Kemal Kurdaş

Mustafa Kemal Kurdaş (d. 1920, Bursa, ö.

Kemal Kurdaş

thumb|right|Kemal Kurdaş - 1960 ve 2006

Maliye Eski Bakanı, ODTÜ Eski Rektörü, Yazar. (1920 -). Kemal Kurdaş 1920`de Bursa`da doğdu. 1956`da IMF`de çalışmaya başlayan Kurdaş, Türkiye`deki ekonomik durumu düzeltmek amacıyla 1960`da Maliye Bakanı olarak ülkeye geri döndü ve 1961 Anayasasını hazırlayan Kurucu Mecliste görev yaptı. 1961`de ise 8 yıl sürecek olan ODTÜ rektörlüğü görevine atandı. Görevi süresince, ODTÜ`nün gelişimine büyük katkıları oldu. Ayrıca, 1968-1969 yılları arasında ODTÜ`de meydana gelen birçok eyleme ODTÜ rektörü olarak tanık oldu. 6 Ocak 1969`da üniversiteyi ziyarete gelen Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Robert Komer`in ODTÜ`de arabasının yakılmasıyla dönemin İçişleri Bakanı ile sert tartışmalarla karşılaştı. ODTÜ`deki bazı öğrenci eylemleri nedeniyle istenmeyen adam ilan edildi ve 1969`da bu görevden ayrıldı. Yerine, Mustafa Parlar geldi. Ayrıldıktan sonra da çalışma hayatına 25 yıl daha devam etti.

ODTÜ`nün 50. yılı dolayısıyla hazırlanan sunularda kendisinden şöyle bahsedilmektedir.

``Kurdaş`ın sekiz yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesindeki barakalarda başlayan üniversite yaratma çabası ve 1994 yılında Ağa Han Mimarlık ödülüyle taçlandırılan ağaçlandırma çalışmaları, üniversite gençliğinin rüyalarını süsleyen Türkiye`nin ilk kampus üniversitesi olmasının ötesinde, Türkiye`nin ekonomik, teknolojik ve sosyal kalkınma savaşının öncülerinin yaratıcıların kaynağı olmuştur.``


Ayrıca, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi`nde, kendi adını taşıyan, resmi davet, konser, ya da resmi törenlerde kullanılan bir salon vardır.

=Kaynak=Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar