kiremit

Kiremit Binaların çatılarını örten pişirilmiş kırmızı topraktan yapılan ortası şişkin oluklu levha. Kiremitler, binaların üst katlarını yağmur ve kardan korumak için birbiri ucuna dizilerek kullanılırlar. Çok uzun zamandır Anadolu’daki binaların çatılarında kullanılan kiremitler, Avrupa’dakilerden oldukça farklıdır. Yüzyıllardır kendine has bir çatı biçimi olan Anadolu evlerinin yapılış tarzlarına bunlar çok uygundur. Osmanlılar zamanında, her esnafta görülen ve titizlikle yerine getir...

KIREMIT (türkçe) anlamı
1. Çatıları örtmekte kullanılan
2. yan yana dizilerek suyu aşağıya geçirmeden dışarı akıtacak biçimde yapılmış
3. kızıl toprağın renginde
pişmiş balçık levha.
KIREMIT (türkçe) anlamı
4. yapıların çatılarını örtmekte kullanılan pişmiş balçık gereç.
KIREMIT (türkçe) ingilizcesi
1. n. tile,
KIREMIT (türkçe) fransızcası
1. tuile [la]
KIREMIT (türkçe) almancası
1. n. Dachziegel

Kiremit hakkında bilgiler

Kiremit Binaların çatılarını örten pişirilmiş kırmızı topraktan yapılan ortası şişkin oluklu levha.

Kiremitler, binaların üst katlarını yağmur ve kardan korumak için birbiri ucuna dizilerek kullanılırlar. Çok uzun zamandır Anadolu’daki binaların çatılarında kullanılan kiremitler, Avrupa’dakilerden oldukça farklıdır. Yüzyıllardır kendine has bir çatı biçimi olan Anadolu evlerinin yapılış tarzlarına bunlar çok uygundur. Osmanlılar zamanında, her esnafta görülen ve titizlikle yerine getirilen kaliteli, istenilene uygun mal imali kiremitlerin yapımında da kendini gösterir. Alınan karar gereği kiremitlerin boyları on sekiz parmak, bir ucu sekiz diğer ucu yedi parmak olurdu. Bunların iyi pişmiş ve dört yüz altmış dirhem gelmesi ise aranılan önemli şartlardandı. Kiremitler belirtilen ölçülere ve ağırlıklara uygun ise damgalanır öyle satılırdı. Değilse satışına müsade edilmezdi. Bu cins kiremitlere, Osmanlı kiremidi denirdi. Bugün ekseri evlerin bütün çatılarında kulanılan kiremitler eski klasik tiplerden farklı, fakat ölçüleri ise hemen hemen aynıdır. Günümüzde daha ziyade Marsilya tipi kiremit kullanılmaktadır.

Kiremit, killi toprak ile ham toprağın karışımından yapıldığı gibi yalnız killi toprakdan da yapılabilir. Kiremit ve tuğla yapma evsafında olan toprak, su ile arzu edilen kıvama getirilir. Hamur halinde olan kıvamın nem durumu çok önemlidir. Bunlar makinalardan geçirilip toprak haline getirildikten sonra preslerde şekil verilir. Kiremit, ham olarak ortaya çıkmış olur. İyice kurutulduktan sonra fırınlarda usulüne uygun olarak pişirilir. Yapımında kullanılan kilin cinsine göre kiremitlerin renkleri farklı olur.

Evlerin damına kiremit dizilirken aşağıdan yukarı oyuk tarafı üste gelecek şekilde sıralama yapılır. Burada dikkat edilecek husus uçların biribiri üstüne binmesidir. Eğer buna dikkat edilmezse kiremitlerin bağlantı yerlerinden su akacağından çatıdan devamlı su içeri damlar. Kiremidin Osmanlı kiremidi, Frenk (Marsilya) kiremidi, tırnaklı kiremit denilen cinsleri vardır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kiremit, Güneysu

Kiremit, Rize ilinin Güneysu ilçesine bağlı bir köydür.

Kiremit Irmiği

Kiremit irmiği 4-7 mm arası kalınlıkta bir tozdur.

Kiremit Tozu

Kiremit irmiği 4-7 mm arası kalınlıkta bir tozdur. 1 metreküpü yaklaşık 1100 - 1150 kg.

Dam

Dam (Tam) , Türkiye`nin değişik yörelerinde farklı anlamlarda kullanılan bir kelime olsa da, Karadeniz ve Karadenizli için sadece denizle içiçe geçmiş bir yaşamı ifade eder.

Dere

Dere en küçük akarsu türüdür. Dereler genellikle vadi içinde olurlar.

Humus

Humus nohut ve tahine limon suyu, sarımsak, tuz, kimyon, kırmızı biber ve zeytinyağı eklenerek yapılan bir Ortadoğu mezesidir. Houmous ve Hummus olarak da yazılıp okunur. Hummus Arapça nohut anlamına gelmektedir.