Kemal Sunal

Kısaca: Ali Kemal Sunal (11 Kasım 1944, İstanbul; 3 Temmuz 2000, İstanbul), Türk tiyatrocu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazar. Türk sineması'nın büyük komedi oyuncusu ve sinema oyuncularından biri olarak kabul edilen Kemal Sunal, oynadığı rollerle Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi.   ...devamı ☟

Kemal Sunal
Kemal Sunal

Kemal Sunal (1944 - 2000)

1944 yılında İstanbul'da doğdu. Vefa Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Takip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği bir filmle sinemaya transfer oldu ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.
<b>Kemal Sunal</b>
Kemal Sunal


Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı. 1944 yılında İstanbul'da doğan Kemal Sunal, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitirdi. Sanat yaşamına amatör olarak Zoraki Tabib oyunu ile atılan Sunal, bir süre Ulvi Uraz ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çalıştı. Daha sonra sinemaya geçerek, önceleri bazı filmlerde önemsiz roller canlandıran Kemal Sunal, 1973'den sonra kalabalık kadrolu komedi filmleri ile üne kavuştu.

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. 1977'de Antalya Film Festivali'nde En başarılı erkek oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1990'lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayınlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü'nü 1995 yılında bitirdi ve master yapmaya başladı. Onu unutmamız mümkün değil! Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde öldü.

Hayatı

Kemal Sunal, aslen Malatya lıdır. Annesi Saime Hanım babası ise Mustafa Bey'in üç erkek evladının en büyüğüdür. Sunal'ın kendisinden küçük Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha vardır. Okul hayatına Mimar Sinan İlkokulunda başlayarak Vefa Lisesi nden mezun olmuştur. Dar gelirli bir ailede büyüyen Sunal, yaramaz ama mutlu bir çocukluk geçirmiştir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm ünde Üniversite öğrenimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde öğrenimini yarım bırakmak zorunda kalmıştır.

Lise son sınıfta iken Felsefe Hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat hayatına başlayan Sunal, Zoraki Takip Tiyatro oyunu ile alanında ilk adımını da atmıştır. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosunda çalıştıktan sonra, kısa bir süre de Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışmıştır. 1973 yılında da Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına başlamıştır. Daha sonra da kalabalık kadrolu filmlerde ufak roller ile devam eden Sunal, art arda aldığı sinema rolleri ile kısa bir sürede zirveye çıkmayı başarmıştır. 1974 yılında evlenen Sunalın, Ali ve Ezo adlarında biri kız, birde erkek çocuğu olmuştur. Filmlerinde gösterdiği başarıyı evliliğinde de gösteren Sunal, mutlu bir evlilik geçirmiştir.

Yeşilçam’ın ünlü komedyenlerinden olmayı başaran Sunal, evirdiği sinema filmlerinde hem maddi hem de manevi büyük bir başarı kazanmıştır. 1976 yılında rol aldığı Kapıcılar Kralı filminde gösterdiği başarısı ile 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü nü kazanmıştır. Üzerine aldığı rolleri başarı ile canlandıran Sunal, Yeşilçam’ın komedide aranan bir yüzü olmayı da başarmıştır.

Sinema filmlerinde Şaban tiplemesi ile adından söz ettirerek Hababam Sınıfı serisi ile de akıllarda kalmayı başarmıştır. Rol aldığı filmlerde halk kahramanını canlandıran Sunal, haksızın haklıya karşı hep savunucusu olmuştur.

1990 yılından sonra, çevirdiği filmler televizyon ekranlarında kesintisiz olarak yayınlanmaya başlasa da bu yayınlardan hiçbir ücret almamıştır. 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı okuluna devam eden Sunal, okulunu da 1995 yılında bitirerek diplomasını almıştır. Daha sonra Yüksek Lisan yapan Sunal, Yüksek Lisansı sırasında Tez olarak hazırladığı Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerinin beğenisine sunmuştur. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yapmıştır.

Kemal Sunal yüzü ve fiziki yapısı ile Fransız komedyen Femandel’e benzetilirdi.

Sosyal bir olgu

O halkın kahramanıydı, demek yeterli olur mu? Olmaz kuşkusuz. Sosyal bir fenomendi. Aslında Kemal Sunal gerçeği bir sosyal olguydu. Onu masa üzerine yatırmak ise tek yönlü bir işlem değil, Türkiye gerçeğinin derya deniz açılımlarında gizli.

Hababam Sınıfı'nın öğrencileri örneği, emekleyerek okuduğu lise yıllarından epey sonra eline aldığı üniversite diplomasının töreninde gördüğü hürmet onu şaşırttı mı bilinmez ama üniversitede "Kemal Sunal gerçeği" konulu bir tez çalışması için artık zamanın geldiğini biliyordu.

Bunu ona düşündüren 90'lı yıllardaki özel televizyon furyasında eski filmlerinin gördüğü büyük ilgiydi. Bu ilgi sadece onu değil, herkesi şaşırtmıştı. Çünkü o, 70'li yıllardan 80'lere uzanan sinema kariyerinde sadece popüler olmakla yetinmemiş, ilginç bir şekilde 90'lı yılların TV ekranıyla üçüncü kuşağa kadar uzanmayı başarmıştı.

Onun tırmanışa geçtiği dönem tam da Özal dönemine denk düştü. Hiç de tesadüfi olmayan bu denklik, Türkiye gerçeğinin paralelinde akan bir halk kahramanı yarattı.

İşi çok ciddiydi

O dönem adeta bir film gibiydi. Durum, o güne kadar bilindiklerin unutulup, yeni dünya düzeni içinde kendine yer arayan, bu çağ atlama girişiminde de aşağı takıp tökezleyen memleketin içinde yaşanan ekonomik ve kültürel açmazlardan kaynaklanıyordu.

Köyden kente göç, kentte varolma çabaları, kendine ters düşen değerlerle dalga geçerek bu zoraki ve yapay değişimi dalgaya almak, dalgaya alarak rahatlamak ve bir "vatandaş" olarak o da sistemin tüm avantajlarından mutlu azınlığın faydalandığı gibi pay almak...

Onun işi bunları güldürerek canlandırmak oldu. Evet, üstlendiği misyonu bu kadar ciddiydi.

Beyazperdede görülen kaba hatlı, çarpık dişleri görülen geniş gülümsemeli bu tipleme her dönemin, her yaştan insanına hitap edebildi.

"Salaktır ne yapsa yeridir!"

Hani o saf, beceriksiz, sakar hallerinde bile gözlerinde parlayan hin ışıltılarla filmin sonunda kazanan bir halk kahramanı portresi çizebildi. Tüm cinliklerini ve hinliklerini adeta "salak, inek" gibi adının önüne konularak vurgulanan sıfatlara sığınarak gerçekleştiriyordu.

