Koala

Koala Familyası: Kuskusgiller (Phalangeridae). Yaşadığı yerler: Avustralya’nın okaliptüs ağaçlı ormanlarında. Özellikleri: Görünüşü oyuncak ayıya benzer. Tıknaz vücutlu, uzun ve tüylü kulakları, siyah burnu ve gözleri vardır. Kırçıl renkli ve kuyruksuzdur. Okaliptüs ağaçlarının yapraklarıyla beslenir. Yavrusunu karnındaki kesesinde veya sırtında taşır. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Avustralya’da bilinen tek türdür. Avustralya’da yaşayan, oyuncak ayıya benzeyen yavaş hareketli küçük bi...

KOALA (almanca) türkçe anlamı
1. i. keseli ayı (m)
KOALA (fransızca) türkçe anlamı
2. [le] koala
KOALA (inglizce) türkçe anlamı
3. i. koala
KOALA (türkçe) anlamı
4. (i.) keseli ayı
5. (zool.) Phascolarctos cinereus.
6. koala
7. 2. anlamı koala.
1. n. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia)n. koala
2. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leavesn. koala
furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),
KOALA (türkçe) ingilizcesi
3. n. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia)n. koala
4. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leavesn. koala
furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),
Koala (almanca) ingilizcesi
n. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),
Koala (fransızca) ingilizcesi
5. (m) n. koala
6. furry gray marsupial which lives in trees and feeds on eucalyptus leaves (native to Australia),

Koala İngilizce anlamı ve tanımı

Koala anlamları
    (noun) A tailless marsupial (Phascolarctos cinereus)
7. found in Australia. The female carries her young on the back of her neck. Called also Australian bear
8. native bear
9. and native sloth.
Koala tanım:
Kelime: ko·ala
10. Söyleniş: k&
11. -'wä
12. -l&
13. kO-'ä
14. -
15. İşlev: noun
16. Kökeni: Dharuk (Australian aboriginal language of the Port Jackson area) gulawa[ng]
17. : an Australian arboreal marsupial (Phascolarctos cinereus) that has a broad head
18. large hairy ears
19. dense gray fur
20. and sharp claws and feeds on eucalyptus leaves -- called also koala bear
21. [koala illustration]
22.
KOALA (türkçe) fransızcası
1. [le] koala
Koala (fransızca) almancası
1. n. koala
2. koalabär
Koala (fransızca) italyancası
1. (zoologie) koala (m)
Koala (fransızca) ispanyolcası
1. (zoologie) koala (m)
Koala (fransızca) portekizcesi
1. (zoologie) coala (m)
Koala (fransızca) flemenkcesi
1. (zoologie) koala (m)
2. buidelbeertje (n)

Koala hakkında detaylı bilgi

Koala Familyası: Kuskusgiller (Phalangeridae). Yaşadığı yerler: Avustralya’nın okaliptüs ağaçlı ormanlarında. Özellikleri: Görünüşü oyuncak ayıya benzer. Tıknaz vücutlu, uzun ve tüylü kulakları, siyah burnu ve gözleri vardır. Kırçıl renkli ve kuyruksuzdur. Okaliptüs ağaçlarının yapraklarıyla beslenir. Yavrusunu karnındaki kesesinde veya sırtında taşır. Ömrü: 20 yıl kadar. Çeşitleri: Avustralya’da bilinen tek türdür.

Avustralya’da yaşayan, oyuncak ayıya benzeyen yavaş hareketli küçük bir memeli. Keseli ayı olarak da bilinir. Ayıya benzemesine rağmen ayıyla bir akrabalığı yoktur. Kuyruğunun olmaması, geniş tüylü kulakları, vücuduna göre iri siyah burnu ve gözleri önemli özelliklerindendir. Sevimli bir görünüşü vardır. Boyu 50 cm ve ağırlığı 9 kg kadardır.

Avustralya’da Sydney’in 80 km içerilerinde mavi dağların yamaçlarındaki sert yapraklı okaliptüs ağaçlarının bulunduğu ormanlarda yaşar. Ön ayaklarının iki parmağı, diğer üçünün karşısında bulunduğundan ağaç dallarını rahatça kavrar. Okaliptüs ağaçlarının körpe filiz ve yapraklarını yemek için genellikle gece çıkarak yüksek dallara tırmanır. Barsağında bulunan bazı sindirim bakterileri sert yaprakları hazmetmesine yardım ederler. Kürkü su geçirmediği için çok avlanan bu hayvanın nesli tükenmeye başlamıştı. Avustralya hükümeti bunun üzerine 1936 yılında koala avını yasaklayan bir kanun çıkardı. Doğup büyüdüğü ormanların dışında yaşamayan koalalar, üç yüzü aşkın okaliptüs türlerinin içinde hangisinin yapraklarının zehirli olduğunu kolaylıkla ayırabilmektedirler.

