Keriman Halis

Keriman Halis ECE, 1913 yılında İstanbul`da doğmuştur. 31 Temmuz 1932 yılında Belçika`nın Spa şehrinde yapılan Dünya Güzellik yarışmasında "Dünya Güzeli" seçilmiştir. Atatürk yarışmadan sonra Kraliçe anlamında kullanılan "ECE" soyadı vermiştir.

Keriman Halis ECE, 1913 yılında İstanbul`da doğmuştur. 31 Temmuz 1932 yılında Belçika`nın Spa şehrinde yapılan Dünya Güzellik yarışmasında "Dünya Güzeli" seçilmiştir. Atatürk yarışmadan sonra Kraliçe anlamında kullanılan "ECE" soyadı vermiştir.

Keriman Halis ECE, zamanın tüccarlarından Halis Beyin altı çocuğundan biridir.Keriman Halis`in Amcası, ünlü operet bestecilerinden MUHLİS SABAHATTİN EZGİ`dir. Halası ise gene ünlü kadın bestekarımız NEVESER KÖKDEŞ hanımdır. Galatasaray Spor Klübünün efsane İdarecilerinden TURGAN ECE ise kardeşidir. Keriman Halis yarışma sonrasında Türk bayrağının bulunmaması nedeniyle halkın tezahüratına cevap vermemiş ve bunun üzerine metrelerce atlas bulunarak bayrak orada yapılmış ve bütün yabancılara balkondan dalgalandırılarak gösterildikten sonra,kendisini görmeye gelen halkı selamlamıştır.

Bu ilginç olay Halit Turhan Bey`in hatıralarında yer almaktadır: “1932 yılında Cumhuriyet gazetesinin tertiplediği güzellik yarışmasını Keriman Halis kazanmıştı. Aynı yıl Belçika`nın Spa şehrinde 28 ülkenin katılmasıyla dünya güzellik yarışması düzenlenmişti. 1913 yılında doğan Keriman Halis, bu yarışmaya Türkiye`yi temsilen katıldı. Günlerce Spa şehrinde kalan güzeller, çeşitli kişilerle görüştü ve konuştular. Yarışma gününde jürinin önünde kızlar birer birer geçip giyimleriyle, bakışlarıyla, tebessümleriyle puan toplamaya çalıştılar. Jüri salona geçip, puan değerlendirmesi yapmak istedi. Başkan kürsüye geçerek : - Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa`nın Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 senedir dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren İslamiyet artık bitmiştir. Onu Avrupa bitirmiştir. Bir zamanlar sokağı bile, pencere arkasından seyredebilen Müslüman kadınların temsilcisi Türk güzeli Keriman, mayo ile aramızdadır. Bu kızı, zaferimizin tacı kabul edeceğiz, onu kraliçe seçeceğiz. Ondan daha güzel varmış, yokmuş bu önemli değil... Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene İslami yenmenin zaferini kutluyoruz. Avrupa`nın zaferini kutluyoruz. Bir zamanlar Fransa`da oynanan dansa müdahalede bulunan Kanuni Sultan Süleyman`ın torunu işte mayo ve sutyen ile önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de bize uyan bu kızı beğendik. Müslümanların geleceği böyle olması temennisiyle Türk güzelini dünya güzeli olarak seçiyoruz. Fakat kadehlerimizi Avrupa`nın zaferi için kaldıracağız." Böylece Keriman Halis dünya güzeli seçildi. Resimleri gazetelerde basıldı. Hatta kartpostal yapılarak satıldı, elden ele dolaştı.”


İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    keriman halis zaten hristiyandi ailesi 5. sarlken doneminde fransadan gelmis bir fransiz ailedir.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Keriman Halis
Keriman Halis