"Delidir ne yapsa yeridir" misali, onun düştüğü biçare durumlar seyirciye hiç de abuk sabuk gelmiyordu. O kendi yarattığı bu "anormallik" şemsiyesi altında tüm istediklerini rahatça yapma olanağı bulabiliyordu.

Üstelik her seferinde işin içinden çıkmayı başarıyordu. Halkın onunla özdeşleşebilmesinin en önemli noktası da buydu, kasap, manav, patron, eş, çocuk, ya da sistemin doğrudan yarattığı baskılardan bunalmış bir "vatandaş" olarak paçayı sıyırabilen, en güçsüz ve çaresiz hallerinde bile karşısındakini yenmeye çalışan mücadeleci haliyle dileklerimizi gerçekleştirdi.

Bu başarısının ve popülerliğin altında yatan gerçek belki de sistemi hiç karşısına almamasıydı. Sosyo ekonomik koşullardan bunalmış bir vatandaşın çıkış noktası ararken mecburen "makbul olmayan" yollara başvurmasıydı belki yarattığı tiplemelerin hülasası. Ama filmin sonunda her nasılsa "insanlık sevgisi" ağır basıyor, sistem ihmal ettiği bu vatandaşına sahip çıkıyor ve mutlu sona ulaşılıyordu.

Propoganda dönemi

Film burada bitmedi. Kuşkusuz. Yaşanacak çok şey vardı daha. Uzun yıllar ona güldük.

Aslında özel yaşamında onun yüzü gülmezdi, "ciddi" bilinirdi. Oysa kameranın karşısında yıllarca güldürmeyi başardı. İnek Şaban tiplemesiyle belleklere kazınan, yıllarca halkın sevdiği, eski filmlerine gösterilen yoğun ve kesintisiz ilgi nedeniyle entelektüellerin sosyal bir fenomen olarak ele alma gereği duyduğu bir oyuncu olması ona 90'lı yılların TV ekranını açtı.

Ve belki de hayatının hatasını yaptı. Üniforma giydi. Bu kez üniformayı giymesi Politzei'de olduğu gibi doğrudan kara mizah için değil, dosdoğru kahramanı temsil etmek içindi. Ve eskiden yerden yere vurduğu otoriteyi bu kez bir başka yolla temsil etti. Üzerine uymadı bu üniforma, adeta kaydı. Halk yıllar sonraki bu Kemal Sunal'ı çok sevmedi. O, 90'ların trendi içinde eski filmleriyle varolmuştu ama varolan trend içinde yeni bir rüzgar estirememişti. Bir konuşmasında, "Bana otorite yakışmıyor, otoriteyi ne kadar tiye alsanız da halk bunu sevmiyor. Yanlış hareket ettim diyerek TV macerasının hayalkırıklığını özetleyecekti.

Yıllar sonra gelen Propoganda ile giydiği üniforma da filmin sonunda üzerinden kaymak zorunda kalmıştı. O otoritenin değil, halkın bir yansıması olamak zorundaydı.

Ve filmin sonu

Son filminin senaryosunu nasıl yazıldı bilinmez ama kendisinin böyle olmasını istemediği kesin. Acı bir film gibiydi olanlar; sanatçıları hiç ölmeyecekmişcesine bir yerlere koyduğumuz için midir bilinmez ama Kemal Sunal'ın öldüğüne inanamadık, inanmak istemedik. Gençti, 56 yaşındaydı. Sinemada kendine ikinci bir bahar yaratmaya çabalamıştı ki, hiç umulmadık, beklenmedik bir anda aramızdan ayrıldı.

Sunal'ın önünde gerçekleştirmeyi plandığı bir kaç sinema projesi daha vardı. Oyunculuk kariyerine tiyatro sahnesinde başlayan ve sadece Türk sinemasının değil Türkiye'nin bir sosyal fenomeni haline gelen Kemal Sunal'ın gidişi her ölüm gibi erken oldu. 

Filmografi

1.Propaganda (1999)

05-03-1999 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Mehdi rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Yıl 1948 doğup büyüdüğü Hisli Hisar kasabasına, Gümrük Muhafaza Müdürü olarak dönen Mehdi ve çocukluk arkadaşı Rahim in ailelerinin kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile parçalanan hayatlarını anlatıyor. Neredeyse yüzyıllardır birlikte yaşayan Hisli Hisarlıların altüst olan sosyal yaşamlarını...

2.Saygılar Bizden (1993)

01-04-1993 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Mübaşir Rıza rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Türk yargı sisteminin ironik bir şekilde ti'ye alındığı dizi; rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, sorunların mahkeme de çözülememesi ve kavga...

3.Varyemez (1991)

01-01-1991 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Ragıp Elibol rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Ragıp Elibol (Kemal Sunal) zengin ve cimri bir işadamıdır. Çocuklarının annesi Melek ile ayrılmış, Dürdane (Yasemin Yalçın) ile evlenmiştir. Oğlu Cengiz üniversitede okumakta, kızı Zeliha ise evde koca beklemektedir. Bir gün Ragıp’a arabalarıyla gezerken çarpar. Aslında yapmak istedikleri ve parasız...

4.Abuk Sabuk 1 Film (1990)

01-04-1990 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Ademoğlu Ali rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Miras yoluyla zengin olan yoksul bir köylünün yeni hayatına uyum sürecinde yaşadıkları.

5.Boynu Bükük Küheylan (1990)

01-01-1990 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İbrahim Küheylan rolünde yer almıştır. Filmin konusu: İki karısıyla birlikte köyden kente göç eden Küheylan büyük bir apartımanın kapıcılığını yapmaya başlar. Küheylan zengin olma derdine düşmüşken yavaş yavaş kent kültürünün etkisi altına giren iki kadın maço kocalarına karşı birleşirler. Ve işi onu terketmeye kadar vardırırlar.

6.Koltuk Belası (1990)

01-01-1990 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Zühtü rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Rakiplerini ağır bir yenilgiye uğratıp, seçimlerini kazanan imar müdürlüğünde görevli saf bir adamın güldürüsü.

7.Gülen Adam (1989)

26-01-1989 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Yusuf Şaplak rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Doğdugu günden beri her olaya gülen Yusuf Şaplak'ın hayat hikayesi, yaşadıkları... Filmde çok ince noktalarda verdiği toplumsal mesajlar izleyiciye filmin ana teması için yol gösterir niteliktedir.

8.Zehir Hafiye (1989)

15-01-1989 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Cemal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Zeynep üniversiteden tanıştığı Oktay'ı çok sevmektedir. Ancak babası onun bu ilişkisini onaylamamaktadır. Zeynep bir gün evden kaçarken tesadüfen taksi şöförü Cemal ile karşılaşır. Cemal ilk başlarda durumu anlamasa da Zeynep'in durumunu öğrenir.

9.Talih Kuşu (1989)

01-01-1989 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Osman Abalı rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Eşi, çocukları ve kaynanası ile yoksul bir yaşam sürdüren Osman (Kemal Sunal), geçimini hamallık yaparak temin etmektedir. Mahalle esnafına ve evsahibine borcu dağ gibi birikmiştir. Eşi Leman (Yasemin Yalçın) ve kaynanası (Nevzat Okçugil) tarafından da sürekli aşağılanması cabası!.. Birgün mahalleni...

10.Sevimli Hırsız (1988)

31-10-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Metin Mertoğlu rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Metin Mertoğlu (Kemal Sunal) zengin bir ailenin çocuğudur. Selma'ya aşık olur. Onu elde etmek için hırsız numarası yapar ve başına bazı dertler gelir.

11.Öğretmen (1988)

04-09-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Hüsnü Öğretmen rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Köyünden ailesiyle beraber İstanbul'a göç eden Hüsnü (Kemal Sunal) öğretmenin İstanbul'da tutunmaya çalışmasını, geçim sıkıntısıyla mücadelesinde aklını kaybetmesini konu almaktadır.

12.Düttürü Dünya (1988)

02-09-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Mehmet rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Mehmet ailesiyle yoksul bir semtte, bir gecekonduda oturmaktadır. Geceleri bir gazinoda klarnet çalarak ailesini geçindirmeye çalışır. Ayrıca besteler de yaparak zengin olmanın peşindedir. Oturdukları ev kayınbiraderine aittir. Kayınbiraderi evlerini bir müteahhide satınca Mehmet ve ailesi zor durum...

13.Bıçkın (1988)

04-04-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Ali / Kemal Sunal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Ünlü oyuncu Kemal Sunal’a tıpatıp benzeyen Ali, komşusu Zehra’ya âşıktır. Ancak bir Kemal Sunal hayranı olan Zehra, Ali’nin aşkına karşılık vermez. Ali’nin bütün ısrarına rağmen onu reddeder. Ali, Zehra’yla beraber olabilmek için bir süreliğine Kemal Sunal’ın yerine geçecektir.

14.İnatçı (1988)

01-01-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Bayram rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Baraj projesinde kamulaşmaya gidilecektir. Sarı kavak ve uzun kavak köyleri kamulaştırmanın içine girmektedir. Sözde bu durum gizliliğini korumalıyken komisyonda görevli olan biri bu bilgiyi bir holdinge satar ve o holdingdeki biride duyduğunu başka bir holding'e satar. Böylece iki holding köylüleri...

15.Uyanık Gazeteci (1988)

01-01-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Ali rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Gazeteci Ali (Kemal Sunal) yaptığı yanlış haberler yüzünden çalıştığı gazeteyi sürekli zor durumda bırakmaktadır.

16.Polizei (1988)

01-01-1988 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal yer almıştır. Filmin konusu: Ali Ekber çocukluğunda Berlin’e gelmiş ve burada çöpçülük yapan bir Türk işçisidir. Türkler’in ağırlıkta olduğu bir bölgede yaşamaktadır. Yalnız yaşadığı evini bütün sırlarını anlattığı Garip adlı kuşuyla paylaşmaktadır. İşinden arta kalan zamanlarda ise küçük de olsa bir rol alacağını günü beklediğ...

17.Japon İşi (1987)

29-11-1987 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Veysel rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Başak (Fatma Girik) iki rakip gazino sahibinin paylaşamadığı ünlü bir şarkıcıdır. Başak artık öldürüleceğinden şüphelenir ve korkarak kılık değiştirip yurt dışına kaçmıştır. Gazinocular Başak'ı ararken karşılarına Veysel'e (Kemal Sunal) Japon arkadaşı tarafından hediye edilen şarkıcının bir kopyası...

18.Kiracı (1987)

30-09-1987 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kerim rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Kerim (Kemal Sunal) bir devlet memurudur. Geçim sıkıntısı çekmektedir. Evinde 2 çocuğu, karısı, ve bir de kayınvalidesi ile yaşayan Kerim ev sahipleriyle dertlidir. Kerim bir ev almak ister. Ancak yaşadığı geçim zorluğu onu bu hayalinden muaf tutmaktadır.

19.Yakışıklı (1987)

01-01-1987 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Selim rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Yakışıklı, başrollerini Kemal Sunal ve Ayşegül Uygurer'in paylaştığı 1987 yapımı türk filmidir.

20.Garip (1986)

28-10-1986 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kemal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Kemal geçinmek için binbir türlü iş yapan, futbol meraklısı bir gençtir. Ekmeğini taştan çıkaran delikanlı, bir gün bir kenara bırakılmış, kundakta bir bebek bulur. Ona acır ve yanına alır; bakar büyütür.

21.Garip (1986)

28-10-1986 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Writer olarak yer almıştır. Filmin konusu: Kemal geçinmek için binbir türlü iş yapan, futbol meraklısı bir gençtir. Ekmeğini taştan çıkaran delikanlı, bir gün bir kenara bırakılmış, kundakta bir bebek bulur. Ona acır ve yanına alır; bakar büyütür.

22.Tarzan Rıfkı (1986)

12-03-1986 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Tarzan Rıfkı rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Sakarlığı ve beceriksizliği yüzünden bir baltaya sap olamayan Rıfkı, kendini Tarzan sanmaktadır ve zamanının büyük çoğunluğu ormanda geçmektedir. Fakir ve saf bir delikanlı olan Tarzan Rıfkı tesadüfler sonucu kendisini mafyanın içinde bulur. Ve bu kanunsuz adamlar Rıfkı'yı kendi kirli işlerinde kull...

23.Davacı (1986)

01-01-1986 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Yunus rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Yunus ve Ahmet komşudur. Yunus’un oğlunun güttüğü koyunlar Ahmet’in bahçesine girip sebzelere zarar verir. Ahmet buna kızıp Yunus’un oğlunu dövünce, Yunus ve Ahmet kavga ederler. Yunus, Ahmet’le barışmaya niyetlense de Ahmet’in dava açtığını görünce o da ona karşı dava açar. Birbirlerine dava açan i...

24.Deli Deli Küpeli (1986)

01-01-1986 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Deli Kaymakam rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Karla kapanan yolları fırsat bilen kişiler karaborsacılık ve tefecilik yaparak halkı sömürmeye başlar. Karaborsacılık ve tefecilik kasabada halkı perişan eder. Buna itiraz edenleri ise eşkıya şiddetle bastırır. Bu sırada hastaneden kaçan iki delinin yolu kasabaya çıkar. Halkın kendilerini kaymakam v...

