kimçi

Kimçi, ayrıca kimchi, gimçi, gimchi veya kimchee olarak da bilinenen, mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerden özellikle çin lahanasından yapılan, geleneksel bir Kore yemeğidir. Kelimenin eski telaffuzu çim-çae (chim-chae) (Hangul: 침채; Hanja: 沈菜) şeklindedir ve "sıvıya bastırılıp bekletilen/batırılmış sebze" anlamına gelir.

Kimçi

thumb|Kimçi ``Kimçi``, ayrıca kimchi, gimçi, gimchi veya kimchee olarak da bilinenen, mayalanmış kırmızıbiber ve sebzelerden özellikle çin lahanasından yapılan, geleneksel bir Kore yemeğidir. Kelimenin eski telaffuzu ``çim-çae`` (chim-chae) (Hangul: 침채; Hanja: 沈菜) şeklindedir ve "sıvıya bastırılıp bekletilen/batırılmış sebze" anlamına gelir. Ancak, telaffuzdaki büyük değişiklikle, ``kimçi`` artık asıl Hanja halie ile ilgili değildir<ref>Lee, Iksop. (2000). ``The Korean Language.`` (çeviri. Robert Ramsey) Albany, NJ: State University of New York Press. ISBN 0791448312</ref>.

Kore`de, ``kimçi`` en düzenli yemeklerle birlikte sunulur, ayrıca aşçılıkta malzeme olarak da kullanılır: ``kimçi jjigae`` (kimçi çorbası), ``kimçi bokkeumbap`` (kimçi kızartılmış pirinç) ve diğer yemekler.

Referanslar

<references />

Kaynaklar

  • }


Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

kimçi


1 .
Birtakımı, bazısı, kimisi:
"Kimi su çeker, kimi sebze ayıklar, kimi yufka açar, çamaşır yıkar..."- N. Cumalı.
2 .
sıfat Bazı (canlı varlıklar için):
"Kimi çocuklar."- .

İlgili konuları ara

Yanıtlar