Kemal Karhan

Prof. Dr. Mustafa Kemal Karhan (d. 6 Aralık 1925, İzmir, Türkiye), Türk siyasetçi.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Karhan (d. 6 Aralık 1925, İzmir, Türkiye), Türk siyasetçi.

İlk, orta ve lise tahsilini Galatasaray Lisesi`nde yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Fakültesi`ne bağlı Gemi İnşaatı şubesinden 1948 yılı Haziran döneminde mezun oldu. 1951 Hollanda`da görgü ve bilgisini arttırdıktan sonra Makine Fakültesi Gemi İnşaatı II kürsüsünde asistanlık görevine başladı. 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde doçent oldu. 1963`de ABD deki Kaliforniya Üniversitesinde iki yıl süren öğretim üyeliği yaptı. 1966 senesi sonunda Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Kürsüsü`ne Rasyonel Mekanik Profesörü olarak atandı. Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi`nin, 1981 yılında da Ege Üniversitesi Makina Mühendisliği`nin dekanlığını yaptı. 1970`lerin başında ara insan gücü yetiştirme işine girişerek Fakülteye bağlı, İzmir, Balıkesir ve Denizli`de 2 yıllık ön lisans okulları kurdu. 1973/1974 öğretim yılında İlter Akat ve Gündüz Balkan ile birlikte Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi bünyesinde Endüstri Mühendisliği Bölümünü kurudu.

1981 yılında, ana hedefleri arasında bir Yükseköğretim Kurulunun oluşturulması olan yükseköğretim ile ilgili bir kanun hazırlanması için YÖK Kurucu Başkanı Prof. Dr.İhsan Doğramacı ile birlikte çalıştı.

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcılığı,YÖK Başkanvekilliği yaptı. Danışma Meclisi Balıkesir Üyeliği (6 Ocak 1961 - 15 Ekim 1961) yaptı.

Onsekizinci dönem İzmir Milletvekili seçildi.

Gemi Mühendisleri Odası Başkanlığı yaptı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Prof. Kemal Karhan Galatasaray Lisesinde okumadi. Ilk, Orta (Buca Orta Okulu-Izmir),Ataturk Lisesi (Izmir)'nden mezun oldu Istanbul Tekik Universitesi Gemi Insaati Fakultesinde yuksek tahsilini tamamladi. Ayrica bir sure ABD'de California (Berkeley)Universitesinde misafir ogretim uyesi oldu.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.