25.Yoksul (1986)

01-01-1986 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Yoksul rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Büyük bir işhanında çaycı olarak çalışan Yoksul tecrübeli, saf ve iyi niyetli bir adamdır. Çay ocağının sahibi Süleyman onun iyi niyetinden her konuda yararlanmaktadır. Aynı iş hanında tekstil atölyesinde çalışan aşık olduğu kız da Yoksul'un temiz duygularıyla oynamakta ve ondan ödenmeyen borçlar a...

26.Şendul Şaban (1985)

10-11-1985 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şaban Ali ile birlikte bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Birgün patronlarından zam istedikleri için işten atılırlar. Uzun zaman iş ararlar fakat bulamazlar. Necla ise Şaban'a kadınların daha kolay iş bulabileceğini söyler ve karı koca iddiaya girerler. Necla ertesi gün sekreter olarak işe baş...

27.Katma Değer Şaban (1985)

11-09-1985 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şaban, Babasının üstüne atılan bir dolandırıcılık suçunu çözmek için Almanya'dan, İstanbul'a döner. Fakat havaalanında onu karşılayanlar Şaban'ın punkçı halini görüp bunun kendilerine yardım edemeyeceklerini düşünürler ve olaylar gelişir.

28.Sosyete Şaban (1985)

01-01-1985 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban Aga / Dilaver rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Köylü Şaban Ağa (Kemal Sunal) beşik kertmesi genç, güzel ve eğitimli Peri'ye (Perihan Savaş) kendisini beğendirtemez fakat peri'nin babası (Kenan Pars) paraya sıkışmıştır ve bu evlilikle damadı Şaban Ağa'dan borç alabilecektir. Peri nihayet babasını kıramaz evlenir, parayı alaır ama köyden de kaçar...

29.Şaban Pabucu Yarım (1985)

01-01-1985 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Bir oyun parkı işleten bir ailenin, Haydar adlı işadamının parklarını ve evlerini yıkmak istemesiyle başlayan kıyasıya bir mücadele ve komedi.

30.Gurbetçi Şaban (1985)

01-01-1985 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban Yıldız rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Gurbetçi Şaban'da göç olgusunun toplumsal yansımaları konu ediliyor. Gurbetçi Şaban, saf görünümlü bir gariban. Ancak kurnazlık yapmaktan geri durmuyor. Şaban’ın, işçi olarak gittiği Almanya’da başından traji-komik olaylar geçer.

31.Keriz (1985)

01-01-1985 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Zülfü rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şirin bir köy... Birbirlerine sevdalı iki genç... Zülfü (Kemal Sunal) ve Zülfüye (Perihan Savaş) evlenme arifesinde gün saymaktalar. Ama Zülfü’nün amcası Topal Abbas (Ali Şen), köyde hakimiyet Zülfüye’nin babası Şehmuz’a geçecek diye bu evliliğe karşı çıkar. Ve eğer evlenirse mallarını amcasına vere...

32.Şabaniye (1984)

02-06-1984 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban/Şabaniye rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Kan davasından dolayı köylerinden ayrılan Şaban ile annesi Hatice şehre yerleşmiştir. Uzun yıllardır kanlısını arayan Şehmuz, Şaban'ın izini şehirde bulur. Şehmuz'un geldiğini öğrenen Hatice, Şaban'ın yurtdışına gittiğini söyler. Bu sırada Şaban'ı kadın kılığına sokar ve herkese Şabaniye olarak tanı...

33.Ortadirek Şaban (1984)

01-03-1984 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Bir fabrikada memur olarak çalışan Şaban aynı fabrikada sekreterlik yapan ve ünlü petrol zengini Adnan Bıçakçı'nın katkılarıyla ünivesitede okuyan Bahar'ı deliler gibi sevmektedir. Ancak Bahar'ın gözü ünlü sporcu Erkan'dadır. Adnan Bıçakçı'nın Bahar'ın öz torunu olduğunu açıkladıktan sonra Bahar gan...

34.Atla Gel Şaban (1984)

01-01-1984 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Altılı ganyandan servet kazanan bir işçinin hayatı birden değişir. Yoksul işçinin kazandığı parayı duyan herkes etrafını sarar. Birden hiç tanımadığı onlarca akrabası olmuştur. Ama o kıvrak zekasıyla parayı kaptırmadan bu sözde akrabalardan kurtulur. Bir gün tüm mahalleliyi saran at yarışı oyununa m...

35.Postacı (1984)

01-01-1984 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Adem rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Sevtap (Fatma Girik) ve Mahallede görevli posta dağıtıcısı Adem(Kemal Sunal)Birbirlerine sevdalıdır. Sevtap 30 yaşına kadar bekar kaldığı ve onu kimse beğenmediği için halen kızdır ve Adem'e kalmıştır. Fakat bu aşka karşı çıkan biri vardır.Sevtap'ın ağabeyi Latif(Erdal Özyağcılar). Latif alman kültü...

36.Kılıbık (1983)

07-06-1983 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kamil rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Kılıbık, senaryosu Osman F.Seden farafından yazılıp Ahmet Sezerel'in yönettiği bir filmdir. Filmde, karısının sözünden çıkmayan bir adamın hikayesi anlatılıyor

37.Yedi Bela Hüsnü (1983)

01-06-1983 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Hüsnü rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Semtin güzel kızı Hüsnüye'yi elde etmek için kabadayılığa özenip, bu arada da peşine düşen kiralık katillerle mücadele veren Hüsnü'nün güldürüsü...

38.En Büyük Şaban (1983)

21-02-1983 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Köyden İstanbul'a zengin olma hayalleriyle gelen Şaban, dolandırılarak bütün parasını kaybeder. Çaresiz bir şekilde gezerken karısı tarafından terk edilmiş zengin iş adamı Faik Bey ile tanışır. Sarhoş olduğu zamanlarda Şaban ile çok yakın arkadaş olan Faik Bey, kendine gelince Şaban’ı tanımaz. Şaban...

39.Doktor Civanım (1983)

01-02-1983 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kemal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Kemal annesine doktor olduğunu anlatan bir mektup yazar. Annesi sevincinden bu haberi bütün köye yayar. Köyün kızları Kemal'in köye döneceğini öğrenince, onu elde etmek için ellerinden geleni yaparlar. Fakat Kemal, Ruşen Ağa’nın kızı Sümbül’e âşık olur. Kemal'in doktor olmadığının anlaşılması ise bu...

40.Çarıklı Milyoner (1983)

01-01-1983 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Bayram rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Köyden kente gelip, milyoner olan bir taşralının güldürüsü.

