Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi

Kısaca: Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi Kırklareli`nin Lüleburgaz ilçe merkezinin 3 km. güneyinde İstanbul asfaltı üzerine kurulmuş olan bir okuldur. ...devamı ☟

Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi Kırklareli`nin Lüleburgaz ilçe merkezinin 3 km. güneyinde İstanbul asfaltı üzerine kurulmuş olan bir okuldur.

Tarihçesi

14 Ekim 1938`de bir yıldır Edirne`nin Karaağaç istasyonunda, askerliğini çavuş olarak tamamlamış olanları öğretmen olarak yetiştirmek amacıyla açılan "Eğitmen Kursu"nun "Köy Öğretmen Okulu ve Eğitmen Kursu"na döndürülmesiyle kurulmuştur. Köy Öğretmen OKulu olarak ilkokul mezunu köy çocuklarını yine köy okullarında görev yapacak öğretmenler olarak yetiştirmekti. Okul 1939 yılında önce Alpullu`ya, sonra da Lüleburgaz`a taşındı. Alpullu`da , Alpullu Lisesi`nin, Liüleburgaz`da da önceleri Emrullah Efendi İlkokulu`nun binalarında hizmet verdi. Sonradan günümüzdeki yerine geçti.

17 Nisan 1940`da köy enstitülerinin kurulmasıyla birlikte bu statüye geçen okulun adı "Kepirtepe Köy Enstitüsü" olarak değiştirildi. II. Dünya Savaşı nedeniyle okul 1942 yılı ilkbaharında Hasanoğlan köyü`ne (Ankara) taşındı ancak yıl sonunda tekrar geri dönüldü.

1954`te köy enstitülerinin kaldırılmasıyla birlikte adı "Kepirtepe İlk Öğretmen Okulu" olarak değiştirilmiş ve öğretim süresi 6 yıla çıkarılmıştır. 14 Haziran 1973`de öğretmenlerin yüksek öğretim görmesi yasayla kabul edildiğinden 1974-1975 öğretim yılından itibaren "Kepirtepe Öğretmen Lisesi" adını almıştır. 1977-1978 öğretim yılında sınıf öğretmeni yetiştiren iki yıl süreli "Kepirtepe Eğitim Enstitüsü" haline dönüştürüldü ancak 1979`da enstitü kapatılarak okul tekrar Öğretmen Lisesi olarak öğretimine devam etti.

13 Ocak 1990`da "Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi" olarak ismi değiştirildi. Yeni binasına 1998-1999 öğretim yılının Aralık ayında taşınmıştır.

Kaynakça

Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi websitesi

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.