğinde Krişna için kullanılan adlardan biridir. Keşava Sanskritçe, Keşav Hindi dilindeki okunuşudur. Keşava Vişnu sahasranamada 23. ve 648. isim olarak yer alır. Keşava Krişna`nın 24 sıfatından ilkidir.

Kutsal yazılarda kullanılışı

Vişnu SahasranamaAdi Sankara`nın Vişnu sahasranama yorumuna göre Keşava`nın üç anlamı vardır: ``Kesa`` yani saç bukleleri güzel olan kişi; yaratıcı, koruyucu ve yokedici Tanrı; Krişna avatarı iken iblis ya da asura Kesi`yi öldüren kişi. Aynı zamanda şu anlamlara da gelir: Güneşin yörüngesinde üzerine ışık bahşedilmiş olan; Brahma, Vişnu ve Şiva`nın kutsal güçleri kendisine bahşedilmiş olan.

Padma Purana

Padma Purana`ya göre bu isim Krişna`nın uzun ve güzel saçları nedeniyle verilmiştir: ``Güzel saçları olan``.

Bhagavad Gita

  • Killer of the Keśī demon
Bhagavad Gita` da Arjuna Krişna`dan ``Kesi iblisini öldüren`` diye birkaç yerde sözeder : ``Burada daha fazla kalamayacağım. Kendimi unutuyorum ve zihnim bulanıyor. Ey Kesi iblisini öldüren Keşava, Yalnızca talihsizliğin sebeplerini görüyorum`` (Bhagavad Gita 1.30). Kamsa tarafından Krişna`yı öldürmek için gönderilen at şeklindeki iblis Kesa yenildi ve öldürüldü. (Vişnu Purana 5.15-16).

Kaynakça

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Keshava&oldid=152887581 |tarih=22 Ağustos 2007 |dil= İngilizce |madde=Keshava

  • ``Dictionary of Hindu Lore and Legend`` (ISBN 0-500-51088-1), Anna Dhallapiccola


Ayrıca bakınızLinklerHinduizm-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Keşava
Keşava