Kim Possible

Kısaca: Kim Possible, Emmy ödüllü ABD çizgi dizidir. Mark McCorkle ve Bob Schooley tarafından Disney için yapılmıştır. ...devamı ☟

Kim Possible
Kim Possiblevalign="top" valign="top" Mark McCorkley valign="top" Ron Stoppable valign="top" valign="top" valign="top"

valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top"
Kim Possible``
Yönetmen Steve Loter
Yazan Bob Schooley,
Başrol Oyuncuları Kim Possible,
Yapımcı Disney
Yılı 2002-2007
Dili İnglizce
Yayınlandığı Ülke ABD
Yayınlandığı Kanal Disney Channel
Bölüm Sayısı 87
Sezon Sayısı 4
Başlama Tarihi 7 Haziran 2002


Kim Possible Disney`e ait toplam 87 bölümlük bir çizgi dizidir. Bu çizgi dizi, 65 bölümden sonra bitirilecekti, ama yoğun istek üzerine 22 yeni bölüm daha eklendi. Bu çizgi filmde, ABD Middleton da yaşayan, Kim Possible isminde genç bir Kız en yakın Arkadaşı Ron Stoppable ve Wade Load ile beraber Dünya`yı Kötülerden kurtarıyorlar. Bu dizi aslında çocuklar için düşünülmüştü, ama esprisi ve aksiyonu sayesinde birçok büyük yaşta seyircide kazandı. Bu çizgi filmdeki tüm karakterlerin isimlerinin bir anlamı vardir.

Kimberly Ann Possible

ana madde|Kim Possible (karakter)

Kim Possible, dizinin başlangıcında yaklaşık 15 yaşındadır ve her sezon yaşlanarak 4. Sezonda 18 yaşına girer. Kim okulunun futbol takımı “Mad Dogs“ için amigo kızlık yapar. Boş zamanlarında ise Arkadaşı Ron ile beraber Dünya`yı kurtarır. Kim`in yeşil gözleri ve kırmızı, uzun saçları vardır ve genellikle saçları sol gözünü kapatır. 4. Sezonda Club Banana da çalışmaya başlar.

Görevdeyken ilk üç sezonda koyu yeşil pantolon ve göbeği açık bluz giyer, 4. Sezonda ise pantolonu kaza ile yırtılır ve başka benzer bir elbise bulamadığı için kıyafetini değiştirir. Ayrıca Wade ona zırhlı bir elbise yapar ve bu elbiseyi birkaç bölümde kullanır. Bu elbise kendi kendini tamir edebilir ve şekil değiştirebilir. Örneğin 64. bölümde eli bir beyzbol eldivenine dönüşür ve Shego`nun plazma bombasını geri fırlatır.

Kim ilk üç sezonda çok kişiye Aşık olur, ama hepsi kısa sürer. Kim 37. bölümde (A Very Possible Christmas) Ron`u yanağından öper, ve 43. Bölümde (Blush) Josh Mankey`den dudağından bir öpücük alır. 53. Bölümde (Emotion Sickness) ise duyguları değiştiren bir cihazın kontrolü altında iken Ron`u dudağından öper.

3. Sezonun finalinde Kim Eric adında Dr. Drakken tarafından üretilmiş bir robota aşık olur. Ron yavaş yavaş Kim`i kaybettiğinin farkına varır ve bunun üzerine onu sevdiğinin ilk sinyallerini verir. Kim ve Ron aralarında arkadaşlıktan daha fazla şeyler olduğunun farkına varırlar ve ilk kez gerçek dudaktan öpüşürler ve resmen beraber olurlar.Ancak sonra bu durum değişir. Kim Possible`ın adı İngilizce “impossible“e dayanır ve anlamı, onun her şeyi yapabilmesidir. Bu ismin asıl kaynağı Mission:Imposible adlı filme dayanır.

