Kiel Kanalı

Kiel Kanalı, (Almanca: Nord-Ostsee-Kanal, NOK, Kuzey Denizi-Baltık Denizi Kanalı), 1948'e kadarki adıyla Kaiser-Wilhelm-Kanal.Kiel Kanalı, Almanca Nord-Ostsee-Kanal (Kuzey Denizi-Baltık Denizi Kanalı), Almanya`nın kuzeyinde, suyolu.

Coğrafi konum

Baltık Denizinde ulaşım açısından önem taşır. Kuzey Denizinde Elbe Irmağı ağzındaki Brünsbüttelkoog`dan, doğuda Baltık Denizi kıyısındaki Kiel limanında yer alan Holtenau`ya kadar 98 km uzanır. İki deniz arasındaki en güvenli, kısa ve ucuz ulaşım yoludur. Genişliği 103 m, derinliği 11 m olan kanalın üzerinde yaklaşık 42 m yükseklikte yedi köprü bulunur.

Tarihçe

Kanal, 1887-95 arasında, kuzeye gidecek savaş gemilerine kestirme bir yol sağlamak amacıyla yapıldı. Daha önce gemiler Danimarka`nın çevresini dolaşmak zorundaydı. 1907-14 arasında genişletilerek büyük savaş gemilerinin geçişine elverişli hale getirildi. O dönemde adı Kaiser-Wilhelm olan kanal, I. Dünya Savaşı öncesinde Alman hükümetine aitti. 28 Haziran 1919`da imzalanan Versailles Antlaşması ile uluslararası statü kazandı, ama yönetimi Almanlarda kaldı. Kanal trafiği, yalnızca genel polis, ulaşım, sağlık ve gümrük kurallarına uygun biçimde işleyecekti. Adolf Hitler 1936`da bu hükümleri tanımadığını ilan etti. II. Dünya Savaşı`ndan sonra kanal Schleswig-Holstein eyaletinde {Land) kaldı ve seyrüsefer özgürlüğü tanıyan Versailles Antlaşması koşulları yeniden uygulamaya kondu.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kiel Kanalı ilgili konular

 • Lübeck

  Lübeck, Almanya’nın kuzey kesiminde, Schleswig-Holstein eyâletinde liman kenti.
 • Schleswig-Holstein

  Schleswig-Holstein (Frizce: Slaswik-Holstiinj, Danca: Slesvig-Holsten), Almanya'nın en kuzey eyaletidir. Güneyde Hamburg eyâletinden, kuzeyde Danim
 • Schleswig

  Schleswig, Avrupa'nın kuzeyindeki Jutland Yarımadasının güney kesimini kaplayan tarihsel ve kültürel bölge.
 • Eider Nehri

  Eider Irmağı (Latince: ``Egdor``; Danca: ``Ejder``) , Almanya`nın kuzeyinde, Schleswig-Holstein eyaletinde (Land) nehir.
 • Kiel Kanalı

  Kiel Kanalı, (Almanca: Nord-Ostsee-Kanal, NOK, Kuzey Denizi-Baltık Denizi Kanalı), 1948'e kadarki adıyla Kaiser-Wilhelm-Kanal.
 • Schleswig-Holstein sorunu

  Schleswig-Holstein sorunu, 19. yüzyılda Schleswig ve Holstein`ın statüsü konusunda çıkan anlaşmazlık.
 • Fedor von Bock

  Fedor von Bock (d. 6 Aralık 1880; Küstrin, bugünkü Kostrzyn nad Odrą, Polonya - ö. 4 Mayıs 1945; Oldenburg, Holstein), Almanya'nın subayı ve
 • Oskar Kummetz

  Oskar Kummetz (d. 21 Temmuz 1891 - ö. 17 Aralık 1980), II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda Kriegsmarine Amiraliydi.
 • X. Christian

  X. Christian (d. 26 Eylül 1870, Charlottenlund - ö. 20 Nisan 1947, Kopenhag, Danimarka), 1912-47 arasında Danimarka kralı. II. Dünya Savaşı sı
 • SMS Schleswig-Holstein

  SMS ''Schleswig-Holstein'', Alman İmparatorluk Donanması için 1903-1906 yılları arasında üretilen ''Deutschland'' sınıfı beş ön dretnot z
Kiel Kanalı
Kiel Kanalı