Kendrick Lamar

Kısaca: Kendrick Lamar (d. 17 Haziran 1987), Amerikalı hip hop sanatçısı. Compton, Kaliforniya kökenli olan Lamar Top Dawg, Aftermath ve Interscope şirketleriyle sözleşmelidir. Batı Yakası rapçileri Jay Rock, Schoolboy Q ve Ab-Soul ile birlikte Black Hippy grubunun bir üyesidir. Dr. Dre'nin kendisinden söz etmesi sonrası, dördüncü mixtape'i ''Overly Dedicated''in (2010) yayınlanmasının hemen öncesinde dikkatleri üzerine çekti. 2011'de ''Section.80'' adını taşıyan bağımsız albümünü yalnızca iTunes üzerin ...devamı ☟

Kendrick Lamar (d. 17 Haziran 1987), Amerikalı hip hop sanatçısı. Compton, Kaliforniya kökenli olan Lamar Top Dawg, Aftermath ve Interscope şirketleriyle sözleşmelidir. Batı Yakası rapçileri Jay Rock, Schoolboy Q ve Ab-Soul ile birlikte Black Hippy grubunun bir üyesidir. Dr. Dre'nin kendisinden söz etmesi sonrası, dördüncü mixtape'i Overly Dedicatedin (2010) yayınlanmasının hemen öncesinde dikkatleri üzerine çekti. 2011'de Section.80 adını taşıyan bağımsız albümünü yalnızca iTunes üzerinden yayınladı. Albüm, o yılın en çok indirilen hip hop albümlerinden biri oldu. Büyük bir şirketten çıkaracağı ilk albümü öncesinde geniş bir hayran kitlesi yarattı ve çok sayıda popüler sanatçıyla ortak çalışmalar yaptı. == Hayatı 1987–2009: İlk yılları ve kariyer başlangıcı Kendrick Lamar Huron, Kaliforniya kökenli bir ailenin çocuğu olarak Compton'da dünyaya geldi. 1995'te sekiz yaşındayken, idolleri Tupac Shakur ve Dr. Dre'nin "California Love" video klibinin çekimlerine tanıklık etti. Liseyi Compton'daki Centennial High School'da okuyan Lamar, iyi bir öğrenciydi. Mixtape'in gördüğü ilgi sayesinde Los Angeles merkezli bağımsız plak şirketi Top Dawg Entertainment ile albüm sözleşmesi imzaladı. Lamar'ın sahneye çıkıp Milkbone'un "Keep It Real"ı üzerine rap yaptığı bir Charles Hamilton konserinin videosunun internette yayılmasıyla Lamar'ın tanınırlığı arttı. Söylediği bu bölüm daha sonra "West Coast Wu-Tang" adlı bir parçaya konuldu. Kısa süre sonra K-Dot sahne adından vazgeçti ve gerçek adını kullanmaya başladı. 2009 yılı sonunda Kendrick Lamar EP adında bir EP çıkardı.

2010–2011: Overly Dedicated ve Section.80

2010'da Tech N9ne ve Jay Rock ile birlikte The Independent Grind turnesine çıktı. Lamar Ocak 2011'de ilk bağımsız albümünün % 90 bittiğini söyledi. 2 Temmuz 2011'de, Lamar'ın Section.80 adını taşıyan bağımsız projesi piyasaya çıktı. GLC, Colin Munroe, Schoolboy Q ve Ab-Soul gibi isimlerin konuk olduğu albümün prodüktörlüğünü Lamar'ın uzun süredir birlikte çalıştığı Digi+Phonics, THC gibi isimlerin yanı sıra Terrace Martin ve J. Cole üstlendi. Lamar, Section.80in bir albüm mü yoksa mixtape mi olduğu sorusuna şöyle cevap verdi: :"Her projeye bir albüm gibi yaklaşıyorum. Artıkları kullanmayacağım. Asla böyle yapmam. İşte artakalmış şarkılarım, bunları dinleyin. Hayır. En iyi işlerimi çıkaracağım." Albümden çıkan ilk promosyon single'ı altyapısı J. Cole'a ait olan ve HiiiPower hareketinin açıklandığı "HiiiPower" oldu. Section.80 ilk haftasında 5.300 kez indirildi. Televizyon ve radyo desteği olmadan çıkan albüm, olumlu yorumlar aldı. Lamar 2011'in ikinci yarısında Tech N9ne'ın All 6's and 7's, Game'in The R.E.D. Album, 9th Wonder'ın The Wonder Years ve Drake'in Take Care albümlerine konuk oldu.

2012–günümüz: good kid, m.A.A.d city

15 Şubat 2012'de "Cartoons & Cereal" adlı bir parça internete sızdırıldı. Lamar, Triple C's grubundan Gunplay'in eşlik ettiği parçanın ilk stüdyo albümünde yer alacağını ve parçaya bir video klip çekmeyi planladığını söyledi. MTV'nin haberine göre Mart 2012'de Top Dawg Entertainment şirketi Interscope Records ve Aftermath Entertainment ile ortaklık anlaşması imzaladı. Bu da Lamar'ın bağımsız bir sanatçı olduğu günlerin sonu anlamına geliyordu. Yeni anlaşmaya göre, Lamar'ın projeleri Top Dawg, Aftermath ve Interscope etiketiyle, diğer Black Hippy üyelerinin projeleri ise Top Dawg ve Interscope etiketiyle yayınlanacak. 31 Temmuz 2012'de ikinci single'ı "Swimming Pools "i yayınlandı. Bu kez altyapısı T-Minus'a ait olan şarkının miksini Dr. Dre ve Top Dawg'dan Ali yaptı. Lamar şarkıya bir de video klip çekti. 15 Ağustos 2012'de Lady Gaga, Lamar ile birlikte "Partynauseous" adını taşıyan bir şarkı yaptıklarını duyurdu. Lamar'ın büyük bir şirketten çıkardı ilk stüdyo albümü good kid, m.A.A.d city, 22 Ekim 2012'de raflarda yerini aldı. good kid, m.A.A.d city, çıktığı hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde 242 bin sattı ve Billboard 200 listesine ikinci sıradan giriş yaptı. 19 Aralık 2012 itibarıyla 500 binlik satış rakamını aşan albüm, ülkesinde altın plak kazandı. == Sanatçılığı Etkilendikleri Tupac Shakur, Lamar'ın en sevdiği rapçidir. Onun sadece müziğinden değil hayat tarzından da etkilenmiştir. Şarkılarının konuları ve teknik yetenekleri bakımından sık sık Tupac, Eminem, Nas ve Jay-Z ile karşılaştırılmaktadır. En sevdiği beş rapçi olarak Tupac, The Notorious B.I.G., Jay-Z, Nas ve Eminem'i saymıştır. Diskografi ;Stüdyo albümleri *good kid, m.A.A.d city (2012) ;Bağımsız albümler *Section.80 (2011)

Dış bağlantılar

* * *

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.