Killing Joke

Killing Joke, İngiliz rock grubu. 1978'de Notting Hill, Londra'da kurulan grubun kurucu üyeleri arasında vokalist Jaz Coleman, davulcu Paul Ferguson, gitarist Geordie Walker ve bas gitarist Youth bulunmaktadır.

Grup, kendi adını taşıyan ilk albümlerini 1980 yılında yayımlamıştır. 1982'de yayımladıkları Revelations isimli albümden sonra Youth gruptan ayrılmış ve yerine Paul Raven gelmiştir. 1985 yılındaki Night Time isimli albümü ve "Love Like Blood" isimli parçası ile başarı yakalayan grup, 80'lerin sonlarında bazı iç sorunlar nedeniyle kısa süreliğine dağılmıştır. 1996'daki Democracy albümleri sonrası yeniden dağılan grup, 2003'te tekrardan bir araya gelerek kendi adını taşıyan ikinci albümlerini yayınlamıştır.

İngiliz post punk sahnesinden çıkış yapan Killing Joke, endüstriyel müzik, post punk ve heavy metal gibi türleri birleştirmesi ile tanınmaktadır. Grup, 80'lerin ortasına doğru new wave ve gotik rock tabanlı bir tarz benimsese de 1990'daki Extremities, Dirt and Various Repressed Emotions isimli albümü ile eski tarzına geri dönüş yapmıştır. Grup, kendinden sonra gelen Metallica, Nirvana ve Nine Inch Nails gibi birçok grubu etkilemiştir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.