Kepek

Kepek Daha ziyade yağlı bünyeye sahip kişilerde, saçlı derinin kabuklanması neticesinde baştan dökülen ince ve beyaz renkte olan kabuklar. Saçların kepeklenmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bu durum bünyenin fazla yağlı olmasından ileri gelmektedir ki, böyle bünyelere seboreik bünye denilmektedir. Kepeklenme aşırı olmadıkça önemli değildir. Yağlı bünyeye sahip kişilerde aynı zamanda saçlar da kolay dökülmektedir. Dolayısıyla kepeklenmeye, saçların dökülmesi de eşlik etmekte

Kepek Daha ziyade yağlı bünyeye sahip kişilerde, saçlı derinin kabuklanması neticesinde baştan dökülen ince ve beyaz renkte olan kabuklar.

Saçların kepeklenmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bu durum bünyenin fazla yağlı olmasından ileri gelmektedir ki, böyle bünyelere seboreik bünye denilmektedir. Kepeklenme aşırı olmadıkça önemli değildir.

Yağlı bünyeye sahip kişilerde aynı zamanda saçlar da kolay dökülmektedir. Dolayısıyla kepeklenmeye, saçların dökülmesi de eşlik etmektedir. Yoksa, kepeklenmenin saç dökülmesine yol açması söz konusu değildir. Yağlı bünyeye bağlı olarak meydana gelen deri kalınlaşması, kepeklenmeye yol açar. Kepeklenme, bulaşıcı bir durum değildir.

Kepeklenmenin tam olarak ortadan kaldırılması mümkün değildir. Ancak alınacak tedbirlerle azaltmak mümkündür. Baş, haftada birden fazla yıkanmalıdır. Banyolarda kükürtlü veya katranlı sabunlar ve selenium sülfitli şampuanlar tavsiye edilir. Bunları devamlı kullanmak gerekir. Bu ilaçlar aynı zamanda saç dökülmesini de azaltırlar. Başa masaj yapmanın veya saçları uzun süre fırçalamanın faydası yoktur.

Diğer anlamları

kepek


1 .
Un elendikten sonra, elek üstünde kalan kabuk kırıntıları.
2 .
Başın derisinde oluşan küçük, beyaz pulcuklar:
"Temizlenmeye hiç vakti olmayan kirli iş adamı gibi acı acı ter, kepek, yağ ve toprak kokuyor"- A. Haşim.
3 .
tıp (***) Bazı deri hastalıklarında deriden dökülen parçacıklar.

kepek

Türkçe kepek kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. dandruff, scurf, bran, wholemeal, dandriff, scall

kepek

un elendikten sonra, elek üstünde kalan kabuk kırıntıları. saçlı deride oluşan pulcuklar. kimi deri hastalıklarında deriden dökülen parçacıklar.

kepek

Türkçe kepek kelimesinin Fransızca karşılığı.
pellicule [la]; son [le]

kepek

Türkçe kepek kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kleie

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.