Kemerkaya, Bolvadin

Kemerkaya Kasabası Afyonkarahisar'lının Bolvadin ilçesine bağlı bir kasabadır. Bolvadin ile Emirdağ'ı birbirine bağlayan karayolu üzerindedir.

düzenle|Nisan 2008 Kemerkaya kasabası Afyonkarahisar`ın Bolvadin ilçesine bağlı bir kasabadır.Bolvadin ile emirdağ`ı birbirine bağlayan karayolu üzerindedir.Bolvadin`e 19 km, Emirdağ`a 15 km uzaklıktadır.
2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 4997`dir.
Kasaba halkının büyük çoğunluğu çiftçilikle uğraşır.Kasabanin büyük bir bölümü yurt dışında basta belcika ve fransa olmak üzere avrupanin cesitli bölgelerinde kayde deger kemerkayali ikamet etmektedir. Ayrıca İstanbul,Eskişehir, Ankara ,Bursa, Antalya gibi iş alanlarının çok olduğu bölgelere göç olmaktadır.
 Kemerkaya Kasabası 1965 yılından önce eski mevkisinde iken Aşağı Mahalle, Orta Mahalle, Yukarı Mahalle olmak üzere 3 mahallesi vardı. 1965 yılında şimdiki yerine taşındıktan sonra; merkezde Hürriyet, Yaka, Savaş, Zafer olmak üzere 4 mahallesi, merkez dışında, mezra seviyesinde Yeni, (Ovacık, Sorgun, Yedi Kapı`yı içine alır) Yapraklı ve Avdan olmak üzere 3, toplamda 7 mahallesi vardır. Belediye teşkilatı 1960 yılından sonra kurulmuştur.


Kemerkaya`da 1 İlköğretim okulu, 1 lise, 1 Kur`an kursu,2 cami bulunur. Pazar günleri "Pazar" kurulur.

Bolvadin belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.