41.Tokatçı (1983)

01-01-1983 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Osman rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Saf köylü Osman, yanında ırgat olarak çalıştığı Hasan Ağa'nın kızı Emine'ye deliler gibi aşıktır... Bunu ağaya açıklayınca ağa öfkeden deliye döner. Ancak Osman ailesiyle birlikte kapısına dayanınca da yüklü miktarda başlık parası ister. Aşkından divane olan Osman yüzünden başlık parası arttıkça art...

42.Kanlı Nigar (1981)

01-12-1981 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal yer almıştır. Filmin konusu: Osmanlı döneminde İstanbul'da randevuevi işleten Cihanyandı Kanlı Nigâr'ın, kendini ve bu yola düşürenlerden aldığı intikamın öyküsü.

43.Davaro (1981)

09-11-1981 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Memo rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Davaro ve Hıyarto aileleri arasındaki kan davası iki yüz yıldır sürmektedir. Yıllardır Almanya’da çalışan Memo, Cano ile evlenmek için başlık parasını toplayınca köye döner. Düğünün yapıldığı sırada Memo’nun babasını öldüren Sülo cezaevinden çıkar. Töreler gereği Memo’nun Sülo’yu öldürmesi gerekmekt...

44.Üç Kağıtçı (1981)

01-10-1981 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Rıfkı rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Rıfkı (Kemal Sunal), ölen babasının mallarını satmak için Almanya'dan köyüne geri döner. Köyde birden adı ermişe çıkar. Rıfkı, yağmur duasına çıkan köylüler için yarım saat içinde yağmur yağdırır. Üfürükçülük yapar. Evde kalmış yaşlı kadınların kısmetini açar. Kötürümleri üfleyerek ayağa kaldırır. B...

45.Gol Kralı (1980)

01-11-1980 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Sait Sarıoğlu rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Sait Sarıoğlu aradığı aşkı bir gün sokakta gezerken bulur. Futbol meraklısı Sevim Ferferik’e ilk görüşte aşık olur. Sevim ve ailesi'de zengin ve eğlenceli bir koca adayı buldukları için çok mutludur. Nişanlanan aşıkların arasına futbol topu girer. Sevim’in futbol aşkı Sait’in de futbolla ilgilenmesi...

46.Zübük (1980)

11-09-1980 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İbrahim Zübükzade rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Aziz Nesin’in 1960 darbesi sonrası yazdığı ve dönemin siyasi figürlerinden beslenerek oluşturduğu kitabı Zübük, yalnızca yazıldığı dönemle sınırlı kalmayan; aksine günümüzde dahi varlığını sürdüren opurtünist zihniyeti merkezine alır. Nitekim romanın popülerliği ve asla eskimeyen duruşu da, Türker İ...

47.Gerzek Şaban (1980)

01-01-1980 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Osman / Seyfi rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Birbirine benzeyen ünlü bir gangsterle, filmlerde figüran oynayan bir garibanın öyküsü

48.Devlet Kuşu (1980)

01-01-1980 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Mustafa rolünde yer almıştır. Filmin konusu: İşten ayrılan Mustafa, yakın arkadaşları Sülo ve Murat ile köfteci dükkânı açmaya karar verir. Bu sayede Mustafa komşu kızı Aynur’la evlenebilecektir. Dükkânı açabilmek için para bulamazlar. Bu sırada mahallede bir inşaat başlar. İnşaatın sahibi Zülfikar, kızı Hülya için apartman inşa etmektedir. İn...

49.Dokunmayın Şabanıma (1979)

01-03-1979 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şaban kadınlar konusunda başarısız bir minübüs şöförü, Ökkeş ise tam bir hovardadır. İki eski asker arkadaşı olan Ökkeş ve Şaban’ın yolları bir gün kodeste kesişir. Babasının zoruyla evlendirilmek istenen Ökkeş Şaban’dan kendi yerine geçmesini ister ve rollerini değişirler. Ancak gittikleri evde evi...

50.Dokunmayın Şabanıma (1979)

01-03-1979 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Producer olarak yer almıştır. Filmin konusu: Şaban kadınlar konusunda başarısız bir minübüs şöförü, Ökkeş ise tam bir hovardadır. İki eski asker arkadaşı olan Ökkeş ve Şaban’ın yolları bir gün kodeste kesişir. Babasının zoruyla evlendirilmek istenen Ökkeş Şaban’dan kendi yerine geçmesini ister ve rollerini değişirler. Ancak gittikleri evde evi...

51.Bekçiler Kralı (1979)

01-01-1979 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Bekçi Şaban Özgüneş rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şaban, bekçi olarak Zeytinburnu’na atanmıştır. Burada sahtekâr manav, fırın, bakkal ve muhtar ile mücadele eder. Bunun üzerine esnaf, Şaban’ı komisere şikâyet eder. Komiser ise bir yanlış anlaşılma sonucu onu içişleri bakanının yeğeni sanır. Bu yüzden Şaban’ın yaptıklarını sineye çeker. Fakat Şaban’...

52.Korkusuz Korkak (1979)

01-01-1979 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Mülayim Sert (Bombacı Mülayim) rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Mülayim devlet dairesinde odacıdır, gittiği hastanede raporlarının karışması ve çok yakında öleceği haberini almasıyla bütün hayatı değişir.

53.Şark Bülbülü (1979)

01-01-1979 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban Ballises rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Başlık Parası için İstanbul'a gelen ve rastlantılar sonucu Şaban Ballıses adıyla ünlü bir türkücü olan Şaban (Kemal Sunal)’ın komik öyküsü... Film bir gecede şöhret olan ünlüleri tiye alan klasik olmuş bir Kemal Sunal komedisi

54.Umudumuz Şaban (1979)

01-01-1979 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Ringo Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şaban kasabada yaşayan , yaşadığı kasabada bir kahvehanede çaycılık yapan kahramanımızdır. Ringo Şaban diye lakap takılan Şaban , amcasından kalan mirası almak için rotasını İstanbul’a çevirir. Fazla zaman kaybetmeden amcasından kalan kahvehaneyi almak için İstanbul’a yola çıkan Ringo Şaban , şehre...

55.Yüz Numaralı Adam (1978)

27-12-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Şaban saflığı yüzünden girdiği hiçbir işi başaramamakta ve çok kısa sürede kovulmaktadır. Ailesi ise onu çalışıp para kazanması için zorlamaktadır. Oya (Oya Aydoğan) ise bir reklam firmasında çalışmakta ve önemli bir firmanın ürünlerini tanıtmak için halktan birini kullanmayı düşünmektedir. Birgün t...

56.İyi Aile Çocuğu (1978)

01-02-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kemal / Cemal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Tek yumurta ikizi kardeşler birbirlerini görmeden yıllarca ayrı dünyalarda yaşamlarını sürdürürler. İkisi de birbirlerinden farklı şartlarda yetişmiştir. Biri etrafında terör estiren bir gangster, diğeri ise mütevazı bir banka memuru olup çıkar.