Koalalar ekim-ocak ayında çiftleşir. 35 günlük gebelikten sonra 0, 3 gr ağırlığında, 2 cm boyunda bir tek yavru doğurur. Yavru aşağı yukarı 4 ay kadar annesinin karnındaki kesede kalarak süt emer. Çok geç büyür. Altı ay sonunda kürklenmeye ve dışarı ile ilgilenmeye başlar.

Daha sonra annesinin sırtına tırmanır. Annesinin sırtında gezen yavru, aradan bir yıl geçmesine rağmen kendine bakacak hale gelmez. Kese içindeki memelerden emmek için zaman zaman aşağı sarkar. Okaliptüs ağacının sert yapraklarına alışmak için, annesi tarafından yarı sindirilmiş yaprak dışkılarını yer. Devamlı anne sırtında taşınan yavru ancak dört sene sonra erginleşir.

Koala 20 yıl kadar yaşar. Hiç su içmediği fikri yanlıştır. İyi yüzer ve çukurlarda birikmiş yağmur sularını içer. Okaliptüs ve mavi sıtma ağacının yapraklarıyla karnını doyuran koalalar bir korudan diğerine geçince uyum sağlayamadıklarından ölürler. Avustralya’nın Queensland ve Victoria eyaletinde az miktarda yaşamaktadır.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Koala Dergisi

Koala dergisi, Mayıs 2008 itibariyle bayilerde yerini almış olan aylık mizah dergisidir. Daha önce Leman Dergisi bünyesinde çıkarılan O-HAA Dergisinin Leman'la yaşadığı sıkıntılardan dolayı, aynı kadro aralarına yeni isimlerde alarak Koala isimli dergiyi bağımsız olarak ...

Kanguru

Kanguru Familyası: Kangurugiller (Macropodidae). Yaşadığı yerler: Büyük kangurular Avustralya, ağaç kangurusu Yeni Gine’de. Özellikleri: Arka ayakları üzerine sıçrayarak yol alabilen otçul, keseli bir memeli. Arka ayakları ve kuyruğu üzerine oturur. Dişi, yavrusunu karnındaki ...

Coala

Koala (Phascolarctos cinereus), Avustralya'ya özgü otçul ve ağaçta yaşayan bir keseli memeli hayvan türüdür. Phascolarctidae familyasının yaşayan tek temsilcisidir ve en yakın akrabaları vombatlardır.

Hayvanlar

Hayvanlar genellikle yer değiştirerek hareket eden, organik maddelerle beslenen, içgüdüleriyle hareket eden akıldan yoksun canlılar. Bugün bir milyona yakın hayvan türü bilinmektedir. Amip gibi gözle görülemeyecek kadar küçüklerinin yanısıra fil ve balina gibi dev yapılı ...

Keseli Ayı

Koala (Phascolarctos cinereus), Avustralya'ya özgü otçul ve ağaçta yaşayan bir keseli memeli hayvan türüdür. Phascolarctidae familyasının yaşayan tek temsilcisidir ve en yakın akrabaları vombatlardır.

Phascolarctos Cinereus

Koala (Phascolarctos cinereus), Avustralya'ya özgü otçul ve ağaçta yaşayan bir keseli memeli hayvan türüdür. Phascolarctidae familyasının yaşayan tek temsilcisidir ve en yakın akrabaları vombatlardır.

Chlamydophila Pneumoniae

Chlamydophila pneumoniae, Chlamydiae şubesinin Chlamydiaceae familyasında yer alan Chlamydophila cinsine ait bir öbakteri türüdür. Chlamydiae şubesinde sınıflanan diğer bakteriler gibi Chlamydophila pneumoniae da üremek için ökaryot hücreleri enfekte etmek zorundadır ve bu yüzden de ...

Phascolarctidae

Koala (Phascolarctos cinereus), Avustralya'ya özgü otçul ve ağaçta yaşayan bir keseli memeli hayvan türüdür. Phascolarctidae familyasının yaşayan tek temsilcisidir ve en yakın akrabaları vombatlardır.

Havadan Karaya Füze

Havadan karaya füze tabiri (İngilizce air-to-surface missile ayrıca, air-to-ground missile, AGM, ASM ya da ATGM) askeri uçaklar tarafından (bombardıman,avcı veya saldırı türünden herhangi biri) fırlatılan, kara ve deniz hedeflerinine karşı kullanılan füzelere verilen genel addır. ...