Kim`in en çok kullandığı cümleler şunlardır:

“What`s he sitch?“ (Ne var ne yok? - Kimminukatörüne cevap verirken kullanır; çizgi filmin introsunda da kullanılır (Türkçe jenerikte “Yeni görevim nedir“),

“So not the drama“ (Türkçesi yok - Kim Possible`ın Filmi So the Drama`nın adı bu cümleden gelmektedir).

Bu cümleler klasik olmuştur ve her bölümde kullanılır.

Ronald Stoppable

Ana madde|Ronald Stoppable Ron Stoppable sevimli, nazik ve sakar bir Gençtir. Bir tane üvey Kiz kardesi vardir, adida Hana. Görevdeyken Kimin elbisesine benzer bir kıyafet giyer (yalnız göbeği açık degil). Rufus adında bir tüysüz köstebeği vardır, onu genellikle pantolonunun cebinde taşır. Bu ev hayvanını alma nedeni, babasının hayvan tüylerine karşı alerjisi olmasıdır. Ronun sarısın dağınık saçları ve kahverengi gözleri vardır. Maymunlarda ve örümcek gibi küçük hayvanlardan çok korkar. En sevdiği Lokanta Meksika tarzı “Bueno Nacho“ dur. 4. Sezonda Smarty Mart`in baskanini kurtardigi icin orada işe alinir.

Düşmanları onun adını unuttuğu için coğu zaman ona “Sidekick“ (Türkçe: Soytarı) diye hitap ederler. 66. Bölümde, sahtekarlıkla da olsa okulunun takımı “Mad Dogs“a girmeyi başarır, ileri maçları ama kabiliyeti sayesinde kazanır ve kısa zaman birçok ödül kazanır. Kim birkaç bölümde onun “tatlı“ olduğunu söyler, Ron da Kim hakkında aynı şeyleri söyler.

Ronun en çok kullandığı kelime “Booyah!“ dır (tam Türkçesi yok, “harika“ ya benzer bir anlamı vardır). Bu kelimeyi her bölümde çok kez kullanır. Ron, Maymun Kungfusu “Tai Shing Pek Kwar“ Monkey Fist den sonra bilen ikinci kişidir. Ron 55. Bölümde bir Kötülük makinasıyla yanlışlıkla “Zorpox” adında kötü birisi olur ve birden Kim`in düşmanı oluverir. Adının anlamı “unstoppable” İngilizceye dayanır ve anlamı, sakarlığını hitap ederek, kimse onu durduramaz dır.

Wade Load

Ana madde|Wade Load Wade, dizinin başlangıcında yaklaşık 10 yaşındadır ve diğer karakterler gibi ileri bölümlerde yaşlanır. Kendisi bir dahi ve bilgisayar ustasıdır ve 8 ayda lise ve koleji bitirmiştir. Wade kısa boylu tombul birisidir.

Her ülkeye bir bağlantisi vardır. Kim`e görevlerinde çok yardımcı olur, onu gideceği yere götürmek için taşıt ayarlar.

İlk üç sezonda odasından hiç çıkmaz, sadece bir kez 63. bölümde çıkar. 4. Sezonda ise odasından çok çıkmaya başlar ve Monique`i ilk gördüğünde aşık olur. Monique onun küçük olduğunu söyler ve pek ilgilenmez. Bunun üzerine Wade bir aşık etme makinasi icat eder ve bununla Monique`i kendine aşık eder.

Diğer Karakterler

Dr. James Timothy Possible: Kim Possible`ın Babası. Dr. Drakken onun sınıf arkadaşıydı. Ikilerin isimleride bu isimden gelir (James a†’ Jim; Timothy a†’ Tim).

Mrs. Ann(Annie) Possible: Kim`in Annesi. Kendisi bir Doktordur.

Jim ve Tim Possible: Kimin ikiz kardeşleri. Çok haylazdırlar. 4. Sezonda büyürler ve daha değişik, işe yarayan şeyler icat ederler. Örneğin Kim`e bir araba yaparlar. Orijinal dilinde Kim onlara "Tweebs" (twin dweebs, yani ikiz budalalar) diye cagirir.

Monique: Kim`in en yakın kız arkadaşı. Kim`le beraber Club Banana`da calisir.

Bonnie Rockwaller: Bonnie, Kim`in okulda rakibidir. Kim`i her zaman sinir eder ve hiçbir zaman Kim`in iyi bir şey başarmasını istemez. 2 kız kardeşi vardir ve onlarda Bonnie gibi bencillerdir.

Yori: Japonya`daki Yamanouchi Ninja okulunun bir öğrencisidir. Sakin, düzenli ve hırslı bir dövüşçüdür. Ron`a asik olur. Ron bunun hiç farkına varmaz ve bunun üzerine Kim ona söyler. 4. sezonda ise Ron Kim`e asik oldugunu Yori ye söyler ve oda bunu anlayisla karsilar.

Diğer karakterler : Felix Renton, Brick Flagg, Mr. Steve Barkin, Josh Mankey, Dr. Director, Sean Clare, Jack Hench, Mrs. Lipsky, Nana Possible, Oh Boyz, Ned, Team Go, Nakasumi, Yoshiko Kyoko, Tara, Zeta Flores, Lamar, Dr. Nevius

4. sezonda : Camille Leon, Martin Smarty, Warmonga, Hana Stoppable, Electronique gibi karakterler de maceraya dahil olacaktır.

Düşmanlar

Dr. Drakken: Gerçek adı Drew Theodore P. Lipsky`dir. Pek fazla bir şey beceremez ve hep Shego muhtaçtır. Devamlı mavi elbiseler giyer ve vücudu da mavidir.

Shego: Dr. Drakken`in ortagi. Elleriye plazmabombalari atabilir. Devamli yesil giyinir. 5 Kardesdirler (Shego, Hego, Mego, ikiz Wego) ve eskiden kardesleriyle Team Go adinda bir grup olusturmuslardi ve dünyayi kurtarırlardi.

Senior Senior Senior ve Senior Senior Junior, Prof. Dementor, DNAmy (DNEster), Monty Fisk (Mokey Fist, Türkce Maymun Gücü), Duff Killigan, Bebe-Robotlari, Nixe, Motor Ed, Adrena Lynn, Jackie Oakes (Jackie the Jackal, Türkçe Cakal Jackie), Francis Lurman, Rodeghan`lar, Gemini, Aviairius, Team Impossible, Chester Yapsby, Dr. Fen, Falseto Jones, Fukushima, Rudolph Farnsworth, Lars, Malkum Nevius, Zorpox the Conqueror(Türkçesi Fatih Zorpox), Warmonga, Electronique, Camille Leon.

Seslendirme

---- style="color:#00CD66; background-color:#006699" style="background-color:#FFFAFA" style="background-color:#FFFFFF" style="background-color:#FFFAFA" style="background-color:#FFFFFF" style="background-color:#FFFAFA" style="background-color:#FFFFFF" style="background-color:#FFFAFA" style="background-color:#FFFFFF" style="background-color:#FFFFFF" style="background-color:#FFFAFA" style="background-color:#FFFFFF" |
Karakter Seslendirme Türkçe Seslendirme
Kim Possible Christy Carlson Romano Oytun Yücel
Ron Stoppable Will Friedle Taylan Doğan
Rufus Nancy Cartwright Yaprak Onat
Wade Load Tahj Mowry Kartal Türkoğlu
Dr. James Timothy Possible Gary Cole Serdar Ozap
Bayan Dr. Possible Jean Smart Meltem Seval
Jim ve Tim Possible Shaun Fleming
Spencer Fox
Asuman Konuk Banu Yüksel
Dr. Drakken John DiMaggio Talat Turhan Türkeli
Shego Nicole Sullivan Berna Konur
Monique Raven-Symoní© Pearman
Dr. Director Felicity Huffman


Video Oyunları

Adı Plattform Çıkış tarihi (Amerika Birleşik Devletleri`nde)
Kim Possible: Revenge of Monkey Fist Game Boy Advance 15 Kasım 2002
Kim Possible 2: Drakken`s Demise Game Boy Advance 22 Eylül 2004
Kim Possible 3: Team Possible Game Boy Advance 26 Temmuz 2005
Kim Possible: Kimmunicator Nintendo DS 9 Kasım 2005
Kim Possible: What`s the Switch? PlayStation 2 19 Ekim 2006
Kim Possible: Global Gemini Nintendo DS 13 Şubat 2007
Bu yazıyı Demet Arslan yazmıştır Teşekkürler

Linklervalign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top"
Kim Possible``
Possible Takımı: Kim Possible | Ron Stoppable | Rufus | Wade | Monique
Düşmanlar: Dr. Drakken | Shego | Monkey Fist | Duff Killigan | Seniorlar | Prof. Dementor | DNAmy | Bebe Robotları | Gill | Motor Ed | Camille Leon | Adrena Lynn | Kim Possible`daki Önemsiz Düşmanlar
Ailesi: Bay Dr. P. | Bayan Dr. P. | Jim ve Tim | Bay ve Bayan Stoppable | Hana | Joss Possible | Slim Possible
Yardımcı Karakterler: Bonnie Rockwaller | Steve Barkin
Mekanlar: Middleton | Bueno Nacho | Club Banana | Smarty Mart | Kamp Wannaweep
Diğer: Kucak Bebekleri
Bölümler ve Filmler: Kim Possible Bölümleri Listesi | ``A Sitch in Time`` | ``So The Drama`` Tnavbar|KimPossible


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Kim Possible: So The Drama
4 yıl önce

Tarihinde saat 17:00'de Disney Channel'da "Kim Possible: Çok Dramatik" adıyla film olarak yayınlanmıştır. Kim Possible ve Ron Stoppable yardım için ikinci kez...

Kim Possible (film müziği albümü)
4 yıl önce

Disney Kim Possible'daki şarkıları içeren müzik albümü 2003 yılında Walt Disney Records tarafından piyasaya sürüldü. "CALL ME, BEEP ME! (The Kim Possible Song)"...

Kim Possible (karakter)
1 yıl önce

Posible Kim Possible çizgi filminin karakteri. Kim, dizinin başlangıcında yaklaşık 15 yaşındadır ve her sezon yaşlanarak 4. Sezonda 18 yaşına girer. Kim okulunun...

Kim Possible (karakter), Beyzbol, Disney Channel, Film, Futbol, Kim Possible, Robot, Ron Stoppable, Türkçe, Wade, Yeşil
Kim Possible: A Sitch in Time
4 yıl önce

dönmesi gerekir. Kötüler ise "Possible Takımı"nı yok etmek için "Zaman Maymunu"yla, zamanda geriye giderler. Kim Possible: A Sitch in Time'ın DVD'sinin...

Kim Possible: A Sitch in Time, Christy Carlson Romano, Dakota Fanning, Disney Channel, Dr. Drakken, Gary Cole, Kim Possible, Kim Possible(karakter), Ron Stoppable, Wade (Kim Possible), Kirsten Storms
Patrick Warburton
4 yıl önce

komedyen. Seinfeld, Akıllı Ol, Çığlık 3, Arı Filmi, Underdog, The Wild, Kim Possible, Çılgın Dostlar, Yıldız Komandosu, Kırmızı Başlıklı Kız, Şaşkın İmparator'un...

Dr. Drakken
4 yıl önce

Doktor Drakken, Disney Channel'ın animasyon TV şovu Kim Possible'da bir karakter. Drakken (Gerçek adı Drew Theodore P. Lipsky) dünyayı ele geçirmeye çalışan...

Dr. Drakken, Kim Possible, Taslak, Çılgın bilimadamı, Elektrostatik Aydınlatıcı, Bebe Robotları, James T. Possible, Shego
Renkler listesi
1 yıl önce

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z ^ a b c d More than one color value is possible....

Shego
4 yıl önce

Shego — animasyon televizyon dizisi olan Kim Possible'da Dr. Drakken'ın yardımcısı. Dr. Drakken'in ortağı olmasına rağmen ondan akıllıdır. Espri yapmayı...

Shego, ,