57.Kibar Feyzo (1978)

01-01-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Feyzo rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Feyzo askerden döndükten sonra Gülo’ya talip olur. Köyde Gülo’ya başka talipler olduğu için babası başlık parasını artırmaya koyar. Ve on bin peşin, on bin senet karşılığı Gülo, Feyzo’nun üstünde kalır. Feyzo borcunu ödemek için kente gidip çalışmaya başlar. - See more at: http://www.sinematurk.com/...

58.Köşeyi Dönen Adam (1978)

01-01-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Adem rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Adem'in (Kemal Sunal) Amerika'daki amcasından kalan miras koca bir sandık içinde gelir. Bu bekleyiş sırasında odacı Adem'in hayatı tam anlamıyla değişir. Ama sandık içindeki miras hayatlarını daha da değiştirecektir.

59.Avanak Apdi (1978)

01-01-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Apdi rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Afiş asarak geçimini sağlayan Apdi, şarkıcı Nevin Şenses'e âşıktır. Mafya babası Barut Osman da aynı kadını sevmektedir. Kadını elde etmek için her şeyi yapan Osman, Nevin'i artık bezdirir. Bu yüzden Nevin'in menajeri Osman'dan kurtulmak için bir plân yapar. Ünlü kabadayı Urfalı Apdi'yi gazinoya çağ...

60.İnek Şaban (1978)

01-01-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban / Bülent rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Manavda çıraklık yapmakta olan Şaban bir gün sevdiği kızın başlık parasını ödemek için Almanya'ya gitmek üzere havalimanına gider. Ne var ki, Şaban'ı kaleci Bülent sanan Kara Mithat'ın adamları Şaban'ı yaka paça Mithat'a götürürler. Şaban, Bülent'in yerine maçlara çıkar, maçlarda aklına manavda attı...

61.İnek Şaban (1978)

01-01-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Director olarak yer almıştır. Filmin konusu: Manavda çıraklık yapmakta olan Şaban bir gün sevdiği kızın başlık parasını ödemek için Almanya'ya gitmek üzere havalimanına gider. Ne var ki, Şaban'ı kaleci Bülent sanan Kara Mithat'ın adamları Şaban'ı yaka paça Mithat'a götürürler. Şaban, Bülent'in yerine maçlara çıkar, maçlarda aklına manavda attı...

62.İnek Şaban (1978)

01-01-1978 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Producer olarak yer almıştır. Filmin konusu: Manavda çıraklık yapmakta olan Şaban bir gün sevdiği kızın başlık parasını ödemek için Almanya'ya gitmek üzere havalimanına gider. Ne var ki, Şaban'ı kaleci Bülent sanan Kara Mithat'ın adamları Şaban'ı yaka paça Mithat'a götürürler. Şaban, Bülent'in yerine maçlara çıkar, maçlarda aklına manavda attı...

63.Şaban Oğlu Şaban (1977)

01-12-1977 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Askerde kumandanı Hüsamettin'i sürekli yaralayan ve türlü sakarlıklar yapan Şaban ile askerlikten sonra bir eğlence yerinde birlikte çalgıcılık yaptığı asker arkadaşı Ramazan, çalıştıkları yerde kanto yapan Nigar'a aşık olurlar. Sivil hayatta bir polis olan Hüsamettin ve teşkilatının aylardır yakala...

64.Çöpçüler Kralı (1977)

09-08-1977 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Abdi Şakrak rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Zabıta memuru, görevinin verdiği yetkileri zorlayarak esnafın ve çöpçünün üzerinde büyük bir baskı kurar. Aynı mahallede oturan Hacer ise temizlikçilik yapmaktadır. Hacere aşık olan zabıta memuru, annesinin tepkisiyle karşılaşır. Mahallenin çöpçüsü Apti de Hacere aşıktır ama parası yoktur. Bir gün y...

65.Sakar Şakir (1977)

01-01-1977 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Sakar Şakir rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Sakarlığıyla çevresindekileri bıktıran Şakir'e İstanbul'da ölen amcasından büyük bir miras kalır. Fakat mirası paylaşmak istemeyen bir akrabası onu ortadan kaldırmak için planlar yapmaya başlar.Fakat Şakir yine sakarlıklarıyla olaylardan kurtulmayı başarır. Bu olaylar sırasında yolda ve İstanbulda k...

66.İbo ile Güllüşah (1977)

01-01-1977 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İbo rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Başlık parası olmadığı için sevdiği kızla evlenemeyen fakir bir köylü, onun peşinden İstanbul’a gelir. Fakat bir türlü parayı denkleştirip babasının karşısına çıkamaz. Bu sırada tesadüfen tanıştığı küçük bir kızla olan dostluğu bütün işleri karıştırır. Ailesinden ilgi görmek isteyen kız, gence kendi...

67.Hababam Sınıfı Tatilde (1977)

01-01-1977 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İnek Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Okul müdürü, daha fazla para kazanabileceğini düşünerek, Çamlıca Lisesi ne yeni gelen kız öğrencileri kabul eder. Bu 4 kız, Hababam Sınıfı na gönderilir. Ancak, kısa zamanda Hababam Sınıfı nın haylazlıklarına uyum sağlayan kızlar, erkeklere karşı bir savaş başlatır. Sürekli erkeklerin tuzaklarına dü...

68.Meraklı Köfteci (1976)

01-12-1976 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Köfteci rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Seyyar köftecilik yapan iyi niyetli ama çok meraklı Şaban bir gün zor durumdaki bir kıza yardım etmek isterken kendisini onunla evlenmiş bulur. Kızın akrabaları boşanırsa kızın mirasına konacaklardır. Şaban’ın akrabaları ise evli kalması ve bir çocuk yapmaları halinde mirasa konacakları hayalini kur...

69.Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976)

20-11-1976 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İnek Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Hababam Sınıfı'na Ahmet adında çalışkan bir öğrenci gelir. Hababam, başta köylü diye alay ettiği Ahmet'i de kendisine benzetmeye çalışır. Ne var ki, Ahmet kolay pes etmeyen, duyarlı ve duygulu bir çocuktur.

70.Sahte Kabadayı (1976)

01-09-1976 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kemal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Mafya babasının oğlu olan Kemal babasından habersiz tren garlarında pişmaniye satmaktadır. Saf ve gözü fazla açık olmayan Kemal aynı zamanda önüne gelen herkese kafa tutmaktadır. Babasının bir iş görüşmesi sırasında Muhtar isimli adamı tarafından öldürülmesi üzerine Babanın mirası bölünür. Babanın s...

71.Süt Kardeşler (1976)

01-02-1976 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Filmde, Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban’ın maceraları anlatılır. Herkesin hayal ettiği ancak kimselerin sahip olamadığı bir konağın sahibi olan Melek Hanım, Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı sütoğlu olan Şaban ile karıştırınca eve alır. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halk...

72.Tosun Paşa (1976)

01-01-1976 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Şaban / Fake Tosun Paşa rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Seferoğulları ve tellioğulları aileleri Yeşil Vadi için sürekli didişmektedirler. Tellioğulları, Yeşil Vadi'yi ve Daver Bey'in kızını alabilmek için uşak Şaban'ı Tosun Paşa kılığına sokarlar. Gerçek Tosun Paşa'nın bu olayı duymasıyla işler karışır.

73.Kapıcılar Kralı (1976)

01-01-1976 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Janitor Seyit rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Saf görüntüsüne inat, cin fikirli Seyyid (Kemal Sunal); büyük bir apartmanda kapıcılık yapmaktadır ama işler öyle bir hal almıştır ki; yönetici ve apartman sakinleri de dahil artık Seyyid’in hizmetindedir.

74.Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

15-04-1975 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İnek Şaban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalmış ve Çamlıca Lisesi'ne geri dönmüştür. Yaşları bayağı ilerleyen öğrencilerin arasındaki 25 yaşındaki Ferit, baba olmuş ve mecburen bebeğini liseye getirmiştir. Peki bu bebek bir lisede nasıl kalabilecektir?

75.Hababam Sınıfı (1975)

01-04-1975 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , İnek Saban rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Özel Çamlıca Lisesi ne yeni bir idareci atanır. Tarih hocası olan Kel Mahmut, haylaz öğrencilerle dolu Hababam Sınıfı nı disiplin altına almak için çaba sarfetmektir. Ancak, öğrencilerinde uslanmaya niyetleri yoktur. Kopya çekmeyi alışkanlık haline getiren, sigara içen ve sıkça okuldan kaçan öğrenci...

76.Hanzo (1975)

01-04-1975 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Hanzo / Cabbar rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Bebekken kaybolan ve vahşi ormanda ayılar tarafından büyütülüp, onlar gibi davranan Hanzo, bir gün kazı için köye gelen bir grup tarafından yakalanır.

77.Şaşkın Damat (1975)

01-03-1975 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Apti rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Apti adlı saf bir bahçivan zengin bir adamın evinde çalışmaktadır. Ev sahibinin yeğeni Serpil ise amcasının parası için onu ziyaret etmekte ve kendini namuslu bir ev kızı olarak göstermektedir. Aslında annesi ve onun ailesiyle birlikte uçarı bir hayat sürmektedirler. Tek istedikleri amcalarının para...

78.Salako (1974)

12-12-1974 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Salako rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Emine'yi babası sevmediği bir adamla evlendirmeye çalışır. Emine Ağanın Kızıdır ve Babasına Karşı gelmek Neredeyse İmkansızdır Emine Kaçmak İster Ama Dağlara Tek Başına Gidemez ve Kimse Emineyi Kaçırmaya Cesaret Edemez Emine Salako ile Kaçmayı Tercih Eder ve Salako Emineye Aşıktır ve Onunla Beraber...

79.Hasret (1974)

01-03-1974 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal yer almıştır. Filmin konusu: Hasret, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'ın yaptığı 1974 yılı yapımlı sinema filmidir. Filmde bir gazino assolistine aşık olan bir garson ve zengin bir iş adamının hikâyesi anlatılmaktadır.

80.Mavi Boncuk (1974)

01-01-1974 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal yer almıştır. Filmin konusu: Altı kafadar Emel Sayın'ın sahne aldığı gazinoya eğlenmeye giderler. Hesapla ilgili bir problem çıkınca gazino çalışanlarından bir güzel dayak yerler. Buna çok sinirlenirler ve intikam almak için Emel Sayın'ı kaçırırlar. Evin çatı katında sakladıkları Emel Sayın'ı ancak gazino patronu istedikleri pa...

81.Köyden İndim Şehire (1974)

01-01-1974 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Saffet rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret isimli bu dört kardeş zengin olmak istemektedir. Umutları bir zamanlar gömülmüş olan defineyi bulmak ve aralarında pay etmektir. İstanbul macerasından sonra köylerine dönen kardeşler defineyi kendi tarlalarında bulunca bir anda hayallerine kavuştuklarını düşünürler....

82.Salak Milyoner (1974)

01-01-1974 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Saffet rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Kayserili Behçet, ölüm döşeğinde oğulları Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret'e İstanbul'a gidip Mehmet Çavuş'u bulmalarını ve Mehmet Çavuş'ta onlara ait bir define haritası olduğunu söyler. Bunun üzerine yola koyulan kardeşler İstanbul'un altını üstüne getirirler. Başlarına gelen olaylar sonunda karıl...

83.Yalancı Yarim (1973)

01-12-1973 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kemal rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Fabrikatör Derviş Beyin uçarı ve şımarık oğlu Ferdi son nişanlısından da ayrılmıştır. Babasının çıktığı iş seyahatleri ile nefes alan Ferdinin planları amcası Mahmut Beyin gelişi ve müstekbel gelin adayını görme konusundaki ısrarı üzerine suya düşer. Amcasının beğeneceği gibi bir gelin adayı bulmak...

84.Oh Olsun (1973)

01-01-1973 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Fazil rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Zengin bir fabrikatör olan Fehmi Haznedar'ın üç oğlu vardır. Büyük oğlu Fazıl biraz saftır ve yanında çalışmaktadır. Ortanca oğlu Ferit üniversitede okumakta ancak derslerden çok kızlarla ilgilenmektedir. Küçük oğlu Ferdi ise lise öğrencisidir ancak okulu önemsemez, karnesindeki kötü notları kalemle...

85.Güllü Geliyor Güllü (1973)

01-01-1973 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Kiralik Katil (as Kemâl Sunâlp) rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Bir kan davasının intikamını almak için İstanbul' a gelen Güllü (Türkan Şoray),kızla evlendiği kan davalı Taka Nuri (Ediz Hun) 'nin güldürüsü.Güllü, köylü bir kızdır.Taka Nuri ise zengin bir gençtir.Birbirlerine bağlanmışlardır.Fakat taka nuri İstanbul'a kaçınca Güllü bunun intikamını almak için İst...

86.Canım Kardeşim (1973)

01-01-1973 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal , Yolcu rolünde yer almıştır. Filmin konusu: Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin tek amacı Küçük Kahramanın okuması ve hayatını kurtarmasıdır. Parasızlığa rağmen keyifli bir hayat geçiren b...

