Kolera (asıl adı Esen Özyavuz) İstanbul doğumlu bir rap müzisyenidir.

Kolera (müzisyen)

Kolera (asıl adı Esen Özyavuz) İstanbul doğumlu bir rap müzisyenidir.

Turizm ve Otel işletmeciliği Yüksek Okul mezunu sanatçı 1998 yılında Yunus Özyavuz (Sagopa Kajmer) ile tanıştı ve rapi fiilen icra etmeye başladı.

İlk kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu`nda ``İnkar Boşuna`` adlı parçaya yaptı. Aynı sene Silahsız Kuvvet ile Neden Ağlıyorum ve ``Dünden Kalma Hayaller`` adlı parçaları kaydetti. 1999 Senesinin sonunda yoğun okul ve iş temposu nedeniyle rape 2 yıl süreyle ara verdi. 2001 senesinde ilk Underground EP`sini internet yoluyla dinleyicilere sundu. 2004 yılında Sagopa Kajmer`in ``Bir Pesimistin Gözyaşları`` adlı albümünde sanatçıya ``Kalp Atışlarım 78 BPM`` adlı parçada eşlik etti. Aynı sene Sagopa Kajmer düetleri ``Günlerim Ağlak (Dişikişilik)`` ve ``Aklımın Odaları`` adlı 2 parçayı internet yoluyla yayınladı. 2005 yılı başında Sagopa Kajmer Pessimist EP 3`te ``Süper Sperm`` adlı parçaya eşlik etti. Aynı sene, Sagopa Kajmer`in ``Romantizma`` albümünde, ``Sago Vs Kolera`` adlı parçaya eşlik etti.

24.09.2005`te prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer`in yaptığı ilk solo albümü Karantina Embryo`yu İrem Records etiketiyle dinleyenleriyle buluşturdu. Yine 2005 yılında ``Kuvvetmira Disstortion EP`` `de 2 düet parça ile hazır bulundu.

Aynı sene,kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkanlar sunarak kapılar açmak üzere Sagopa Kajmer ile 11.08.2005 te kendi plak şirketleri ``Melankolia Records`` `ı resmen kurdular.

2006 yılında KuvvetMira ailesi olarak "Kafile" albümünü Melankolia Records plak şirketi üzerinden çıkardılar. Bu albümde Kolera`nın 1 adet şarkısı 2 adet düeti bulunmakta...Karantina Embriyo1-Black widow (intro) 2-Matine araları 3-Kleptoman 4-Karantina embryo 5-Yaprak dökümü 6-Kurgu bilimi 7-Triplex mazi (f.Derin Darbe) 8-Avam bir kurgu 9-Kontralto kontra 10-Aklımın odaları (f. Sagopa Kajmer) 11-Bugün mutlu olamayacak gibiyim 12-Küllendim yıllarla (f. Abluka Alarm) 13-El izi koleksiyonum 14-Günlerim ağlak (dişi kişilik) (f. Sagopa Kajmer) 15-İrtifa kaybı 16-Türbülans & odessa

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar