Keşiş

Keşiş Dünya ile alakasını kesip manastırlarda tek başına yaşamayı tercih etmiş Hıristiyan din adamı. Farsça evlenmeyen din adamı anlamına gelir. Keşişler, evlenmezler, dünyadan el-etek çekip inziva hayatı sündürdükleri için münzevidirler. Genellikle bir Hıristiyan tarikata bağlanmışlardır. İlk keşişler, Mısır’da kendilerine göre yükselmek için çöle çekilirler ve çileli bir hayatı sürerlerdi. Keşişliğin kurucusu keşiş Antonius’tür. Dördüncü yüzyıla kadar doğu çöllerinde bazı insanların

Keşiş Dünya ile alakasını kesip manastırlarda tek başına yaşamayı tercih etmiş Hıristiyan din adamı. Farsça evlenmeyen din adamı anlamına gelir.

Keşişler, evlenmezler, dünyadan el-etek çekip inziva hayatı sündürdükleri için münzevidirler. Genellikle bir Hıristiyan tarikata bağlanmışlardır. İlk keşişler, Mısır’da kendilerine göre yükselmek için çöle çekilirler ve çileli bir hayatı sürerlerdi. Keşişliğin kurucusu keşiş Antonius’tür. Dördüncü yüzyıla kadar doğu çöllerinde bazı insanların gerçekleştirdikleri bu hayat, aynı yüzyılda batıya da geçti ve çeşitli keşiş manastırları kuruldu. Başlıca keşiş tarikatları; Benediktin, Fransisken, Dominiken tarikatlarıdır. Erkek kardeşler “Frerler=Fréres” ve kız kardeşler “Sörler=Sœurs” adı verilen erkek ve kadın keşişlerin manastırları günümüze kadar sürüp gelmiştir. Evlenme yasağı, gerekmedikçe manastırdan dışarı çıkmamak, az yiyip içmek, sürekli dua vb. gibi gelenekler hala keşişler arasında sürmektedir.

Keşişliğin fikri temeli, bugün bozulmuş olan İncil’de bildirildiği üzere insanlardan uzak çileli bir hayatı devam ettirmektir. Çünkü Hıristiyanlar, insanları doğuştan günahkar kabul ederler.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

keşiş

Türkçe keşiş kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. priest, hermit, monk, monastic, recluse, regular, shaveling

keşiş

hıristiyanlarda, manastırda yaşayan, hiç evlenmemiş papaz, karabaş, rahip.

keşiş

Türkçe keşiş kelimesinin Fransızca karşılığı.
moine [le], anachorète [le], ermite [le]

keşiş

Türkçe keşiş kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Asket, Einsiedler, Klausner, Mönch, Ordensbruder adj. asketisch

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Keşiş
keşiş