Kevin Mitnick

Kevin David Mitnick (d. 6 Ağustos, 1963), ilk bilgisayar korsanları olup en meşhurudur. 15 Şubat 1995`te FBI tarafından yakalanmıştır. Fujitsu, Motorola, Nokia ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar ağlarına izinsiz girmekten suçlu bulunarak 5 yıl hapis cezası almıştır. 21 Ocak 2000`de başlayan bilgisayarlara yaklaşma yasağı 21 Ocak 2003`te bitmiştir. Günümüzde, beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı olarak güvenlik danışmanlığı yapmakta ve dünya çapında kongrelere katılmaktadır.

Mitnick, fotoğrafı FBI`in "En Çok Arananlar" listesinde yer alan ilk hacker olarak kayıtlara geçti ve neredeyse listeden hiç eksik olmadı. "İflah olmaz bir suçlu" olan çocuk ruhlu Mitnick "Sanal Dünya`nın Kayıp Çocuğu" olarak da tanındı.

İlginç notlar

Bir bilgisayar almak için yeterli parası olmayan Mitnick, daha yeni yetme iken bir elektronik araç satan mağazalara takılır, orada sergilenen bilgisayar ve modemleri diğer bilgisayarlara bağlanmak için kullanırdı. FBI`dan üç yıllık kaçışı boyunca arkadaşları ile haberleşmek için IRC`yi kullandı. Mitnick, bir yargıcın kendisine koyduğu "bilgisayar bağımlılığı" teşhisinin tedavisi için 1 yıllığına rehabilitasyon merkezinde kaldı...

Bunun yanısıra mahkeme sırasında yargıca ``kahve makinasını`` bile programlayabileceğini söyleyerek hücresinde kahve makinası yasağı almış hukuk tarihinin tek suçlusudur.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.