Kemer, Fethiye

Kemer, Muğla İli, Fethiye ilçesine bağlı konum itibari ile Fethiye`ye 25 km uzaklıkta Fethiye-Kaş, Fethiye-Antalya yolu üzerinde, Eşen Çayının her iki tarafına kurulmuş bir tarım ve ticaret merkezidir.

Kemer, Fethiye

Kemer, Muğla İli, Fethiye ilçesine bağlı konum itibari ile Fethiye`ye 25 km uzaklıkta Fethiye-Kaş, Fethiye-Antalya yolu üzerinde, Eşen Çayının her iki tarafına kurulmuş bir tarım ve ticaret merkezidir.

düzenle|Mart 2007

32 Köyün merkezi konumunda olup, bu köylerin ticari ve ikili ilişkileri Kemer üzerinden yapılmaktadır. Kemerde, 1 Haziran 1991 yılında belediye kurulmuştur. Belediye Kurulduktan sonra Beldede önemli gelişmeler olmuştur. Kemer beldesinde iki adet İlköğretim Okulu, bir adet Lise, Orman İşletme Müdürlüğü, T.C. Ziraat Bankası Şubesi, büyük bir Sağlık Ocağı, İki adet Özel Modern Zeytinyağı Fabrikası, Diyanet işlerine bağlı 6 tane Cami, kız erkek yatılı Kur`an Kursu, Tarım Kredi Kooperatifi, küçük Sanayi Sitesi, Orman Deposu, Özel Şifa Polikliniği, iki tane Özel Muayenehane, iki tane Özel Diş Doktoru Muayenehanesi, iki adet Özel Dershane ve 4 tane Eczane bulunmakta olup, Kemere ve Kemere bağlı Seydiler, Atlıdere, Ortaköy, Çayan, Söğütlüdere, Paşalı, Ören, S.Ceylan, Sarıyer, Bayır, Çatak, Çökek, Dere, Kayacık, Güneşli, Girmeler, Kıncılar, Çobanlar, Uğurlu ve Zorlar Köylerine hizmet vermektedir. Aynı zamanda yaz sezonunda halkımızın yarısı, yaylalamak için 40 ile 50 km arası mesafede 1000 ile 1400 rakımında olan Seki, Girdev, Gerişburnu, Kınık, Dost ve Temel Yaylalarına Mayıs ayı sonunda gidip Eylül ayı sonunda Kemer`e gelmektedirler.

Kasabada ticaret gelişmiştir. Küçüklü büyüklü 300 civarında esnaf ticaretle uğraşmaktadır. Kemer verimli Eşen Çayı üzerinde kurulu olduğundan bu verimli topraklarda tarımla uğraşan birçok aile geçimini tarımdan sağlamaktadır. Başta pamuk, susam, yer fıstığı, mısır, pancar vb. tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Ayrıca meyvecilikte yapılmakta olup, üzüm, nar, zeytincilik ve narenciye yetiştirilmektedir

Kemer de ayrıca Eşen Çayı`ndan balık avlanabilir.

Kemer beldesinde bulunan resmi kurumlar  • Belediye Başkanlığı,
  • İlköğretim okulu,
  • Kemer Lisesi (1991)
  • Tarım Kredi Kooperatifi,
  • T.C Ziraat Bankası, Kemer Şubesi (1979 Haziran)
  • Jandarma Teşkilatı (1920)
  • Kemer Sulama Birliği,
  • PTT Müdürlüğü,
  • Orman İşletme Müdürlüğü,
  • Sağlık Ocağı (1977)


Kemer Belediye teşkilatı 1 Haziran 1991 yılında yapılan ara seçimle Belediye Başkanlığı seçimini Cafer ARIKAN kazanmış ve ilk kurucu belediye başkanıdır. 1994 yılına kadar devam etmiştir. 1994 yılı 1999 yılı seçimlerini Hasan Şimşek kazanmış ve iki dönem belediye başkanı olarak görev yapmıştır. 2004 yılı seçimlerinde M.H.P.`den Belediye Başkanlığına aday olarak seçimlere katılmış ve belediye başkanı yeniden Sayın Cafer ARIKAN seçilmiştir.

Kemer İlköğretim okulu

Beldede eğitim faaliyetlerini sürdüren okul, 1937 yılında eğitime başlamış, 1992 yılında 8 yıllık eğitim sistemine geçmiştir. Şu anda okulumuzda yeteri kadar öğretmen görev yapmaktadır. Taşımalı eğitim sistemiyle çevremizde bulunan köylerin öğrencileri de bu okulumuzda eğitim görmektedir.

Kemer Lisesi Beldemizde faaliyetini sürdüren okulumuz 1991 yılına kadar ortaokul olarak kullanılmış olup, aynı yıl 8 yıllık eğitime dönüştüğünden Kemer ilköğretim okuluna taşınarak ortaokul olarak kullanılan bine lise olarak kullanılmıştır. Sınıf yetersizliği nedeniyle ek bina yapılarak Lise eğitim ve öğretimine devam edilmiştir.

Kemer Sağlık Ocağı Kemer sağlık ocağı 1979 yılında kurulmuştur. 7 doktor, 7 hemşire, 13 ebe, 1 laboratuar görevlisi, 4 şoför, 2 hizmetli, 3 tane sözleşmeli hizmetlisi ve 24 saat acil servisi ile görevlerini sürdürmektedir.

Kemer Orman İşletme Müdürlüğü Kemer Orman İşletme Müdürlüğü 1 Ocak 1992 yılında kurulmuştur. Müdür, Md. Mavini, dört tane şef, altı teknik personel, dokuz idare personeli, on altı Orman Muhafaza memuru, beşi daimi, yüz on yedi mevsimlik işçisi bulunmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar