KKTC Cumhuriyet Meclisi

Cumhuriyet Meclisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yasama organı olan parlamentosudur. Halkın seçtiği 50 milletvekilinden oluşan meclise partilerin milletvekili sokabilmeleri için %5 lik barajı geçmeleri gerekmektedir.

KKTC Cumhuriyet Meclisi

Cumhuriyet Meclisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yasama organı olan parlamentosudur. Halkın seçtiği 50 milletvekilinden oluşan meclise partilerin milletvekili sokabilmeleri için %5 lik barajı geçmeleri gerekmektedir. == Seçimler == === İlçelerin sandalye sayıları === Şuanki sistemde 50 meclis sandalyesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan beş ilçeye göre dağıtılır. Kıbrıs Türkleri için şu şekildedir; === 2005 parlamento seçimleri === Cumhuriyetçi Türk Partisi & 44.5 aldığı oyla 25 milletvekili, Ulusal Birlik Partisi & 31.7 aldığı oyla 18 milletvekili, Demokrat Parti % 13.5 aldığı oyla 6 milletvekili, Barış ve Demokrasi Hareketi 5.8 aldığı oyla sadece 1 milletvekili çıkarmıştır. Diğer partiler ise, meclise girememişlerdir. DP-CTP koalisyonu oluşturulmuş ve 17 Nisan 2005 tarihindeki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda koalisyon lideri Mehmet Ali Talat cumhurbaşkanı olmuştur. === 2009 parlamento seçimleri === 19 Nisan 2009 tarihinde yapılan seçimlerde 620 seçim sandığı bulunan Kuzey Kıbrıs'ta, kayıtlı 161 bin 373 seçmenden 131 bin 389'u oy kullanırken, 30 bin seçmen sandığa oy kullanmaya gitmedi. Seçime katılım oranı yüzde 81,42 oranında gerçekleşti. Oyların %44.06'sını alan Ulusal Birlik Partisi 26 milletvekili, %26.25'ini alan Cumhuriyetçi Türk Partisi 15 milletvekili çıkardı. == Cumhuriyet Meclisi başkanları == * Hasan Bozer ... 6 Mayıs 2009 - devam etmekte. * Dr. Fatma Ekenoğlu ... 10 Ekim 2007 - 6 Mayıs 2009. * Dr. Fatma Ekenoğlu ... 11 Mart 2005 - 10 Ekim 2007 * Dr. Fatma Ekenoğlu ... 14 Ocak 2004 - 11 Mart 2005 * Dr. Vehbi Zeki Serter ... 2 Ekim 2001 - 26 Aralık 2003 * Ertuğrul Hasipoğlu ... 28 Aralık 1998 - 2 Ekim 2001 * Hakkı Atun ... 4 Ekim 1996 - 18 Aralık 1998 * Ayhan Halit Acarken ... 3 Ocak 1994 - 4 Ekim 1996 * Vehbi Zeki Serter ... 30 Haziran 1993 - 25 Aralık 1993 * Hakkı Atun ... 17 Temmuz 1985 - 28 Haziran 1993 * Oğuz Ramadan Korhan ... 8 Aralık 1983 - 8 Temmuz 1985 * Nejat Konuk ... 24 Mart 1982 - 8 Aralık 1983 == Dış bağlantılar == * Kuzey Kıbrıs Cumhuriyet Meclisi resmi web sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar