kebap

Kebap, (Arapça: کباب )mangalda meşe kömüründe veya odun fırınında, ayrıca günümüzde LPG'de pişirilerek yenen et yemeklerine verilen isimdir. Kebap kelimesi Arapça'da ve pek çok Sami kökenli dilde "Pişmiş, Kızarmış" anlamına gelir.

KEBAP (türkçe) anlamı
1. doğrudan doğruya ateşte ya da kap içinde susuz olarak pişirilmiş et
2. yanmış
3. yanık
4. büyük bir üzüntü yaşamış.kızartma
5. çevirme ya da kavurma yoluyla hazırlanan her türlü yiyecek.kavrulmuş
6. kızarmış
KEBAP (türkçe) ingilizcesi
1. [Kebab]n. kebab
2. kabob
3. roasted meat,
KEBAP (türkçe) fransızcası
1. rôti [le]
KEBAP (türkçe) almancası
1. n. Braten
2. Kebab

Kebap hakkında bilgiler

thumb|right|Döner Kebabı Kebap, mangalda meşe kömüründe veya odun fırınında, pişirilerek yenen et yemeklerine verilen isimdir.

Bu yemeklerin çoğu ızgara`da pişirilmiş olsa da, taş kebabı gibi sulu yemeklere de kebap denir. Böyle yemekleri yapan lokantalara kebapçı denir. Et olarak çoğunlukla koyun veya dana eti kullanılır.Kebap Çeşitleri

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki kebap maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Urfa Kebap

Urfa kebap, Şanlıurfa ve çevre illerine özgü kebap kelimesi urfa eki ile buluşarak urfa kebap adını doğurmuştur. Urfa kebap acılı kebaba verilen isimdir.

İskender Kebap

İskender kebap veya İskender döner, Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. 1867 yılında Kayhan Çarşısı'nda başlamıştır.

Döner Kebap

Döner ya da döner kebap, içyağı ve yöresel baharatlarla iyice terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun ateşi karşısında pişirilen kebap türü.

şiş Kebap

Şiş kebabı, Türk yemek kültürünün içinde önemli bir yeri olan et yemeği. Özellikle müslümanların dini bayramı olan Kurban Bayramı'nda hemen tüm evlerde şölen havasıyla hazırlanan Şiş Kebabı, koyunun but etinden çıkan parçalarından yapılır.

Adana Kebap

Adana kebabı, Adana'ya özgü, "zırh" adı verilen, satıra benzer bir bıçak ile elde kıyılan parça etten yapılan bir kebap çeşidi. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ettir.

Patlıcanlı Kebap

Patlıcan kebabı, Şanlıurfa yöresine ait olan ve özellikle yaz aylarında tüketilen kebaplardan biridir.