87.Tatlı Dillim (1972)

01-01-1972 tarihinde gösterime giren bu filmde Kemal Sunal yer almıştır. Filmin konusu: Ferit İstanbullu zengin bir ailenin çocuğudur.Tıp okumasına rağmen en büyük hobisi basketbol oynamaktır. Maçlar öncesi dinlemek ve kamp yapmak için basketbol takımı ile beraber Emine'nin bulunduğu köye gider. Emine ise köy öğretmenidir ve bütün hayatı köydeki insanlara yardım etmekle geçmektedir. İs...

misafir - 8 yıl önce
Çok büyük oyncuydu.Üstün başarılarından dolayı onu tebrik ederim

misafir - 8 yıl önce
kemal sunal büyük bir oyuncu olduğu için onla gurur duyuyorum ve onu çok sevdiğimize de inanıyorum

misafir - 8 yıl önce
kemal sunal çok iyi bir oyuncuydu şu ana kadar izlediğim en beğendiğim filmi japon işi seni hiç unutmayacağız

misafir - 8 yıl önce
bence kemal sunal çok iyi ve komik bir adamdı allah rahmet eğiesin

misafir - 8 yıl önce
kemal sunal ın 1 fılmını en az 10 kez ızlemısımdır ılk ızledıgum gun aldıgım tadı yıne alabılıyor olmam unun ne kadar kalıcı old. gostergesıdır

misafir - 8 yıl önce
şuan bu yorumu yazarken bile filmini izliorum oo çok önemli biri ayrıca isanları eleştirirken bu işi onların kalbini kırmadan yapması çok iii

misafir - 8 yıl önce
kemal sunal çok iyi adamdı ama ben doğmuşum o ölmüş biraz daha bekleseydi ya

misafir - 8 yıl önce
Kemal Sunal süper bi oyuncuydu.Derslerinde çok başarılı değildi ama süper bi oyuncuydu.

misafir - 8 yıl önce
KEMAL SUNAL BIR DEVDI SANAT DUNYASININ UNUTULMAZI O OLMAZSA OLMAZIYDI... O BIZIM COCUGLUGUMUZUN BIR KAHRAMANIYDI ADETEN IYILERIN DOSTU KOTULERIN DUSMANI GIBI. SEN FOVKALADENIN FOVKUSUN SENI HIC UNUTMAYACAGIZ ALLAH RAHMET EYLESIN

misafir - 8 yıl önce
Kemal sunal olmez qehramandir. Ozu heyatda olmasada, gunlmeli filimleri iyle yawayir. Yaxwi ve merd insanlar hemwe tez kayb olur. Allah rehmet elesin.

misafir - 8 yıl önce
Kemal Sunal'in Sinemaya kattıkları unutulmaz Eserlerdir. Kemal Sunal'in farkı ortada: Dogal, Küfürsüz cok akıllıca yapılan Filmleri hepimizin 30-40 Yıldır unutamadigi ve hic bikmadan izleyebilecegi Eserleridir. Gercek bir Halk kahramani, gercek bir Sinema Sanatcisi. Aramizdan cok erken ayrilmasiyla Sinemada cok büyük bir bosluk bıraktı, O bosluk dolmayacak. Keske zamani geri alabilsek o yillari tekrar yasayabilsek, insallah öldükten sonra Kemal Sunal'in yanina giderim. Seni cok seviyoruz ve seni cok özlüyoruz büyük Üstad Kemal Sunal. Allah Rahmet Eylesin

misafir - 8 yıl önce
kemal sunal için yukarda çok güzel şekilde bir biyografi hazırlanmış emeği geçenlere teşekkür ediyorum bende tiyatroya emek vermiş bir genç olarak temennim kemal sunal gibi kalıcı yeteneklerin türk sinemasına kazandırılmasıdır. dikkat ederseniz son yıllarda artık oyunculuk zengin çocuklarının seçtiği bir meslek haline geldi. istanbulda hayatı idame etmenin zorlukları orta halli insanların bu işlerle uğraşmalarını büyük ölçüde etkilemekte ve hiç lakası olmayan insanlar oyunculuk yapmaktadır. bunlar sanat adına üzücü şeylerdir. kemal sunal için ne söylesek azdır kendisine hayranlık duyan bir oyuncuyum. dilerim sinemamıza sanat dünyamıza onun gibi kalıcı ve yetenekli oyuncular katılır sevigilerimle ümit çavuşoğlu izmir

Mehmet - 4 yıl önce
Merhabalar size ulaşabileceğim bir mail adresi var mıdır?

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Kemal Sunal filmografisi
3 yıl önce

Kemal Sunal filmografisi, Türk tiyatrocu, komedyen ve sinema sanatçısı Kemal Sunal'ın rol aldığı film ve dizilerin listesidir. Sunal, oyunculuk kariyeri...

Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü
6 yıl önce

Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü, Türk tiyatrocu, komedyen ve sinema sanatçısı Kemal Sunal'ın anısına her yıl Vefa Lisesi’nin düzenlediği törende verilen...

Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi
6 yıl önce

Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi, Türk tiyatrocu, komedyen ve sinema sanatçısı Kemal Sunal'ın anısına düzenlenmiştir. Özel Sektöre Bağlı Kültür Merkezidir...

Bıçkın
3 yıl önce

başrollerini Kemal Sunal ve Nilgün Belgün'ün paylaştığı, 1988 yapımı Türk filmi. Bıçkın filminin ilginç özelliklerinden birisi, Kemal Sunal'ın canlandırdığı...

Şaban ile Şirin
3 yıl önce

rolünü Kemal Sunal oynamıştır. Sunal'ın hem başrolünü oynadığı hem de yapımcılığını üstlendiği dizi 13 bölüm çekilmiştir. Ayrıca oğlu Ali Sunal da dizide...

Şaban Askerde
3 yıl önce

rolünü Kemal Sunal oynamıştır. Dizinin yayınlandığı zaman rakip kanallar ‘Kemal Sunal filmleri’ gösterip daha çok reyting almıştır. ^ KEMAL SUNAL’IN DiZiLERi...

Ali Sunal
3 yıl önce

Ali Sunal (d. 22 Eylül 1977, İstanbul), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Kemal Sunal'ın oğludur. Babasıyla birlikte oynadığı Propaganda filmindeki...

Ali Sunal, 1977, 22 Eylül, Dormen Tiyatrosu, Kemal Sunal, Kısık Ateşte 15 Dakika, Propaganda (film), Sadri Alışık Kültür Merkezi, Tiyatro İstanbul, Fosforlu Cevriye
Sevimli Hırsız
4 yıl önce

Sevimli Hırsız, yönetmenliğini Kartal Tibet 'in yaptığı, başrollerini Kemal Sunal ve Nil Ünal' ın paylaştığı, 1988 yapımı Türk filmidir. Filmin konusu...