Koliform bakteri

Koliform bakteriler gıda ve suların sıhhi durumunu gösteren göstergeç bakterilerdir. Tanım olarak çubuksu, Gram-negatif olup 35-37 °C'de laktoz fermante ederek asit ve gaz üretirler.

Koliform Bakteri hakkında detaylı bilgi

Koliform bakteriler gıda ve suların sıhhi durumunu gösteren göstergeç bakterilerdir. Tanım olarak çubuksu, Gram-negatif olup 35-37°C`de laktoz fermante ederek asit ve gaz üretirler. Koliformlar sıcak kanlı hayvanların dışkılarında bolca bulunurlar, ama sulak ortamlarda, toprakta ve bitkilerde de bulunurlar. Coğu zaman kloliformalar kendileri hastalığa neden olmazlar ama kolay kültürlenirler, ve varlıkları dışkı kaynaklı zararlı patojenlerin de mevcut olabileceğine işaret eder. Dışkıya ait (fekal) patojenlere bakteriler, virüsler, protozoalar ve parazitler dahildir.

Koliform bakterileri oluşturan cinsler arasında şunlar sayılabilir:<ref> UK Department of the Environment ``The Microbiology of Drinking Water (2002) - Part 1 - Water Quality and Public Health`` İng</ref>

``Escherichia coli`` `` (E. coli)`` bakterisinin diğer koliformlardan ayırdedici özelliği 44°C`da laktoz fermantasyonu yapabilmesi, bazı özel kültür ortamlarında büyüyebilmesi ve bu ortamlarda oluşturduğu renktir. Genel koliform grubundan farklı olarak ``E. coli`` hemen tamamen dışkı kaynaklıdır ve onun varlığı dışkı kirlenmesinin açık bir belirtisidir.

ayrica bakınızKaynaklar

Reflist

Dış bağlantıları

ABD Gıda ve İlaç İdaresi`nin Gıda Güvenlik ve Uygulamalı Beslenme Merkezi (``U.S. Food and Drug Administration - Center for Food Safety and Applied Nutrition``). Bacteriological Analytical Manual: Enumeration of Escherichia coli and the Coliform Bacteria (E. coli ve koliform bakterilerin sayımı) İngBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Koliform bakteri maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Escherichia Coli

Genelde E. coli kısaltması ile veya koli basili olarak bilinen Escherichia coli (okunuşu Eşerihiya koli), memeli hayvanların kalın bağırsağında yaşayan bakteri türlerinden biridir.